Skocz do zawartości

Gdzie się podziało 35 setnych?


Vatzeque
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Intryguje mnie pewna sprawa.

 

Robiłem regulację luzów zaworowych.

Silnik singiel CBF 250.

Luz sprawdzany na jednym zaworze wydechowym wskazywał na 0,07mm, powinno być 0,15; była płytka 2,00mm.

Postanowiłem włożyć płytkę 1,925mm, czyli o 0,075mm cieńszą.

Po założeniu wałków, dokręceniu kluczem "dymanym", obróceniu wałem pomiar wskazuje 0,11mm i ni ch... listek 0,12mm nie chce wejść. Gdzie może być problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Intryguje mnie pewna sprawa.

 

Robiłem regulację luzów zaworowych.

Silnik singiel CBF 250.

Luz sprawdzany na jednym zaworze wydechowym wskazywał na 0,07mm, powinno być 0,15; była płytka 2,00mm.

Postanowiłem włożyć płytkę 1,925mm, czyli o 0,075mm cieńszą.

Po założeniu wałków, dokręceniu kluczem "dymanym", obróceniu wałem pomiar wskazuje 0,11mm i ni ch... listek 0,12mm nie chce wejść. Gdzie może być problem?

 

Przed pomiarem miałeś luźny mostek na wałku rozrządu albo masz rozkalibrowany klucz dynamometryczny.

Człowiek mądrzeje z wiekiem i zwykle jest to wieko od trumny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Intryguje mnie pewna sprawa.

Po założeniu wałków, dokręceniu kluczem "dymanym", obróceniu wałem pomiar wskazuje 0,11mm i ni ch... listek 0,12mm nie chce wejść. Gdzie może być problem?

Podpowiem jeszcze jedną możliwą przyczynę, poza wskazanymi przez Piotra. Za błędną regulację może odpowiadać sam szczelinomierz. Na tym forum poruszano już temat szczelinomierzy, które bardzo często wprowadzają w błąd. Winna jest za to nie najlepsza ich jakość, a których prawdziwa grubość mierzona mikrometrem wskazuje np. 0,18 zamiast 0,15 mm. Zasada jest jedna: im tańszy szczelinomierz, tym większy może być błąd pomiaru. Jedyna rada: pomierzyć jak sprawa wygląda u ciebie i stosować wyselekcjonowany sprzęt markowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam parę faktów.

Szczelinomierz jest marki SATA, sprawdzany mikrometrem, trzyma wymiary.

Pomiar był robiony przy kombinacji listków różnych listków, np. 0,08 i 0,04.

Inne luzy po założeniu wałków pozostały idealnie niezmienione.

 

Jakiej marki szczelinomierze wg Was są dobre?

Edytowane przez Vatzeque
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mialem taki sam problem w tl

 

luz miałem 0,33mm płytka była 3,00 ,dałem płytkę 2,90 i luz się nie zmienił! po 48 podejściach w końcu zastosowałem płytkę 3,08! i luz jest ok. nic nie rozumiem. reszta zaworów ok była. wszystko na klucz dynanometryczny składane niskich wartości, dobry szczelinomierz i taki kwiatki, dlatego dziś przedni gar jeszcze raz rozbieram i zobaczę co się tam dzieje po 400km

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płytki są niezbadaną sprawą :). Czasami warstwa oleju pod płytką (np. w Suzuki GS 500) daje dziwny pomiar. Wystarczy kilka razy obrócić silnikiem i jest ok. Inna sprawa to "ubijanie" mostków. Po skręceniu (najczęściej zbyt mocnym, albo mocniejszym momentem niż było wcześniej) mostek "siada" o przysłowiową "setkę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie czorta tak zostawię, bo maszyna musi jeździć.

Teraz wiem, że jest dokręcane moim kluczem. Za kilkaset km sprawdzę sobie ponownie i zakupię garść płytek.

Dzięki Panom za podzielenie się doświadczeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...