Skocz do zawartości

Umowa o dzieło czy działalność gospodarcza


Rekomendowane odpowiedzi

Moi Drodzy,

 

Czy ktoś z Was może mi doradzić w ww kwestii: pracodawca chce ze mną podpisać umowę o dzieło lub ja mogę założyć działalność i wystawiać rachunki za wykonaną pracę.

Co jest korzystniejsze dla pracownika? Dodam, że zależy mi na tym, aby mieć więcej pieniędzy co miesiąc, a nie na wyższych składkach ZUS.

 

Z góry dziękuję :biggrin:.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umowa o dzieło nie wlicza się do lat pracy, a działalność gospodarcza to wysokie składki dla ZUS'u.

 

Tutaj ciekawy artykuł o plusach i minusach działalności.

http://www.wokolkari...atrudnienie.xml

Dlaczego na świecie żył i czego chciał, dokąd dążył, komu służył - sam nie wiedział. Służył stepom, wichrom, wojnie, miłości i własnej fantazji.

 

 

Primum non nocere.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóż działalność i przez dwa lata tak się rozliczaj. Będziesz jako osoba normalnie zatrudniona i może nawet dożyjesz do emerytury, po za tym jeśli dobrze pamiętam obowiązują Cię też inne udogodnienia ubezpieczeniowe związane z ZUS'em (wypadki przy pracy itp.)

Potem możesz zwyczajnie zamknąć działalność i kombinować z umową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo założyć nową ;D

 

O ile się nie mylę, ulgi przysługują temu, kto przez ostatnie 5 lat nie prowadził działalności.

Dlaczego na świecie żył i czego chciał, dokąd dążył, komu służył - sam nie wiedział. Służył stepom, wichrom, wojnie, miłości i własnej fantazji.

 

 

Primum non nocere.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... nie dam głowy, ale czy przy umowie o dzieło nie ma przypadkiem żadnego ubezpieczenia? czyli jakakolwiek niedyspozycja skutkująca niewykonaniem pracy równoznaczna jest z zerowym dochodem. to może zaboleć

przy obniżonym zusie przy zakładaniu działalności chyba jednak zdecydowałbym się na działalność. inna sprawa, że to też nie jest takie różowe w praktyce; sam prowadzę. trzeba dobrze przemyśleć zasady i podpisać bezpieczną umowę

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest z tego względu, że jeśli rozumiesz jak działa VAT to w skrajnym przypadku możesz mieć zerowy podatek a nawet zwrot. Kolega kurier otrzymał taki zwrot i było to na tyle niewiarygodne, że aż US domagał faktur i rachunków potwierdzające to :) Tak samo prezesi tej firmy stwierdzili, że z głową na karku VAT jest rewelacyjnym narzędziem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być tak, jak piszesz Jeszua. Ale przy działalności, jak masz L4 to też nie jest różowo.

Rozważam też działalność, bo wtedy można różne pierdoły wrzucać w koszty, tylko nie jestem pewna, czy gra jest warta świeczki...

 

ad. 1. różowo nie, ale jakieś grosze są. tzw. wartość oczekiwana jakiegokolwiek ubezpieczenia jest mniejsza od zera, więc nie ma co gdybać. zabezpieczamy się jedynie przed problemem potencjalnego całkowitego (zero dochodu) braku środków do życia

ad. 2. zależy czy jest alternatywa w postaci etatu. opłaca się, jak jest czym obciążyć przychód (amortyzacja pojazdu, itp)

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest z tego względu, że jeśli rozumiesz jak działa VAT to w skrajnym przypadku możesz mieć zerowy podatek a nawet zwrot. Kolega kurier otrzymał taki zwrot i było to na tyle niewiarygodne, że aż US domagał faktur i rachunków potwierdzające to :) Tak samo prezesi tej firmy stwierdzili, że z głową na karku VAT jest rewelacyjnym narzędziem.

 

Właśnie o tym myślę.. :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

umowa o dzieło jest prostsza i bardziej "opłacalna" ale... Moja kobieta była na umowie o dzieło i jak jej się pojawił problem ze zdrowiem (a tego nigdy nie przewidzisz) to przez 2 miesiące nie miała grosza na chleb...

Od wojny, głodu, TVN-u i Platformy, zachowaj nas Panie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...