Skocz do zawartości

kupno motocykla od 2 współwłaścicieli


michoa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam

1.czy jak kupuje motocykl od 2 właścicieli to na umowie muszą widnieć obaj z podpisami czy wystarczy jeden ??

2. jeżeli jeden z współwłaścicieli jest nieletni (nie wiem ile lat ale 18 nie ma ) to czy są jakieś dodatkowe procedury czy po prostu, musi być na umowie dopisany i normalnie rejestruje ??

3. i teraz taka sprawa ...........jeżeli na umowie jest zapis że ,,sprzedający oświadcza że pojazd jest wolny od wad prawnych'' ja kupuje a potem wychodzi jakiś brzydko mówiąc ,,wałek'' i nie mogę go zarejestrować to mam prawo dochodzić zwrotu pieniędzy na drodze sądowej ??

 

kiedyś miałem taką sytuacje że kupiłem motorower i w dowodzie był zapis pojemność 80ccm a typ pojazdu motorower(przeoczyłem to to był mój pierwszy pojazd z dopuszczeniem do ruchu i nie sprawdziłem dokładnie dowodu przy kupnie tylko numery czy sie zgadzają ) i wydział komunikacji odmówił rejestracji tego, ale ponieważ umowa była spisana na kartce papierów bez żadnych zastrzeżeń, to nie miałem jak dochodzić zwrotu i zostawiłem sobie ten sprzęt do ciekania po polach, teraz chciałbym takiej sytuacji uniknąć..............

"... i ujrzal Pan prace nasza i byl zadowolony a zapytawszy o zarobki nasze usiadl i zaplakal..." list Pawla apostola do koryntian

michoa-100% stylistów bez szyku

 

http://miszczua.cba.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

1.czy jak kupuje motocykl od 2 właścicieli to na umowie muszą widnieć obaj z podpisami czy wystarczy jeden ??

2. jeżeli jeden z współwłaścicieli jest nieletni (nie wiem ile lat ale 18 nie ma ) to czy są jakieś dodatkowe procedury czy po prostu, musi być na umowie dopisany i normalnie rejestruje ??

3. i teraz taka sprawa ...........jeżeli na umowie jest zapis że ,,sprzedający oświadcza że pojazd jest wolny od wad prawnych'' ja kupuje a potem wychodzi jakiś brzydko mówiąc ,,wałek'' i nie mogę go zarejestrować to mam prawo dochodzić zwrotu pieniędzy na drodze sądowej ??

 

kiedyś miałem taką sytuacje że kupiłem motorower i w dowodzie był zapis pojemność 80ccm a typ pojazdu motorower(przeoczyłem to to był mój pierwszy pojazd z dopuszczeniem do ruchu i nie sprawdziłem dokładnie dowodu przy kupnie tylko numery czy sie zgadzają ) i wydział komunikacji odmówił rejestracji tego, ale ponieważ umowa była spisana na kartce papierów bez żadnych zastrzeżeń, to nie miałem jak dochodzić zwrotu i zostawiłem sobie ten sprzęt do ciekania po polach, teraz chciałbym takiej sytuacji uniknąć..............

 

1. wszyscy wspolwlasciciele maja byc na umowie i maja sie podpisac (chyba ze ktorys ma upowaznienie notarialne od drugiego na przyklad)

2. nieletni musi sie legitymowac jakims dokumentem (na przyklad paszportem)

3. masz prawo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad. 1. tak

ad. 2. pewności nie mam, ale AFAIK taką transakcję powinien zaakceptować jego opiekun prawny

ad. 3. tak

 

BTW w poprzednim przypadku też miałeś prawo odstąpić od umowy z rękojmi

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad. 1. tak

ad. 2. pewności nie mam, ale AFAIK taką transakcję powinien zaakceptować jego opiekun prawny

ad. 3. tak

 

BTW w poprzednim przypadku też miałeś prawo odstąpić od umowy z rękojmi

jsz

 

 

Niby dlaczego ??? W dokumentach pisało 80cm i było 80. Czyli kupujący nie dopełnił staranności.

W skrócie, widziały gały co kupowały. A raczej powinny widzieć.

 

Ze skorzystaniem z rękojmi przy używkach, zwłaszcza motocyklach też nie jest prosta rzecz, krzywa rama, przytarty silnik, spalone sprzęgło ... "dobry" biker załatwi TE rzeczy w kilka minut. A we współczesnych motocyklach nie trzeba przyłożyć w ścianę by rama ucierpiała.

Do mnie kiedyś przyszedł gość bym mu dołożył do naprawy sprzęgła ... po roku użytkowania ...

Delikatnie, kazałem mu spadać na drzewo. ( dotyczyło samochodu ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczerze? moim zdaniem jeśli motorower miał 80ccm, to pojazd miał sfałszowane dokumenty. tym samym posiadał wadę prawną. oczywiście, że sprawy tego typu nie są proste - ale IMHO istniała realna podstawa do odstąpienia od umowy. ewentualnie można było zaproponować sprzedawcy wyjaśnienie sprawy przez prokuratora...

ale to tylko moje gdybanie

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

1.czy jak kupuje motocykl od 2 właścicieli to na umowie muszą widnieć obaj z podpisami czy wystarczy jeden ??

 

Dane sprzedawcy: x2

Podpisy sprzedawcy: x2

 

2. jeżeli jeden z współwłaścicieli jest nieletni (nie wiem ile lat ale 18 nie ma ) to czy są jakieś dodatkowe procedury czy po prostu, musi być na umowie dopisany i normalnie rejestruje ??

