Skocz do zawartości

"Konewka" i "Jeleń"


gobert
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Byłem wczoraj tzn. 24.07.2005 r. w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego.

Celem wyprawy było zwiedzenie dwóch obiektów militarnych "Konewki" i "Jelenia".

W skrócie obiekty te zostały wybudowane przez Niemców w czasie trwania drugiej wojny, a służyć miały jako schrony kolejowe dla pociągów sztabowych.

Obiekty wraz z budowlami zaplecza technicznego robią wrażenie. Są to tunele o długości 380 m "Konewka", i chyba około 345 m "Jeleń". "Konewka" Jest udostępniona do zwiedzania z biletami (2zł normalny) i z przewodnikiem, natomiast "Jeleń" to zarośnięta opuszczona budowla, w przeciwieństwie do "Konewki" zbudowana w kształcie łuku (uwaga na żmije). Da się tam wjechać, myśmy wpakowali się tam terenówką i przejechaliśmy od początku do końca, w świetle baterii halogenów obiekt staje się niesamowity.

W ziemi, wokół można jeszcze znaleźć z wykrywaczem pamiątki z wojen, nam trafił się (znaleziony przez przewodnika z Konewki) pakiet pięciu naboi do karabinu, podobno z 1914, w dobrym stanie.

Oba obiekty nie są jeszcze w pełni spenetrowane, kryją podobno nieodkryte tajemnice i niedostępne miejsca zabetonowane lub zamurowne.

Kto z Was będzie w okolicy niech wstąpi nie będzie żałował.

[/img]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konewka jest czynna podobno cały tydzień, ja byłem w Niedzielę.

Oba obiekty są niedaleko znanej miejscowości Spała.

Do Konewki łatwo trafić, wjeżdżając do Spały w jej centrum obok jeziorka kierujemy się na północ, droga wąska zamieniająca się potem w kostkę granitową, są drogowskazy do obiektu trudno nie trafić.

Z " Jeleniem" jest trochę gorzej, proponuję popytać się w Konewce ewentualnie spojrzeć na mapy i poszukać miejscowości Jeleń.

 

A tu proszę:

http://www.eksplorator.os.pl/77l.htm

 

a tu jeszcze lepsze z mapką dojazdową

http://www.anlagemitte.bunkrowiec.com/index.php

 

A niedaleko jest osrodek hodowli żubrów, tyle, że zamknięty był i nie widziałem.

Przed Tomaszowem znajdziecie jeszcze muzeum rzeki Pilicy, wystawiony jest tam min.: wydobyty z Pilicy Niemiecki transporter opancerzony, obecnie w dużym stopniu odrestaurowany.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z podobnych rzeczy - odwiedzilem ostatnio Wilczy Szaniec - kwatere Adolfa Hitlera. Olbrzymie bunkry, rozmach z jakim wszystko wybudowano i przede wszystkim historia zwiazana z tym miejscem robi piorunujace wrazenie. Szkoda tylko, ze przewodnicy nie wpuszczaja juz do takich miejsc, do ktorych wpuszczali dawniej. Podobno w jednym z bunkrow sa ruchome kamienne schody. Jest tez jeden podziemny bunkier ale tez nie mozna do niego wchodzic - szkoda... Z wszystkich budowli, a jest ich ok. 200, zachowanych jako tako jest tylko czesc (i to rozsadzonych, przez Niemcow zreszta).

Na zwiedzanie koniecznie trzeba wziac przewodnika, bo calosc sie podoba dopiero wtedy, gdy slyszy sie szczegolowa historie tego miejsca [np. cale przygotowanie zamachu na Fuhrera]. Wieczorem, gdy przewodnicy koncza prace, mozna sie wybrac z latarkami na zwiedzania "na wlasna reke".

 

Mysle ze jak dobrze pojdzie, to moze jeszcze na tych wakacjach zdolam zobaczyc "Konewke" i "Jeleń". Takie miejsca maja niesamowity klimat, szczegolnie gdy zwiedza sie je samemu. A kazda rzecz z okresu wojennego znaleziona w takich zakątkach, to istne trofeum.

 

Pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konewka, Jeleń, Ludwikowice Śląske, Książ, Rzeczka to kompleks zwany "Riese" (Olbrzym) wybudowany przez więźniów Gross Rozen w czsie wojny. Warta obejrzenia jest np nieczynna kopalnia "Wacław" gdzie zachowało się wiele obiektów nieznanego przeznaczenia (np tzw "muchołapka"). Obiekty te (jak i inne na Dolnym Śląsku) są obiektem zainteresowania MGH i prędzej czy później zorganizujemy wyprawę w te rejony 8) .

 

PS

O kurcze, powaliły mi się rejony :oops: . Konewka i Jeleń są na Mazowszu pod Piotrkowem Tryb. To są tzw "bunkry kolejowe", choć na prawdę nie wiadomo czym były. Sory za pomyłkę :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiekty te (jak i inne na Dolnym Śląsku) są obiektem zainteresowania MGH i prędzej czy później zorganizujemy wyprawę w te rejony

Mam nadzieję, że napiszecie coś wcześniej to i ja się chętnie podłączę, bo z racji miejsca zamieszkania, no wiadomo..... 8) ale Dolny Sląsk :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...