Skocz do zawartości

Jazda bez TYLNYCH kierunkowskazów


rexar
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam takie pytanie: Czy jest możliwa jazda motocyklem bez TYLNYCH kierunkowskazów - tzn. wiem, że nie ale czy można zrobić w tym kierunki coś innego ? Przednie są normalnie zamontowane ale tylnych nie ma bo przewody są dosłownie urwane... Nie wnikam jak to się stało bo nie dotyczy to mojego motocykla. Jest przewidziany jakiś wysoki mandat za brak tylnych kierunków ? Może wystawiać rękę, gdy policja będzie stała za motocyklistą ? Może zamontować same kierunki nie podłączając ich do przewodów ?

Jeżeli to zły dział proszę o przeniesienie.

'na zegarze trzysta nie znaczy o męstwie...'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odebranie dowodu rejestracyjnego za pokwitowaniem i skierowanie na badanie na stację diagnostyczną

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jazda kompletnie bez kierunkowskazów to raczej słaby pomysł, bo łatwiej o to, że się policja przywali. Jeśli już to właśnie przykręcić jakieś atrapy, ale nie korzystać. Chociaż według mnie jazda bez kierunkowskazów to nie tylko zagrożenie dla Twojego życia, ale również zagrożenie dla innych kierowców. Jakby nie patrzeć to sygnalizowanie zamiaru wykonania manewru drogowe jest dosyć istotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym się różni jazda "starym" motocyklem z lat 50tych(dopuszczonym do ruchu), gdzie fabrycznie nie montowano kierunków od jazdy współczesnym motocyklem np. 1000rr który również nie ma kierunków - czy chodzi tutaj o to: Jak wyprodukowała fabryka tak musi być na drodze ?

 

@edit: Pospieszyłem się z napisaniem tematu: Opcja "Szukaj" znalazła podobny temat. Sorry - można usunąć.

Edytowane przez rexar

'na zegarze trzysta nie znaczy o męstwie...'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Polsce od któregoś roku (nie pamiętam od którego i nie chce mi się teraz szukać) kierunkowskazy są obowiązkowym wyposażeniem motocykla

jeśli motocykl był zarejestrowany przed tą datą i nie miał kierunkowskazów to jest dopuszczony do ruchu

 

zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych - ta data to 01.01.1986r

Edytowane przez konrad1f

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano, motocykle produkowane przed którymś-tam rokiem nie muszą posiadać kierunków, tak samo jak światła stop przed którymś-tam innym rokiem. Jest też jeszcze przepis który określa jakie (rocznikowo) motocykle mogą posiadać światło stop połączone tylko z tylnym czy przednim hamulcem.

 

 

Jak kierunki masz to musisz ich używać. Jak nie masz to załóż. Dwa kabelki do każdego, czyli razem trzy bo jeden to masa rozdzielona na dwa osobne. Nawet ja bym po potrafił zrobić. :icon_biggrin:

 

Jazda bez kierunków jest możliwa ale niebezpieczna. Długo tak latałem na kurierce, kierunki były ale nie używałem bo nie było czasu a manewry nagłe i szybkie. Jednak były sytuacje kiedy musiałem ich użyć dla własnego dobra. Taki przykład - jedziesz sobie i w lusterku widzisz ciężarówkę z naczepą, musisz skręcić w lewo z tej drogi którą jedziecie. Lepiej jakbyś użył kierunkowskazu dłuuugo wcześniej niż zwykle aby ziom za fajerą ciężarówki zdążył zrobić cokolwiek. Jeśli nie będzie znał Twoich zamiarów może niechcący zrobić z Ciebie wczesnobarokową mozaikę na asfalcie.

MotorcycleStorehouse Dealer.

Wszystko do Twojego amerykańskiego motocykla!

