Skocz do zawartości

Działalność gospodarcza


tadeo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam pytanie do znawców tematu. Interesuje mnie coraz bardziej samozatrudnienie. W związku z tym chciałbym sie w przystępny i zrozumiały sposób dowiedzieć, jakie są koszty takiego przedsięwzięcia zarówno w momencie rejestracji działalności jak i co miesięcznych kosztów? Chodzi mi o drobny handel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

załóżmy, że chcesz bez kombinowania zarabiać 2000 zł na rękę.

 

Musisz więć mieć mniej więcej przychodzi w kwocie 2000x19% (podatek dochoidowy)+ zus 1000 zł + 23% do sumy tyuch koszytów na VAt jeżeli będziesz vatowcem

 

To w skrócie...

 

Koszt rejestracji to coś koło 100-200 zł.

Prez pierwsze 2 lata masz zus 350 zł, potem ok 1000 zł.

Na księgową musisz liczyć ok 150 zł.

www.motoautostrada.pl zobacz co robią dla Ciebie inni motocykliści

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt rejestracji to coś koło 100-200 zł.

Prez pierwsze 2 lata masz zus 350 zł, potem ok 1000 zł.

Na księgową musisz liczyć ok 150 zł.

 

jeśli jesteś teraz zatrudniony i przejdziesz z obecnym pracodawcą na normalne podwykonawstwo / samozatrudnienie to:

 

przez pierwsze 2 lata na samym zusie zaoszczędzisz ponad 9k...

 

z podatku dochodowego jesteś zwolniony do uzyskania 19k zysków ...

potem jak dobrze namieszasz w fakturach, to dochodowy zaczniesz płacić po 2 latach ;) jak nie lepiej ...

 

na księgową licz te 150 zeta, ale proponowałbym ci rozliczać się kwartalnie - więc tylko 4 razy w roku będziesz ją odwiedzał ...

 

kosztów rejestracji nie ma ... już od dawna :) No chyba że wchodzisz w jakaś branżę w której jest to wymagane, ale to rzadkość.

 

na początku nie musisz być VATowcem, właściwie to otwierając firmę musisz teraz zgłosić ze chcesz nim być (jeśli chcesz) bo jeśli nie zgłosisz takiej chęci to vatowcem nie jesteś ... przynajmniej na starcie ...

 

Nie wiem jakiego typu działalność chcesz otworzyć, ale proponowałbym ci zorientować się w przepisach, lub po prostu pogadać z kimś kto coś takiego prowadzi, żeby uniknąć wpadki, bo w naszym pięknym kraju czasem okazuje się ze są jakieś przepisy kosmiczne i łatwo już na starcie zaliczyć wtopę z urzędasami ... Dla przykładu ja kiedyś wtopiłem , bo okazało się, że w wynajmowanym budynku musiałem zrobić zmianę sposobu użytkowania , włącznie ze zmianą zagospodarowania przestrzennego ... brzmi niewinnie ale w tydzień 20k. poszło się ... na spacer ...

Na urzędasów nie licz, lepiej spytać kogoś kto już to robi ...

 

co do pozostałych kosztów ... postaraj się tak to wymyśleć, żebyś kazdą kupowaną rzecz mógł kupować na firmę ... od auta po środki czystości ... więc im więcej wpiszesz w działalność w EDG tym lepiej dla ciebie ...

 

ps: lepiej wpisać jak najwięcej w EDG, bo potem musisz płacić za każdy kolejny wpis ... a na starcie i tak nie przewidzisz w jakim kierunku się firma rozwinie ...

 

ps2: podpowiadam myk - jesli chcesz zaoszczędzić na ZUSie , to bierz zlecenia, zawieś firmę na 2-3 miechy, rób swoje, a odwiesisz ją przed wystawieniem faktur i przelewami ;) księgowa ci resztę wytłumaczy :laugh:

Klub Anonimowych Piratów Drogowych

 

Młotek zawsze można nazwać impulsatorem kinetycznym o napędzie mięśniowym, ale po co ... ?

