Skocz do zawartości

Przegląd iOC


kubaz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli kupuje motocykl który załóżmy nie miał opłacanego OC przez 2-3lata i nie miał robionego przeglądu też przez 2-3 lata to ja będę musiał pokrywać koszty zaległego OC czy splata pozostaje poprzedniemu właścicielowi?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie będzie cię ścigał za to, że poprzedni właściciel nie opłacał OC i nie robił przeglądu. Sęk w tym, że w dniu zakupu musisz wykupić OC na siebie. Za brak przeglądu możesz mieć kłopoty tylko w razie kontroli - żaden urząd nie rejestruje faktu przedłużenia badań technicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kupuje motocykl który załóżmy nie miał opłacanego OC przez 2-3lata i nie miał robionego przeglądu też przez 2-3 lata to ja będę musiał pokrywać koszty zaległego OC czy splata pozostaje poprzedniemu właścicielowi?.

OC to OC a przegląd to przegląd. Tak jak napisał Filip, kupując sprzęta bez OC musisz je wykupić na siebie najpóźniej w dniu zakupu. Natomiast - o ile mi wiadomo - bez przeglądu nie dostaniesz stałego dowodu rejestracyjnego, dopiero jak dostarczysz papier ze stacji diagnostycznej z aktualnym przeglądem to Urząd wyda Ci dowód. Było zresztą na ten temat pisane wiele razy.

SPOKOJNIE, POZWÓLMY DZIAŁAĆ NATURZE...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filip mógłbyś trochę jaśniej bo nie zakumałem :banghead: O co chodzi :crossy:

  • Pozdrawiam

 

Diagnosta wbijając pieczątkę do dowodu nie powiadamia o tym nikogo, nie wpisuje do bazy danych itd. Urzędasy mogą sprawdzić na odległość czy ktoś ma wykupione OC - Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny rownież :P tutaj fakt zawarcia umowy jest rejestrowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diagnosta wbijając pieczątkę do dowodu nie powiadamia o tym nikogo, nie wpisuje do bazy danych itd.

No i zgadza się :D ... ale zapomniałeś jeszcze dopisać, że nie wystawia też za to paragonu i całą kasę za badanie bierze sobie do kieszeni :banghead: :D

Może trochę podstaw prawnych:

 

Ustawa z dnia 20.08.1997 Prawo o ruchu drogowym

 

Art. 80a. 1. Tworzy się centralną ewidencję pojazdów, zwaną dalej "ewidencją".

 

........

 

2. Dane lub informacje, o których mowa w ust. 1 i ust. 1a, przekazuje do ewidencji:

 

1) wymienione w ust. 1 pkt 1-5 - organ właściwy w sprawach rejestracji pojazdów, niezwłocznie po zarejestrowaniu pojazdu, oraz - w przypadkach, o których mowa w pkt 1 lit. h i lit. j - także stacja kontroli pojazdów, która wykonała badanie techniczne pojazdu, niezwłocznie po jego wykonaniu;

 

Tutaj jest cała cytowana ustawa:

http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?tod...D20050908Lj.pdf

 

A tutaj jest mała prezentacja w PowerPointcie na temat przekazywania danych do CEPIKu:

http://www.cepik.gov.pl/portal/plik/skp_mikolajki.ppt?id=29

 

W praktyce wygląda to w ten sposób, że na koniec miesiąca każda SKP przesyła do swojego starostwa wykaz wykonanych badań technicznych. Następnie osoba ze starostwa wprowadza to bazy danych (CEPIK). W tej prezentacji jest pokazane właśnie jak to wygląda w tej chwili a jak ma wyglądać po uruchomieniu w pełni sprawnego CEPIKu.

 

Na dzień dzisiejszy wiele stacji nie wysyła do swoich starostw wykazów badań technicznych a to z tego względu, że te starostwa nie wiedzą o takim obowiązku lub po prostu nie chce im się tonąć w kolejnych tonach papierów :wink:

 

Wyżej wymieniony CEPIK ma to zmienić - ale z własnego doświadczenia wiem, że nie nastąpi to zbyt szybko :banghead:

 

Urzędasy mogą sprawdzić na odległość czy ktoś ma wykupione OC - Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny rownież :banghead: tutaj fakt zawarcia umowy jest rejestrowany.

Tego też nie rozumiem - możesz jaśniej :crossy: :banghead: Po co urzędnik ma sprawdzać fakt zawarcia umowy OC, skoro Ty idąc do rejestracji masz obowiązek przedstawić dowód zawarcia ubezpieczenia OC :P

  • Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Pozwolę sobie podłączyć się do tematu.

 

Z tego co napisaliście oraz co wyczytałem na www.ufg.pl (godzinę temu się dowiedziałem że istnieje taka instytucja) wnioskuję, że czeka mnie zapłata kary.

 

w X 2003 na spółkę z siostrą kupiłem motocykl MZ ETZ. Motocykl kupiłem od kogoś, kto nie był na dowodzie rejestracyjnym, dostałem tylko ksero umowy sprzedaży między nimi. W urzędzie skarbowym nie było problemu, ale nie chcieli mi zarejestrować MZ a poprzedni właściciel nie chciał oddać/nie miał tej umowy, ale w końcu (trochę to trwało) udało się i mam już białą blachę i miękki dowód.

 

Tak sobie przeglądam forum i natrafiłem na ten właśnie wątek. Jako że kupiłem MZ w 2003 roku (jakby nia patrzeć 14 minęło) zapłacę 100% "Opłaty za niedopełnienie obowiązku ubezpieczenia

obowiązkowego" czyli 390zł.

 

Dodam, że od poprzedniego właściciela nie otrzymałem żadnej polisy OC.

 

Mam 3 pytania:

 

1) Skąd oni niby wiedzą/dowiedzą się że nie miałem ubezpieczenia OC czyli kto może mnie podkablować (umowy jeszcze nie zawarłem więc dalej nie mam)

 

2) Dlaczego w urzędzie rejestrującym nie informują o konieczności zawarcia umowy OC najpóźniej w dniu zakupu

 

3) co z terminem zakupu OC jeśli pojazd poprzedniej nie posiada i nie ma ważnego badania technicznego? Czy taki pojazd zostanie ubezpieczony?

 

Normalnie paranoja z tym całym Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym!!!

 

Pozdrawiam i życzę jak najmniej styczności z urzędasami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Browarny - bez przeglądu zostaniesz odesłany z kwitkiem. Brak przeglądu = pojazd nie dopuszczony do ruchu, a takiego zarejestrować się nie da.

nie zostaniesz odesłany, tylko dostaniesz miękki kwit i skierowanie na stację diagnostyczną celem zrobienia przeglądu. diagnosta wydaje ci papier że moto jest ok, z którym zaginasz do wydziału komunikacji i tam wydają ci twardy kwit.

Jeśli chodzi o OC to tak jak wcześniej powiedziano - płacisz tylko za swoje. W d*ie masz że poprzedni właściciel nie płacił. i dlatego ważne jest opłacenie składki w dniu zakupu pojazdu.

jeśli chodzi o to co pisze SOWA, to zmieniłbyś zdanie na temat UFG gdyby ktoś bez OC rozpieprzył ci motocykl. miom zdaniem instytucja jest dobra, tylko jeszcze słabo funkcjonuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...