 

Kiedy umrę pochowajcie mnie twarzą do dołu aby cały świat mógł pocałować mnie w dupę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obstawiam, że homologację dostał z kitem drogowym, a przeważnie na rynku występuje bez

jsz

 

Obstawiam tak samo ;) co do tematu to jak mi się zdarzy gdzieś kawałek na po asfalcie jechać i coś za mną jest a ja skręcam (zwłaszcza w lewo) to rękę wystawiam, szkoda żeby mi coś w dupę wjechało ;)

Heartstone. Link do założenia konta z nagrodą za aktywację :)

 

https://battle.net/recruit/SGD6NTGVLV?blzcmp=raf-hs&s=HS&m=pc

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj na stacji spotkałem patrol policyjny, który tankował mondeo - z ciekawości podszedłem i zapytałem w prost jak wygląda sytuacja kiedy motocykl nie ma tylnych kierunków, jest wyprodukowany po 1986 roku a motocyklista wystawia rękę przy wykonywaniu jakiegokolwiek manewru. Dostałem "dziwną" odpowiedź:

 

Cytuję:

Yyy... Jeżeli poprawnie wystawi rękę to ja nie widzę nic złego (patrząc na drugiego sam nie wiedział, czy to co mówi to prawda). Ogólnie sprawy motocyklistów to osobna sekcja Policji. Musimy jechać."

 

Trafiłem na taki wyrozumiały patrol czy to rzeczywiście prawda? Ciekawe... :icon_twisted:

'na zegarze trzysta nie znaczy o męstwie...'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

statystyka - trafiłeś po prostu na policjantów nieznających się na przepisach

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ty jedyny rexar, sam tak zostałem ostatnio potraktowany przez policję. A spytałem tylko jak się prawidłowo zachować się na rondzie, czyli "fachowa definicja ronda", otrzymałem odpowiedź: "Jest Pan po kursie to powinien wiedzieć..." Miło, ale w Łęcznej na rondach nowych to są same wypadki, i jak to pojąć...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość komandosek

Witam, mam takie pytanie: Czy jest możliwa jazda motocyklem bez TYLNYCH kierunkowskazów - tzn. wiem, że nie ale czy można zrobić w tym kierunki coś innego ? Przednie są normalnie zamontowane ale tylnych nie ma bo przewody są dosłownie urwane... Nie wnikam jak to się stało bo nie dotyczy to mojego motocykla. Jest przewidziany jakiś wysoki mandat za brak tylnych kierunków ? Może wystawiać rękę, gdy policja będzie stała za motocyklistą ? Może zamontować same kierunki nie podłączając ich do przewodów ?

Jeżeli to zły dział proszę o przeniesienie.

 

Urwane przewody mowisz....

Otoż jazda z niesprawnym oświetleniem - owszem, jest możliwa. Nie jest jednak dozwolona.

Edytowane przez komandosek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam takie pytanie: Czy jest możliwa jazda motocyklem bez TYLNYCH kierunkowskazów - tzn. wiem, że nie ale czy można zrobić w tym kierunki coś innego ?

 

Może wystawiać rękę, gdy policja będzie stała za motocyklistą ?

 

 

Wszystko jest mozliwe, pytanie tylko czy jest to dozwolone - w tym przypadku NIE !

 

Dlaczego, o tym ponizej

 

A czym się różni jazda "starym" motocyklem z lat 50tych (dopuszczonym do ruchu), gdzie fabrycznie nie montowano kierunków od jazdy współczesnym motocyklem np. 1000rr który również nie ma kierunków

 

Tym, ze gdy te motocykle dopuszczane byly do ruchu drogowego kierunkowskazow nie mialy.

 

Prawo honoruje wczesniejsza homologacje co daje prawo do poruszania sie takowymi. W Przypadku nowszych ( wypoisazonych w kierunkowskazy ) prawo mowi, ze to co zostalo zamontowane do otrzymania homologacji musi byc oraz musi funkcjonowac.

 

w Polsce od któregoś roku (nie pamiętam od którego i nie chce mi się teraz szukać) kierunkowskazy są obowiązkowym wyposażeniem motocykla

jeśli motocykl był zarejestrowany przed tą datą i nie miał kierunkowskazów to jest dopuszczony do ruchu

 

zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych - ta data to 01.01.1986r

 

 

Sedno sprawy.

W przypadku cross'ow w PL to troche inna bajka, kit homologacyjny daje prawo do poruszania sie po drogach publicznych. Tak wiec potrzebne byly kierunkowskazy, a jezeli zostaly zamontowane i pojazd uzyskal homologacje, to jak wyzej, te musza dzialac.

 

:crossy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...