Skocz do zawartości

Handel motocyklami plus sprzedawanie części motocyklowych


Tobik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie,

Może już ktoś zauważył to pytałem o pewną rzecz związaną z allegro całkiem niedawno. Teraz sprawa wygląda następująco, załóżmy że sprzedaję motocykle używane z zagranicy. Wszystko legalnie, tzn kupujący otrzymuje fakture marżę, a ja nabijam sprzedany pojazd na kasę fiskalną. Tu wszystko hula bez zarzutu. I teraz co zrobić jeśli chce się dołączyć do tego sprzedaż używanych części motocyklowych? Części nabywam legalnie, tzn na fakturę i tak dalej. Teraz jak to wygląda ze sprzedażą? Wyczytałem w przepisach,że jeśli obrót roczny firmy przekracza 100 tys zł (stan na 2010r) to wtedy nie można skorzystać ze zwolnienia z VATu. Czy mam rozumieć, że jak się sprzeda motocykli załóżmy w ciągu roku za ponad 100 tys zł to wtedy już muszę płacić VAT od tego prawda? Czyli opłacałoby się założyć drugą firmę osobną, która zajmowałaby się tylko sprzedażą części motocyklowych? A jeszcze w kwestii tych 100 tys zł - tu chodzi o sprzedaż na tą kwotę czy również kupno tych sprzętów? Bo jak kupię na 50 tys zł i sprzedam np za 60 tys to mam już 110 000zł. Jak wygląda z tym sprawa? Jeszcze chciałbym podpytać o podatek dochodowy 19%. Jeśli część np kosztuje mnie 100 zł, sprzedam ją za 200zł to te 19% liczone jest od 200zł czy od tej różnicy czyli 200-100=100?

Edytowane przez Tobik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podatek dochodowy płacisz od dochodu, czyli od nadwyżki przychodów ze sprzedaży nad kosztami uzyskania przychodu. Czyli "od tej różnicy"

 

Art. 113. 1. Zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

 

2. Do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

 

Obrotem w rozumieniu przepisów o VAT jest wartość sprzedaży netto.

 

5. Jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę. Za zgodą naczelnika urzędu skarbowego podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z dokumentów celnych oraz o kwotę podatku zapłaconą od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, a także o kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur dokumentujących zakupy dokonane przed dniem utraty zwolnienia, pod warunkiem:

 

1) sporządzenia spisu z natury zapasów tych towarów posiadanych w dniu, w którym nastąpiło przekroczenie kwoty, o której mowa w ust. 1, oraz

 

2) przedłożenia w urzędzie skarbowym spisu, o którym mowa w pkt 1, w terminie 14 dni, licząc od dnia utraty zwolnienia.

Jak przekroczysz 150 tyś netto w sprzedaży to od tego momentu zaczynasz płacić VAT.

Póki masz niski obrót to możesz wszystko robić pod jednym szyldem- masz stawkę ZW. Ale gdy przekroczysz to zaczniesz liczyć proporcję sprzedaży i zakupu- nie ma nic bardziej wku...go w VAT.

Edytowane przez Hun996
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hun, dzięki za info. Coś już mi się rozjaśniło. Czyli coś kupuję za 100zł, sprzedaję np za 500zł to wtedy jak nie przekroczyłem 150tys zł, to płacę 19% od 400zł, tak?

 

A jeśli np sprzedaję motocykle wystawiając fakturę marżęm i powiedzmy,że w połowie roku przebiję te 150 tys zł, to wtedy płacę podatek od tego co sprzedam następnego, bo to będzie już powyżej 150 tys zł? Wnioskuję z tych przepisów,że tak. A co jak się zacznie nowy rok kalendarzowy? To znowu od początku nie muszę płacić tego podatku, aż do przekroczenia 150 tys zł?

 

Ahaa, a czy muszę też płacić podatek od wysłania kupionego towaru pocztą czy tam kurierem, jeśli koszt pokrywa kupujący?

Jak to wygląda jak sprzedający pokrywa koszta wysyłki? Muszę uwzględnić na paragonie, wysyłanym klientowi tą wysyłkę kurierem/pocztą?

Edytowane przez Tobik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hun, dzięki za info. Coś już mi się rozjaśniło. Czyli coś kupuję za 100zł, sprzedaję np za 500zł to wtedy jak nie przekroczyłem 150tys zł, to płacę 19% od 400zł, tak?

 

A jeśli np sprzedaję motocykle wystawiając fakturę marżęm i powiedzmy,że w połowie roku przebiję te 150 tys zł, to wtedy płacę podatek od tego co sprzedam następnego, bo to będzie już powyżej 150 tys zł? Wnioskuję z tych przepisów,że tak. A co jak się zacznie nowy rok kalendarzowy? To znowu od początku nie muszę płacić tego podatku, aż do przekroczenia 150 tys zł?

 

Ahaa, a czy muszę też płacić podatek od wysłania kupionego towaru pocztą czy tam kurierem, jeśli koszt pokrywa kupujący?

Jak to wygląda jak sprzedający pokrywa koszta wysyłki? Muszę uwzględnić na paragonie, wysyłanym klientowi tą wysyłkę kurierem/pocztą?

 

Wysyłka jest w pewnym sensie neutralna dochodowo. Bo, obciążasz klienta kosztami przesyłki, jednocześnie bierzesz fakturę od kuriera czy z poczty.

Dlaczego w pewnym sensie ? Bo możesz pobierać za przesyłkę opłatę ryczałtową, stałą kwotę niezależną od rzeczywistych kosztów przesyłki. Raz masz górkę, raz dokładasz. ( ja tak robię ).

Drugie, poczta ma swe usługi ZW, zwolnione z VATu. Ty wystawiając refakturę MUSISZ wypisać ją z 23% VAT.

