Skocz do zawartości

Opony i napęd a prędkość


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czy w motocyklu 4T 125ccm (Yamaha TW) jest różnica czy będą założone opony szosowe lub kostka? Czy w jakikolwiek sposób przełoży się to na prędkość?

2. Podobnie z łańcuchem - czy dość zużyty napęd może mieć wpływ na gorsze osiagi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy w motocyklu 4T 125ccm (Yamaha TW) jest różnica czy będą założone opony szosowe lub kostka? Czy w jakikolwiek sposób przełoży się to na prędkość?

2. Podobnie z łańcuchem - czy dość zużyty napęd może mieć wpływ na gorsze osiagi?

Powiedz najpierw co z Twoim moto nie tak, a nie wymyślaj takich skomplikowanych teorii :biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed zimą miałem v-max 97km/h, wymieniłem przednią oponę na kostkę 140/80, (była szosowa 130/80), teraz gdy zrobiło się cieplej, rozpędziłem się i ledwo przekracza 80km/h..

Myślę, że to przez oponę..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed zimą miałem v-max 97km/h, wymieniłem przednią oponę na kostkę 140/80, (była szosowa 130/80), teraz gdy zrobiło się cieplej, rozpędziłem się i ledwo przekracza 80km/h..

Myślę, że to przez oponę..?

 

Raczej zmieniłeś tylną oponę.

Na tej nowej oponie prędkość raczej powinna ci wzrosnąć, ponieważ masz teraz koło o większej średnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej zmieniłeś tylną oponę.

Na tej nowej oponie prędkość raczej powinna ci wzrosnąć, ponieważ masz teraz koło o większej średnicy.

 

troszkę sie myślisz że tak delikatnie ujmę-piszesz bzdury:D

poi pierwsze TW ma balonowe koła i rozmiar 140/80 jest całkiem realny na przodzie (tył ma 180 seryjnie )

 

po 2

jak założyłeś szerszą to oczekiwałbym spadku prędkości-lepsza przyczepność, ale i większe opory toczenia, w TW która ma pewno w okolicach 10KM, będzie to odczuwalne........jak chcesz żeby vmax wrócił musisz założyć węższą oponę z powrotem...

 

przy podawaniu rozmiaru typu 140/80 pierwsze to szerokość a nie wysokość opony....

"... i ujrzal Pan prace nasza i byl zadowolony a zapytawszy o zarobki nasze usiadl i zaplakal..." list Pawla apostola do koryntian

michoa-100% stylistów bez szyku

 

http://miszczua.cba.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, do szerokości dochodzi też różnica bieżnika. Szosowa opona stawia też mniejszy opór toczenia przez swój bieżnik. Po prostu z tą gumą dla silnika jest ciężej i nie rozpędzi już sie do tych 97km/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

przy podawaniu rozmiaru typu 140/80 pierwsze to szerokość a nie wysokość opony....

 

No tak, ale druga cyfra określa ile % szerokości to wysokość... Tak więc siłą rzeczy opona w rozmiarze 140/80 będzie miała wyższy profil niż 130/80, bo 80% ze 140 to więcej niż 80% ze 130;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem przednią oponę..

Wg Ciebie szersza opona to większa prędkość?

 

Tak.

Kolega w poście wcześniej to już wyjaśnił.

Przy tej samej prędkości kątowej osi koła masz różną prędkość liniową na zębatce, obręczy czy oponie.

Teraz chyba to już jasne.

 

W motocyklu o tak małej mocy istotne są jeszcze opory toczenia.

Idąc dalej. Jeśli masz ślimak w przednim kole to musisz skorygować wskazania licznika (jeśli jest taka opcja) w zależności od średnicy całego przedniego koła.

Zmieniłeś oponę to zmieniłeś średnicę koła to zmieniły ci się wskazania licznika.

To zwykła fizyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Rzeczywiście coś jest nie tak z prędkością. Jadąc 60km/h GPS wskazuje 69km/h...

 

Jak w tym przypadku mają się przebyte kilometry? Czy jeśli licznik wskaże, że przejechałem trase 100km to de facto przejechałem więcej czy mniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...