 

stopkai.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli jesteś teraz zatrudniony i przejdziesz z obecnym pracodawcą na normalne podwykonawstwo / samozatrudnienie to:

 

przez pierwsze 2 lata na samym zusie zaoszczędzisz ponad 9k...

Aby być na ZUSie "preferencyjnym" nie można świadczyć usług/pracy dla byłego pracodawcy, przez (chyba) ostatnie dwa lata.

z podatku dochodowego jesteś zwolniony do uzyskania 19k zysków ...

Co to znaczy 19k zysków?

 

na księgową licz te 150 zeta, ale proponowałbym ci rozliczać się kwartalnie - więc tylko 4 razy w roku będziesz ją odwiedzał ...

150-200 miesięcznie do około 30 faktur. Nie wierzę w 150zł za kwartał za na przykład 120 faktur.

na początku nie musisz być VATowcem, właściwie to otwierając firmę musisz teraz zgłosić ze chcesz nim być (jeśli chcesz) bo jeśli nie zgłosisz takiej chęci to vatowcem nie jesteś ... przynajmniej na starcie ...

Są rodzaje działalności, gdzie od razu jesteś zobligowany do płacenia VATu.

Edytowane przez Vatzeque
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

z podatku dochodowego jesteś zwolniony do uzyskania 19k zysków ...

potem jak dobrze namieszasz w fakturach, to dochodowy zaczniesz płacić po 2 latach ;) jak nie lepiej ...

(...)

Co Ty piszesz? Jakie zwolnienie z podatku dochodowego?

Jeśli koszty uzyskania przychodu nie są od przychodu większe, różnicę opodatkowujemy 18% lub 19% liniowo.

Co to znaczy zamieszać w fakturach? Jeśli w razie kontroli nie przekonasz inspektora do zasadności uwzględnienia danego wydatku (faktury) w kosztach, to zapłacisz z górką.

 

Podstawa to księgowa, która jest na bieżąco w przepisach skarbowych, ma licencję i ubezpieczenie.

 

Jeśli chodzi o handel, to nasuwa się pytanie o kasę fiskalną i możliwości zwolnienia z kasy.

kulikowisko.pl www.facebook.com/KULIKOWISKO

Uwaga!!! Nowa lokalizacja kursów prawa jazdy:

  • teoria: Mokotów-Służew
  • praktyka: Ursus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby być na ZUSie "preferencyjnym" nie można świadczyć usług/pracy dla byłego pracodawcy, przez (chyba) ostatnie dwa lata.

 

Dodaj, ze nie można świadczyć tych samych usług jakie wykonywałeś na etacie ... wszystko zależy od tego jak ujmiesz rzecz w umowie i za jakie usługi będziesz wystawiał rachunki / faktury

 

Co to znaczy 19k zysków?

 

To znaczy, ze pierwsze 19k. zarabiasz nie płacąc podatków... to znaczy ze pod koniec roku rozliczeniowego jeśli firma zarobiła na czysto ponizej 19k. to podatku nie płacisz ... czyli jesli pod koniec roku wrzucisz sobie odpowiednio dużo kosztów to przez pierwsze lata możesz dochodowego praktycznie nie płacić :)

 

Są rodzaje działalności, gdzie od razu jesteś zobligowany do płacenia VATu.

 

owszem, są ... chyba :icon_rolleyes: w handlu może być z tym różnie, dlatego pisałem że warto posprawdzać zanim się otworzy ... no ale z tego co pamiętam to jak sam otwierałem lat temu kilka, i deklarowałem się że chcę być vatowcem, to do kwoty (chyba) pierwszego 3000 zeta nie musiałem vatu płacić ... no ale najlepiej sprawdzić jak to jest teraz ...

 

Co Ty piszesz? Jakie zwolnienie z podatku dochodowego?

Jeśli koszty uzyskania przychodu nie są od przychodu większe, różnicę opodatkowujemy 18% lub 19% liniowo.

