Skocz do zawartości

Żarówka led przyczyną wydobywania się dziwnych dźwięków z motocykla


lr1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tej zimy wymyśliłem sobie że z przedniej lampy wyciągnę żarówkę ze świateł długich, i w to miejsce włożę żarówkę led, i będę na niej jeździł w dzień używając "długich" jako świateł do jazdy dziennej. Wcieliłem plan w życie i wymieniłem żarówkę. Tej wiosny gdy pierwszy raz po zimie odpaliłem motocykl, pojawił mi się dziwny dźwięk podczas pracy silnika. Można tego posłuchać tutaj (słychać go od 7 sekundy):

http://w796.wrzuta.pl/film/2J7ijKiDfsI/yamaha_1900_roadliner_dziwne_dzwieki_z_okolic_silnika

Przez dwa miesiące wiosennego jeżdżenia, myślałem że mi się coś złego z silnikiem dzieje. Okazało się że to wina żarówki. Żarówka led pobiera 7W mocy a oryginalna którą wypiąłem 55W. W związku z tym że jest dużo mniejszy odbiór mocy przez żarówkę ledową w stosunku do tradycyjnego halogena, pojawiają się te dźwięki. Gdy przełączę ze świateł "długich" na "mijania" gdzie mam założoną oryginalną żarówkę, dźwięk ustaje. Ciekaw jestem opinii elektryków, co powoduje te dźwięki, jakiś przekaźnik czy coś innego? I przede wszystkim czy taka jazda na żarówce led gdy pojawiają się te dźwięki może być szkodliwa na któreś podzespoły motocykla? Czy można coś w ten sposób spalić? Czy po prostu jest to normalny dźwięk ponieważ odbiór prądu przez żarówkę led jest mniejszy? Zastanawiam się czy dalej jeździć na tym ledzie, czy lepiej wrócić do tradycyjnej żarówki. Na wiosnę nie wiedząc co tak hałasuje, przejechałem 800km. Na szczęście do tej pory z tego powodu nic się nie zepsuło.

Dodam jeszcze że dźwięk ten słychać tylko na wolnych obrotach i na zimnym silniku. Gdy silnik się zagrzeje, dźwięk ten przechodzi z pojedynczych zgrzytów (które słychać na filmiku) w stan ciągły ale ledwo słyszalny. Poza tym gdy występuje ten dźwięk, minimalnie przygasają światła pozycyjne w migaczach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest żarówka led??

Mniej więcej coś takiego jak poniżej

 

A założyłem ją po to bo się nie nagrzewa jak tradycyjna żarówka, więc z czasem nie wypala luster w lampie. A przy okazji ciągnie mniej prądu i spalanie paliwa powinno być minimalnie mniejsze

Edytowane przez lr1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przy okazji ciągnie mniej prądu i spalanie paliwa powinno być minimalnie mniejsze

 

Z tymi oszczędnościami to różnie bywa, bo jeżeli posiadasz altek z tak zwanym regulatorem stratnym to nadmiar mocy zaoszczędzony na instalacji LED i tak odłoży się na regulatorze i ładnie zamieni się w ciepełko :rolleyes:. Zero oszczędności

Oszczędności będą w przypadku alternatora obcowzbudnego.

 

Zobacz jaki prąd pobiera "żarówka" i czy nie wzrasta on z chwilą pojawienia się tego dźwięku. LEDy w takich żarówach często nie są zasilane bezpośrednio z instalacji, lecz posiadają wewnętrzną przetwornicę napięcia. Jeśli ją szlak trafił to może powodować jakieś chwilowe przeciążenia. Przyznam trochę naciągana teoria ale innych pomysłów nie mam

Edytowane przez Nezer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestię wypalania się odbłyśnika to między bajki włóż, tak samo jak mniejsze spalanie. Teoria z obciążaniem instalacji nie jest aż tak naciągana bo ten dźwięk przypomina mi pracę altka przy zwarciu.

lewa noga: http://forum.motocyk...__1#entry782383
prawa noga: http://forum.motocyk...__fromsearch__1
...i tak wszyscy umrzemy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...