Skocz do zawartości

Polska wschodnia atrakcje.


jumbojack
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od zeszłego roku, kiedy to bardzo pobieżnie objechałem Polskę wschodnią, marzy mi się kolejny wyjazd w te rejony. Tym razem chciałbym poświęcić na podróż ok. 14 dni i naprawdę dokładnie zwiedzić tą, dla mnie, bardzo ciekawą część kraju. Myślę o pasie od Mazur po Bieszczady i szerokości ok. 200 km. od wschodniej granicy na zachód.

Tutaj propozycja / prośba, czy motocykliści z ww. rejonu (jak również każdy zorientowany w temacie) mógłby wpisywać propozycje miejsc, które wg Was warte są odwiedzenia. Bez znaczenia, czy jest to cerkiew, park, kręta droga, zamek, czy punkt widokowy. Po prostu wszystko, co uważacie za ciekawe. Mogą to być znane z przewodników atrakcje lub odkryte przez Was perełki. Te duże i te najmniejsze. (Nie wyłączajcie trudnodostępnych miejsc – enduro)

Każdy ma chyba w pobliżu siebie miejsca, w które lubi zaglądać. W ten sposób jest szansa stworzyć całkiem ciekawą bazę danych turystycznych pisaną przez motocyklistów, dla motocyklistów. Jeżeli pomysł się sprawdzi można go rozwinąć o kolejne regiony.

Jeżeli coś Wam przyjdzie do głowy to proszę podawajcie krótki opis obiektu / miejsca, dokładny namiar i co tylko tam jeszcze uznacie za ważne.

Pozdrawiam.

 

P.S. Zastanówcie się, ile to już pięknych miejsc w całej Europie widzieliście, a nigdy nie byliście w Suwałkach :roll:

 

P.S. 2. Szukałem i nie znalazłem, ale jeśli było coś podobnego to oczyszczalnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm ... ta baza to niezly pomysl. moze jakas mapka interaktywna z zaznaczonymi ciekawymi pozycjami ? sam jestem z podkarpacia i rownez zamiezam w podobna trase sie wybrac i takze ciekawych miejsc szukam ... z ciekawych miejsc ktore ja mialem zamiar odwiedzic to Łańcut (kilka ladnych zabytkow jakis zameczek itp) 140 km dalej przemysl i umocnienia w oku niego (zwiedzenie wszystkich wyruyszajac z przemysla to cos okolo 60 km ... z tego zo pamietam - moge sie mylic). tak zwana Twierdza Przemysl. Znajomi z Dzikiego Junaka bardzo polecali mi wyprawe w te rejony. sama twierdza dosc podniszczona ale ponoc robi wrazenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Suwalszczyznie bedac musicie koniecznie odwiedzic punkt widokowy na Gorze Leszczynowej kolo Jeleniewa. Przepiekny widok na Jezioro Szelment Wielki, okoliczne pagorki az po elektrownie wiatrowe w Wizajnach. No i Wizajny, piekne, dzikie okolice, 2 jeziora, jedno mozna okrazyc (przejezdza sie kilkaset metrow od granicy z Litwa), mnostwo kwater agroturystycznych.

 

Kreta i malownicza droga z Wizajn do Goldapi, a w jej poblizu wiadukty kolejowe--wszystkim znane Stanczyki + jeszcze 2 podobnej wielkosci ukryte kilkaset metrow od drogi.

 

To moj ulubiony region wiec bede stopniowo dopisywal ciekawostki.

 

Gratuluje tematu :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sie jeszcze wtrace ... polecam program autoRoute ... progs do planwoania podrozy.bardzo szczegolowy i fajny.drogi calej europy z dokladnoscia do tych najmneij waznych nawet. ocenia czas podrozy zuzycie paliwa, bieze pod uwage postoje odpoczynki noclegi ... wszystko co istotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlodawa - Bardzo ladna Cerkiew i Muzeum Zydowskie w starej Synagodze. Kiedys nawet byl na TVP1 taki dokument Wlodawa - miasto 3 kultur. Do tego niedaleko Sobibor - miejsce obozu koncentracyjnego, niestety do zwiedzania nie ma wiele, jest tylko kopiec pamiatkowy. Niemcy zniszczyli oboz jak sie wycofywali na zachod.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam Worek Bieszczadzki z Grobem Hrabiny w Siankach u źródeł Sanu. Niestety ostatnie kilka km trzeba pokonywać pieszo. Potem okrężną drogą pzez Terkę do Leska i bardzo krętą drogą do Przemyśla. W Bezmiechowej tuż za Leskiem można polatać szybowcem z instruktorem, jak jest pogoda. W Boguchwale k/Rzeszowa jest zajazd Dzida gdzie tanio karmią motocyklistów. Już nie wspomnę o pięknym arboretum k/Przemyśla i skansenie w Sanoku. Życzę dużo wrażeń z podróży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec atrakcji ciag dalszy:

 

Bedac w okolicach Goldapi warto wejsc, wjechac kolejka krzeselkowa lub motocyklem (NTVka daje rade) na Piekna Gore 309m npm (5km za Goldapia w strone Wegorzewa) na jedno z najwyzszych wzniesien na Mazurach. Zima mozna tam szusowac na nartach, jest tez tor saneczkowy. U podnoza jest zajazd gdzie mozna zjesc regionalne potrawy i sie przespac (tanio nie jest).