Co to znaczy zamieszać w fakturach? Jeśli w razie kontroli nie przekonasz inspektora do zasadności uwzględnienia danego wydatku (faktury) w kosztach, to zapłacisz z górką.

Podstawa to księgowa, która jest na bieżąco w przepisach skarbowych, ma licencję i ubezpieczenie.

Jeśli chodzi o handel, to nasuwa się pytanie o kasę fiskalną i możliwości zwolnienia z kasy.

 

Tomek, wiem co piszę bo żonie trochę strat niedawno musiałem na firmę zrobić :D

I to właśnie księgowa podsuneła mi to z 19k. Firmę na koniec roku poniżej 19k dochodów "zrobiliśmy" :icon_twisted: i ani grosza podatku nie zapłaci (cę) ... sam nawet tego nie wiedziałem, ale jak księgowa mówi, to się słucham ... :laugh:

 

Co do kontroli, etc... wystarczy narobić sobie kosztów pod koniec okresu rozliczeniowego... , etc... tu nawet wielkich machlojek nie ma ... poza tym dobrze wiesz ze sporo kosztów takich jak paliwo można sobie "dokręcić" ... strona internetowa też może sporo kosztować :laugh: tym bardziej jesli masz kolegów którzy chcą napompować sobie dochody w firmach ... np. żeby lepszy kredyt dostać ... Bez jaj ... :)

 

PS: dodam tylko że zona nie jest vat-owcem i rozlicza się z książki przychodów-rozchodów , być może to coś zmienia ... jesli ktoś bedzie zainteresowany konkretniej to mogę poprosić księgową żeby mi to rozpisała dokładnie w ichnim urzędniczym języku ... jeśli ktoś będzie chciał ...

Edytowane przez faza-s

Klub Anonimowych Piratów Drogowych

 

Młotek zawsze można nazwać impulsatorem kinetycznym o napędzie mięśniowym, ale po co ... ?

 

stopkai.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS: dodam tylko że zona nie jest vat-owcem i rozlicza się z książki przychodów-rozchodów , być może to coś zmienia ... jesli ktoś bedzie zainteresowany konkretniej to mogę poprosić księgową żeby mi to rozpisała dokładnie w ichnim urzędniczym języku ... jeśli ktoś będzie chciał ...

no to zapytaj tę swoją księgową o podstawę prawną na te 19k, bo póki co nie wierzę...Ale jak zobaczę przepis, to się dam przekonać i chętnie się czegoś nowego nauczę..

W książce przychodów i rozchodów jest tak, że nie liczysz podatku, jeśli przychód minus koszty są mniejsze od kwoty (w 2011r) 3 091 zł - tj. roczny dochód nie powodujący obowiązku zapłaty podatku. Jeśli Twój dochód jest wyższy w danym miesiącu, zaczynasz zabawę z wyliczeniem podatku, a to też nie oznacza jeszcze, że go zapłacisz, bo:

Od przychodu odejmujesz koszty= Twój dochód.

Dochód pomniejszasz o zapłacone narastająco od początku roku składki społeczne, o ile nie zostały zaliczone do kosztów=Twoja podstawa opodatkowania, którą zaokrąglasz do pełnych zł.

Podstawa * 18% (jeśli rozliczasz się wg skali podatkowej i Twoja podstawa opodatkowania nie przekroczyła 85 528zł).

Od tego, co Ci wyjdzie odejmujesz kwotę wolną od podatku dla danego progu podatkowego (tutaj 556 zł 02 g)

Dalej odejmujesz zapłacone narastająco od początku roku składki zdrowotne do wysokości 7,75% jej podstawy.

Na końcu odejmujesz zapłacone zaliczki na podatek za poprzednie miesiące( o ile je płaciłeś). Dopiero to, co otrzymasz jest Twoim podatkiem do zapłacenia. Być może wyjdzie Ci ujemny po wykonaniu wszystkich powyższych operacji i skoro podatek nie może być liczbą ujemną, to go nie płacisz i być może wyszło Ci, że miałeś 19k dochodu a i tak podatku z tego nie było. Ale wynika to z faktu, że miałeś co odjąć, a nie, że każdy ma tak samo. Niektórzy składek nie płacą albo płacą w różnej wys ( preferencyjne Zusy itp...)

