Skocz do zawartości

opona do FZR


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jestem nowicjuszem w dziedzinie "ścigawek" i mam pytanko.

W moim FZR 600 z 91 roku przewidziano na tył opone 130/60 VR 18.

Tylko co znaczy to VR ?? znalazłem na allegro podobną tylko ze ZR (160/60/18)?

To ma coś wspulnego z prędkościami ??

 

Jaką proponowalibyście mi oponke wsadzić do takiej FZR zeby sportowo wyglądało i super sie trzymało ? Jest jkakiś maksymalny rozmiar czy moge władować nawet 180 ?

 

Jak by ktoś mógł mi wytłumaczyć to z grupsza to bym był wdzieczny

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

V - to indeks predkości

R18 - rozmiar koła w calach (średnica)

 

zazwyczaj powinno się stosować takie ogumienie jak zaleca producent , chociaz są sprzety w których da się zapodac szerszego kapcia ale zazwyczaj jakimś kosztem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką proponowalibyście mi oponke wsadzić do takiej FZR zeby sportowo wyglądało i super sie trzymało ? Jest jkakiś maksymalny rozmiar czy moge władować nawet 180 ?

Ja mam FZR600 z 92 roku i jeżdze na 110/70 z przodu + 160/60 z tyłu. 180 w FZRe nie wsadzisz, bo Ci się po prostu nie zmieści. Poza tym - producent zalecając dany rozmiar opony miał jednak jakiś zamiar, zmiana szerokości z tyłu ze 130 na 180 z pewnością znacznie zmieniła by zachowanie motocykla. Kiedys juz podobny temat byl na forum - użytkownicy FZR zalecają 110 na przód i 150 na tył. Problem polega na tym, że ciężko dostać oponę w rozmiarze 150/60/18 ( ze względu na 18calową felgę ) - i większość lata na 160/60/18.

VR - indeks prędkości od 210kmh

ZR - indeks predkości od 240kmh

Najlepiej zajrzyj np. tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym radził rozmiar zalecany przez producenta, bo przecież jest jakiś powód dlaczego w fzr ma być 130 a nie 160 czy jakaś inna. Po zwiększeniu szerokości opony może to negatywnie wpłynąć na prowadzenie motocykla, poza tym komfort jazdy i bezpieczeństwo są ważniejsze od efektu wizualnego.

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

hej bronio napisz ja ci sie lata na takim zestawie 110/160, bo ja mam 120/160 i nie narzekam, z tym, że przydałoby sie zmienić gumki i nie wiem, jak bedzie sie z przodu sprawować taka 110

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jak mi sie jedzi - znakomicie, ale nie mam zadnego porownania bo 110/160 to jak na razie jedyna konfiguracja na ktorej jezdzilem na FZRze. Tak naprawde caly czas dopiero ucze sie jezdzic, do zamkniecia tylnej opony jeszcze troche zostalo - ale nie narzekam na specjalna niestabilnosc czy to na prostych, czy w skrajnych dla mnie pochyleniach. W tym tygodniu zmieniam obie opony (przod z 97 roku mam :wink: ), bede latal na 120 z przodu i 160 z tylu, jak pojezdze bede mogl cos powiedziec o roznicy wiecej. Z tego co zdążylem sie nauczyc z forum - przy 120 z przodu motocykl troszke mniej chetnie bedzie kladl sie w winkle, za to stabilniej prowadzi sie na prostych niz 110. Fat za czasow FZRy jezdzil na 120/160 i nie mial problemow z zamknieciem tylu na torze ( przodu chyba do konca sie nie udawalo ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem wiem,też pisałem w tamtym temacie mi na 120/160 lata się bardzo dobrze, zastanawiam się wlaśnie co by było gdyby.... :) dzięki za odpowiedź i czekam na relację z przesiadki na szerszą gumę :wink:

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szersza guma z tyłu lepiej przenosi moment obrotowy na asfalt, i efektownie wygląda. Tyle...Ale zważywszy na nasze koleiniaste drogi, nie przesadzałbym z szerokością. Poprostu nieprzyjemnie się jeździ na naszych drogach na szerokich gumkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Do tej pory mialem u siebie 110/70 przod i 140/60 tyl.... jezdzilo sie fajnie, moto sie ladnie kladlo w winkle.. tyl dalo rade zamknac bez problemu.

Teraz wrzucilem 160/60 do tylu i na razie sie przestawiam.. prowadzi sie inaczej... polatam wiecej to napisze.

 

Ja bym 130 nie załozył do FZR bo to nie bardzo wyglada.160 to jest to co trzeba założyc ładnie wyglada a tak samo dobrze sie jezdzi.

 

 

Tu sie nie zgodze.. jezdzi sie jednak troche inaczej.. a wyglad to nie wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to Kudłaty na jakim zestawie latasz i jak sie jeździ?

i jeszcze pytanko nr 2, zadane już mechanice, ale nikt sie nie kwapi do odpowiedzi: jak myślicie, jak założę heidenaua z indexem H (210) to czy moze sie cos stać w sumie fzr duzo za tą grenicę nie wykracza, ale zawsze jest to poza index, ktoś jeździł na ciut za wolnych laczkach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam bridgestona bt45 '05 160/60 na tyle i g547 '04 110/70 na przodzie. Specjalnie wzialem laczki turystyczne coby starczyly mi na dalszy wypad w wakacje.

Moto jedzie calkiem fajnie, stabilnie i sklada sie bez problemu.

Zrobie wiecej km-ow to bede mogl napisac wiecej.

 

Co do indeksu predkosci to nie wiem jak by sie zachowywaly, bo nie mialem z tym stycznosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem nowicjuszem w dziedzinie "ścigawek" i mam pytanko.

W moim FZR 600 z 91 roku przewidziano na tył opone 130/60 VR 18.

Tylko co znaczy to VR ?? znalazłem na allegro podobną tylko ze ZR (160/60/18)?

To ma coś wspulnego z prędkościami ??

Jaką proponowalibyście mi oponke wsadzić do takiej FZR zeby sportowo wyglądało i super sie trzymało ? Jest jkakiś maksymalny rozmiar czy moge władować nawet 180 ?

Jak by ktoś mógł mi wytłumaczyć to z grupsza to bym był wdzieczny

Pozdrawiam

 

 

nie mozesz zalozyc takiej opony. srodkowa liczba w oznaczeniu oznacza porcentowy(!!) stosunek wysokosci do szerokosci130mm/60% ze 130mm/ srednica felgi w calach). czyli jesli zalozysz taka opone to motor po prostu bedzie wyzszy.wiem ze w samochodach to niezbyt madre rozwiazanie. natomiast nie wiem do konca jak jest z zamiennikami do motorow.

 

 

VR - indeks prędkości od 210kmh

ZR - indeks predkości od 240kmh

 

 

v-do 240

z - powyzej 240 ale praktycznie bez ograniczen (czyli 240 z duuuuzym plusem :icon_twisted: kumpel lata na oponie z onzaczeniem zr 300km/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...