 

Jadac dalej na Wegorzewo, w Baniach Mazurskich skrecamy na Rape, gdzie mozna zobaczyc grobowiec rodziny Farenhejtow w ksztalcie piramidy. http://www.turysta.net.pl/rapa/ Przez zakratowane otwory oczom naszym ukaza sie zmumifikowane zwloki lezace w trumnach. Jadac do Rapy mozna skrecic w lewo do wsi Zakalcze Wielkie gdzie w lesie ukryty jest jeszcze jeden grobowiec o bardziej tradycyjnej formie. Niestety od kilku miesiecy jest zamkniety na glucho.

 

Godnym polecenia miejscem w okolicach Wegorzewa jest przepieknie polozony cmenarz zolniezy niemieckich na wzgorzu nad Jeziorem Swiecajty. Jest super zadbany a widok jaki sie rozciaga z jego murow jest fantastyczny. W samym Wegorzewie jest Muzeum Kolejnictwa, wstep 1zl :-). No i droga do Wegorzewa z Goldapi, mmmm pychota.

 

CDN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włodawa - oprócz wymienionych przez Miklasa warto zobaczyć klasztor paulinów z XVIIIw. i wybrać się na strzelnicę, z której jest niezły widoczek na stronę białoruską. Kilka km na pd znajduje się jezioro Białe słynące z bardzo czystej wody (w sezonie tłoczno). Poza tym 35km na zach. malowniczy Poleski Park Narodowy - bodajże największe w Europie siedlisko żółwia błotnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artur-ntv dzięki za info :)

Ja planuję zwiedzić Warmię i Mazury 15-21 maja, więz gdyby ktoś chciał pokazać okoliczne atrakcje...

A z tego co mnie głównie interesuje i sobie wypisałem to:

- Pieniężno - ruiny zamku-1 skrzydło, muzeum misjonarzy z Azji i Afryki, Wąwóz Wałszy

- Orneta - ciekawy kościół, ratusz, kamieniczki, sanktuarium

- Lidzbark Warmiński - zamek biskupów warmińskich, kościół gotycki 14wiek

- Jeziorany - kościół św.Bartłomieja

- Barczewo - 2 kościoły barokowe

- Olsztyn - zamek, katedra

- Ryn - zamek

- Giżycko - twierdza Boyen

- Gierłoż - bunkier Wilczy Szaniec-była kwatera Hitlera

- Kętrzyn - Zamek Krzyżacki 14wiek, kościłó Św.Jerzego 14wiek

- Reszel - zamek biskupi, ciekawe kościoły

- Dowspuda - pałac neogotycki 19wiek

- Oporów - zamek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artur-ntv dzięki za info :)

Ja planuję zwiedzić Warmię i Mazury 15-21 maja' date=' więz gdyby ktoś chciał pokazać okoliczne atrakcje...

 

Jesli to zaproszenie, to chetnie skorzystam :-)

 

A z tego co mnie głównie interesuje i sobie wypisałem to:

- Pieniężno - ruiny zamku-1 skrzydło, muzeum misjonarzy z Azji i Afryki, Wąwóz Wałszy

 

i jeden z najwyzszych w regionie mostow kolejowych

 

- Orneta - ciekawy kościół, ratusz, kamieniczki, sanktuarium

 

a obok piekny barokowy kosciolek we wsi Krosno

 

- Lidzbark Warmiński - zamek biskupów warmińskich, kościół gotycki 14wiek

 

i Gora Krzyzowa-osrodek sportow zimowych

 

- Jeziorany - kościół św.Bartłomieja

 

a jakie serpentyny miedzy Jezioranami a Lutrami

 

- Barczewo - 2 kościoły barokowe

 

Resztki zamku znajdują się przy ulicy Nowowiejskiego 9

 

- Olsztyn - zamek, katedra

 

Obserwatorium astronomiczne, planetarium, piekna starowka, wiadukty kolejowe

 

- Ryn - zamek

 

i wiatrak na wgorzu ponad miastem

 

- Giżycko - twierdza Boyen

 

most obrotowy na kanale Łukianskim, krzyz Sw Brunona, port

 

- Gierłoż - bunkier Wilczy Szaniec-była kwatera Hitlera

 

Adolf mieszkal pod trzynastka

 

- Kętrzyn - Zamek Krzyżacki 14wiek, kościłó Św.Jerzego 14wiek

 

w poblizu lotnisko Wilamowo, pokazy lotnicze

 

- Reszel - zamek biskupi, ciekawe kościoły

 

i gotyckie mosty

 

- Dowspuda - pałac neogotycki 19wiek

 

wlasciwie pozostal tylko portyk i wieza (wlasciciel hr LudwikMichal Pac

 

- Oporów - zamek

 

Oporow??

 

[/quote']

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze:

kościół w Świętej Lipce;

w drodze (bardzo malowniczej) między Węgorzewem a Kętrzynem śluzy na Kanale Mazurskim i rozrzucone po lasach wokół miejscowości Mamerki i Przystań bunkry z II wojny światowej - takie jak w Wilczym Szańcu, tylko dobrze zachowane i nie trzeba płacić za wstęp (w Wilczym Szańcu to same ruiny tylko stoją);

Owczarnia - "Muzeum Mazurskie" po drodze z Kętrzyna do Giżycka;

Węgorzewo - Zamek krzyżacki, murowany, na planie trójkąta, niestety niedostępny;

Kadzidłowo - Park Dzikich Zwierząt (dla miłośników przyrody i dzikich zwierząt - można np. jelenia pogłaskać, sarnę albo dzika);

Galindia - Mazurski Eden, koło Mikołajek www.galindia.com.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...