 

Dzięki.

Co do księgowej, to kwota 150zł jest na jaki okres? Czy jest to liczone od ilości faktur?

Różnie to bywa...Czasem i studentka rachunkowości Ci wyliczy, co i jak za 50zł, ale nie ma ubezpieczenia i zrobi to na czarno. Owszem, bardzo ważna jest ilość faktur. Wszystko to kwestia dogadania się z księgową. Najprostsza jakaś działalność i do tego prowadzona na książce przychodów i rozchodów to ok 100-200zł miesięcznie, plus dodatkowa na ogół kasa za faktury i "działania" ponad ustaloną przez Was normę ;)

Edytowane przez Agnich

...Gott weiss ich will kein Engel sein...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra, dostałem odpowiedź od księgowej, poprosiłem zeby mi wiadome zagadnienie rozpisała łopatologicznie :) więc żeby się nie wymądrzać to wklejam wszystko w całości ... miłej lektury :)

 

-----------------------------------------------

 

Panie Grzegorzu,

 

po pierwsze wszystko zależy od tego, czy przedsiębiorca faktycznie

płacił obniżone składki ZUS. Do obniżonych składek ma się prawo

przez pierwsze dwa lata pierwszej działalności. Wtedy nie płaci się

składek na fundusz pracy, składki na ubezpieczenie społeczne są dużo

niższe, natomiast składki zdrowotne są u wszystkich takie same.

Zakładając, że składki rzeczywiście były obniżone, trzeba jeszcze

wziąć pod uwagę, czy były terminowo płacone. Powiedzmy, że były.

Zawsze płaci się składkę za dany miesiąc w miesiącu następnym, co

Pan pewnie wie. Od dochodu i podatki odlicza się FAKTYCZNIE zapłacone, np

jeśli ktoś zapłacił tylko połowę składek w danym roku, to tylko tyle

ma prawo odliczyć, a nie tyle, ile powinno ich być rzeczywiście.

 

Obniżone składki płacone w 2011 roku wyglądają tak - od stycznia do

grudnia 2011 składka na ub. zdrowotne wynosi 243,39 - to jest 9% podstawy

wymiaru, a odlicza się tylko 7,75%, zatem 209,58. W styczniu 2011 była

płacona składka za grudzień 2010, wynosiła 233,32, z czego do

odliczenia było 200,92. Skłądki zdrowotne odlicza się OD PODATKU

 

Z kolei składki społeczne odlicza się OD DOCHODU i jeśli

przedsięniorca płacił dobrowolne chorobowe to było to 107,43 za

grudzień 2010 płatne w styczniu a za resztę roku 123,24 zł

64

W sumie mamy 107,43 + 11 x 123,24 = 107,43 + 1355,64 = 1463,07 zł do

odliczenia OD DOCHODU

oraz

200,92 + 11 x 209,58 = 200,92 + 2305,38 = 2506,30 do odliczenia OD PODATKU

 

jeśli przedsiębiorca opodatkowany jest na zasadach ogólnych, skalą

podatkową, to dodatkowo w ciągu roku może odliczyć od podatku kwotę

wolną, 556,02 zł

 

zakładając, że DOCHÓD wynosił 18000 tak jak mówilismy, podatek liczy

się tak:

 

od dochodu odejmujemy składki społeczne

 

18000 - 1463,07 = 16536,93

 

kwota która wyszła to podstawa podatku, zaokrągla się ją do pełnej

złotówki

podatek przy takich dochodach to 18%

 

16537 x 18% = 2976,66 - to jest kwota podatku

 

od podatku odliczamy kwotę wolną

 

2976,66 - 556,02 = 2420,64

 

i teraz od tego podatku odliczamy jeszcze kwotę składek na ubezpieczenia

zdrowotne

 