Druga rzecz, czy musisz uwzględniać na paragonie koszt przesyłki jeśli płaci za nią klient ?

Ja uwzględniam. I sądzę że tak należy robić. Bo jak wyżej. Jest to neutralne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Administrator

Hun, dzięki za info. Coś już mi się rozjaśniło. Czyli coś kupuję za 100zł, sprzedaję np za 500zł to wtedy jak nie przekroczyłem 150tys zł, to płacę 19% od 400zł, tak?

 

Nie, mylisz podatek dochodowy z Vatem.

Podatek dochodowy w wysokości 19% od tych 400 zł(o ile jesteś z najniższej grupie podatkowej) płacisz co miesiąc do US jako zaliczki od momentu, gdy Twój dochód przekroczy kwotę zwolnioną z podatku, czyli 3091 zł.

150.000 zł to wartość sprzedaży opodatkowanej , po jakiej stajesz się płatnikiem podatku VAT, a więc musisz zacząć wystawiać takowe faktury vat w miejsce rachunków uproszczonych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam wizytę u księgowej lub doradcy podatkowego.

Warto.

 

 

Tyle, że na początku wiesz tylko, że nic nie wiesz :icon_eek:.

Nawet nie potrafisz sformułować pytań, dopiero w trakcie prowadzenia działalności wypływają rzeczy o które należy pytać.

 

Podejrzewam, że kolega T. sam nie będzie prowadził księgowości, dobra księgowa/księgowy powinna podpowiedzieć co i jak w ramach usługi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajmuję się inżynierią finansową, ale nie księgowością i podatkami. Nigdy nie lubiłem rachunkowości :rolleyes:

 

Generalnie to już troszkę mi się rozjaśniło, ale teraz sprawa taka że jeśli kupuję motocykl na części to dostaję fakturę na całość. Załóżmy że to 1000zł. Sprzedaję potem każdą część osobno i wychodzi z tego,że od każdej części płacę podatek dochodowy. Bo mam fakturę na całość, a nie na każdą część osobno. Więc czy sprzedam coś za 100 czy 500 zł to od tej kwoty płacę dochodowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli kupuję motocykl na części to dostaję fakturę na całość. Załóżmy że to 1000zł. Sprzedaję potem każdą część osobno i wychodzi z tego,że od każdej części płacę podatek dochodowy. Bo mam fakturę na całość, a nie na każdą część osobno. Więc czy sprzedam coś za 100 czy 500 zł to od tej kwoty płacę dochodowy.

Wyobraź sobie taki motocykl jako magazyn towarów (części). Sprzedajesz potem różne części z tego magazynu. Więc w momencie sprzedaży wartość takiej części staje się kosztem sprzedaży. Twoja rola to oszacować wartość tej części. Inaczej podatek dochodowy stanie się podatkiem obrotowym.

Teoretycznie np gdybyś sprzedał wszystko za 2 tyś, to cała zapłacona kwota będzie kosztem. Gdy zaś sprzedaż część elementów to oszacowana wartość tej części elementów będzie kosztem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witam,
mam pytanie dotyczące kasy fiskalnej przy sprzedaży części motocyklowych.
Jak można rozwiązać sytuację, w której kupuję motocykl w całości (na umowę kupna od osoby fizycznej) następnie rozbieram go na części i to co się nadaje chcę sprzedawać za pośrednictwem allegro (sprzedaż wysyłkowa). W jaki sposób wprowadzić motocykl tak jakby na stan magazynu skoro nie mam na niego faktury? i czy prowadząc książkę przychodów i rozchodów mogę normalnie zakupić kasę fiskalną i prowadzić ewidencję sprzedaży?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze musi jakis kwit na wejście byc - umowa K-S pojazdu uszkodzonego wystarczy . Polityka magazynowa we własnej DG to twoja sprawa grunt żebyś umiał się wytłumaczyć skąd wziąłeś część którą sprzedałeś . Co do kasy fiskalnej - przekraczasz 20kzł obrotu gotówą dla osób fizycznych i masz miesiąc lub dwa na zorganizowanie kasy fiskalnej . Jak sprzedajesz firmom lub przyjmujesz wpłaty przelewem to takiej sprzedaży nie liczysz do tego limitu 20kzł .

 

Co do faktury VAT-marża to trzeba zgłosić do skarbówki i płaci się VAT od róznicy między ceną zakupu a sprzedaży . Nie mam pojęcia jak to wyglada w przypadku części z demontażu całego pojazdu . Ale jak nie jesteś VAT-owcem to wystawiasz tylko rachunki a nie faktury .

Kochany pamiętniczku , właśnie spadł śnieg . I dlatego postanowiłem sobie kupić nowy motocykl :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma opcji, żeby przy sprzedaży części nie być VAT-owcem. Wpisałem sobie w PKD sprzedaż części i sprzedaż motocykli i po 3 tyg. zadzwoniła do księgowego pani ze skarbowego oznajmiając, że albo zgłaszam się do VAT-u, albo muszę wykreślić to PKD. Jako, że wpisałem to sobie dodatkowo, a zasadnicza moja działalność jest zwolniona z VAT-u, wolałem wykreślić.

 

Co do kasy fiskalnej, to limit, o jakim pisze janosikkk liczony jest w skali roku (dzieląc na kwartały), więc do końca roku nie możesz przekroczyć 5 tyś zł obrotu. Jeśli przekroczysz - masz 2 miechy na fiskalizację sprzedaży. Z dobrych wieści - skarbowy zwraca chyba ok 700 zł wartości kasy, jednak jeśli zawiniesz działalność przed upływem 3 lat będziesz musiał zwrócić dofinansowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...