 

Jeżeli współwłaściciel jest małoletni (13-18 lat) to żeby być w 100% pewny transakcji powinieneś uzyskać zgodę na piśmie jego przedstawiciela ustawowego (rodziców).

 

 

3. i teraz taka sprawa ...........jeżeli na umowie jest zapis że ,,sprzedający oświadcza że pojazd jest wolny od wad prawnych'' ja kupuje a potem wychodzi jakiś brzydko mówiąc ,,wałek'' i nie mogę go zarejestrować to mam prawo dochodzić zwrotu pieniędzy na drodze sądowej ??

 

Zawsze masz prawo iść do sądu ;-)

Taki zapis na umowie to po prostu kolejny punkt dla Ciebie na ewentualnej rozprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak sprzedawałem skuter jako niepełnoletni musiałem uzyskać zgodę sądu (wyszło 60 czy 70 zł) - nie byłem karany ani nic z tych rzeczy.

 

no właśnie sprzedawca też coś o tym mi marudził i stąd pytanie 2 ............

 

czyli waszym zdaniem jeśli do umowy wpisze sie jego ojciec (który jest drugim współwłaścicielem ) to gościu juz nic z sądu nie musi załatwiać ?? i bezproblemowo to zarejestruje ??

 

 

 

 

"... i ujrzal Pan prace nasza i byl zadowolony a zapytawszy o zarobki nasze usiadl i zaplakal..." list Pawla apostola do koryntian

michoa-100% stylistów bez szyku

 

http://miszczua.cba.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na Twoim miejscu sprawdziłbym to, np. na pw do Łukasza, albo na forum prawników. gwarancji na swoją opinię nie daję, bo nie chciało mi się szukać odpowiednich przepisów

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli waszym zdaniem jeśli do umowy wpisze sie jego ojciec (który jest drugim współwłaścicielem ) to gościu juz nic z sądu nie musi załatwiać ?? i bezproblemowo to zarejestruje ??

 

Jeżeli pojazd jest współwłasnością dwóch osób (ojciec/syn) to na umowie jako sprzedającego musisz mieć wpisane dane dwóch osób + oczywiście podpisy tych dwóch osób. Żeby na pewno uniknąć kłopotów prawnych poproś dodatkowo ojca tego małoletniego o napisanie oświadczenia o tym, że udziela zgody synowi na sprzedaż pojazdu. To wszystko co potrzebujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieletni potrzebuje zgody sądu. Wiem, bo kumpel to przerabiał przy próbie sprzedaży swojego Rieju. Gdzieś w internecie czytałem, że czasem dzięki niekompetencji urzędników w WK udaje się bez zgody, z podpisem/oświadczeniem rodziców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedaż motocykla stanowiącego współwłasność nieletniego jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd majątkiem dziecka. Do tego potrzebna jest zgoda sądu rodzinnego. Sama pisemna zgoda rodziców nie wystarczy - bez orzeczenia sądu będzie kłopot z zarejestrowaniem w wydziale komunikacji.

 

Z wnioskiem występują rodzice nieletniego, który ma zamiar sprzedać motocykl.

 

Wzór wniosku w załączeniu.

 

Miejscowość, dnia …................r.

 

 

 

 

 

Sąd Rejonowy

Wydział Rodzinny i Nieletnich

w ….....................

 

 

Wnioskodawcy: …...............................

 

 

 

WNIOSEK

o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd

majątkiem dziecka

 

 

Wnosimy:

1. o zezwolenie wnioskodawcom na sprzedaż motocykla marki ….......... nr VIN …........ o numerze rejestracyjnym …...................... za cenę ….......... zł

2. o dopuszczenie dowodu z dokumentów:

a) kserokopii dowodu rejestracyjnego pojazdu

b) odpisu skróconego aktu urodzenia małoletniego …...................

 

Uzasadnienie

 

Wnioskodawcy są rodzicami małoletniego …...................

Dowód: odpis skrócony aktu urodzenia.

Małoletni jest właścicielem pojazdu opisanego w pkt. 1 wniosku. Z racji wieku i braku stosownych uprawnień do kierowania pojazdami syn nie może poruszać się wymienionym pojazdem samodzielnie po drogach publicznych. Z motocykla okazjonalnie korzystał więc jedynie …........... - zabierając na przejażdżki syna. W chwili obecnej syn jednak nie przejawia zainteresowania tego typu formą spędzania wolnego czasu. Małoletni wraz z rodzicami podjęli wspólną decyzję o sprzedaży motocykla i przeznaczenie uzyskanych z tego tytułu pieniędzy na zakup komputera, który jest niezbędny do nauki dla nieletniego.

Dokonanie takich czynności pozostaje więc w zgodzie z dobrem dziecka. Z tych względów wniosek jest uzasadniony.

 

Załączniki:

opłata w znakach sądowych: 40 zł

odpis skrócony aktu urodzenia

kserokopia dowodu rejestracyjnego

Potrzebujesz bezpłatnej pomocy prawnej? - Forum Prawnicze zaprasza - ]http://forumprawnicze.info/wykroczenia-i-prawo-drogowe-f10/]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

gdyby ktoś miał podobny problem odpowiem tak :

narazie nie było problemów przy rejestracji dostałem dowód tymczasowy mimo braku tego zaświadczenia z sądu zobaczymy co dalej....

"... i ujrzal Pan prace nasza i byl zadowolony a zapytawszy o zarobki nasze usiadl i zaplakal..." list Pawla apostola do koryntian

michoa-100% stylistów bez szyku

 

http://miszczua.cba.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...