2420,64 - 2506,30 = - 85,66

kwota na minusie oznacza, że w ogóle nie wychodzi podatek do zapłaty

przedsiębiorca dostanie zwrot tylko jeśli wpłacał jakieś kwoty na

podatek dochodowy w ciągu roku

jeśli niczego nie płacił, to kwoty składek zdrowotnych odlicza się w

zeznaniu tylko do wysokości podatku iw sumie wychodzi na zero

 

 

-----------------

 

I tak to mniej więcej wygląda ... rąbnałem się o tysiaka, bo nie 19k a 18k jest kwotą za którą się podatku nie płaci ...

no i wiadomo, że mowa o rozliczeniu rocznym, więc chodzi o to, żeby pod koniec roku narobić sobie kosztów na firmę w ten sposób, żeby zostawić tylko 18k. zysku , od którego (j.w.) nie zapłacicie ani grosza podatku :)

w dodatku na "małym zusie" rocznie zaoszczędzicie ok. 9k... ze zwykłej różnicy w wysokości podstawowego ZuSu do "małego" ...

 

 

ps: moze we wcześniejszych wpisach trochę za bardzo uprościłem sprawę ... nie jestem ekspertem od podatków :biggrin: , Ale kłamczuchem tez nie jestem ... od 18k. podatków nie zapłacicie żadnych :icon_twisted:

Klub Anonimowych Piratów Drogowych

 

Młotek zawsze można nazwać impulsatorem kinetycznym o napędzie mięśniowym, ale po co ... ?

 

stopkai.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faza... a kwota wolna nie wynosi przypadkiem coś koło 3k? Też dzisiaj rozmawiałem z księgowością ;)

To się dopytaj dokładnie :icon_razz: 3000 * 18% = 556 :icon_razz: Piszesz o tej samej kwocie brachu :laugh:

 

PS: zrobiłem kopiuj wklej z maila ... jest dokładnie to co dostałem w odpowiedzi. Firmę żony zamknęliśmy w ten sposób za zeszły rok i wszystko jest cymes :)

 

PS2: Agnich, tak sobie raz jeszcze czytam twojego posta i chyba o tym samym napisaliśmy tylko w inny sposób :laugh:

Klub Anonimowych Piratów Drogowych

 

Młotek zawsze można nazwać impulsatorem kinetycznym o napędzie mięśniowym, ale po co ... ?

 

stopkai.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pardon ... spałem dzisiaj 5 godzin :P a na kawę już patrzeć nie mogę :D ... Masz rację :) Też prowadzę coś małego, ale nigdy się nie zagłębiałem w tajniki czemu nie płacę :P ... Mam dobrą księgową co podpowiada co wrzucać w koszty i tyle ;)

Edytowane przez Priest666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zaczniesz zatrudniać ludzi to się zaczniesz wgłębiać :banghead:

Jak przelewam ZUSy pracownikom to mnie szlag trafia że tyle kasy w błoto się ładuje :banghead: Przypuszczam że ustawowo nigdy nie dopuszczą do sytuacji żeby pracownik sam sobie ten ZUS opłacał, bo by ludzi rozniosło jakby co miesiąc trzymali w łapie pieniądze które oddają w podatkach, ubezpieczeniach i ZUSie ... Ja jak swoją firmę otwierałem lata temu to tez na to lałem :bigrazz: Ale to uczucie mija tym szybciej im więcej tego haraczu musisz oddawać :angry:

Klub Anonimowych Piratów Drogowych

 

Młotek zawsze można nazwać impulsatorem kinetycznym o napędzie mięśniowym, ale po co ... ?

 

stopkai.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy prowadzi również działalność jednoosobową w Polsce, ale ma również zatrudnienie w Anglii i płaci tylko ok. 200PLN składek zdrowotnych, które gwarantują mu leczenie w PL. Na emeryturę odkłada sam, inwestuje sam. Żadnych składek społecznych, żadnych OFE, wie co, gdzie i ile wkłada. Fajnie ma...

Edytowane przez Vatzeque
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...