Skocz do zawartości

Zakup w PL moto z Włoch - problem z rejestracją


Jacenty
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i pozdrawiam Brać Jednośladową.

Kupiłem moto i mam oryginał dowodu rejestracyjnego z odpowiednią pieczątką ALE nie mam oryginału certyfikatu własności - mam kopię. Pytanie pierwsze brzmi czy oryginał certificato di proprieta jest wg przepisów niezbędny do zarejestrowania moto? Pytanie drugie: jak uzyskać ten certyfikat z Włoch? Może jest tu ktoś kto mógłby w tym pomóc? Będę bardzo zobowiązany... Dodam, że osoba z kopii certyfikatu jest osobą wpisaną w dowód rejestracyjny. Mam też dwujęzyczną umowę kupna sprzedaży. Może ktoś miał podobne problemy i wie jak z tego wybrnąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę dziwna sytuacja, ponieważ ten dokument powinna dostać w oryginale osoba wyrejestrowująca pojazd w odpowiednim urzędzie, z tym że jest na nim odpowiednia adnotacja o skreśleniu z ewidencji.

 

Wydaje mi się też (choć nie jestem pewien) że tylko właściciel lub osoba upoważniona (np komisant) może takie formalności załatwić. Więc sprawa jest dośc trudna.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dosłownie kilka dni temu rejestrowałem motocykl z włoch.

Do rejestracji miałem Oryginały:

-dowód rejestracyjny + tłumaczenie

-certyfikat własności + tłumaczenie

-umowa w dwóch językach + potwierdzenie jej zgodności językowej przez tłumacza/może być tłumaczenie (ważne żeby umowa zawarta była po za granicą polski na terenie UE)

-VAT25

-badanie techniczne pojazdu,

-oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych (o tym że zostały one oddane do urzędu we włoszech podczas wyrejestrowywania)

-wniosek o rejestrację w kraju (dostaniesz do wypełnienia w urzędzie)

 

Z tym kompletem dokumentów i odpowiednimi opłatami trwało to ok 20 min i mam tablice.

 

Z tego co się orientuję, oryginał certyfikatu dostaje osoba wyrejestrowująca pojazd we włoszech. Nie sądzę, żebyś mógł iść do urzędu tam, powiedziec że posiadasz taki a taki motocykl i poprośić o certyfikat własności... nikt takiego czegoś na słowo Ci nie wyda. Dla nich umowa kupna - sprzedaży też raczej nie będzie pomocna, ponieważ oni takiego dokumentu sprzedając pojazd normalnie nie podpisują.

Chyba że istnieje jakaś procedura wydawania duplikatu takiego certyfikatu tam na miejscu, ale to raczej musiała by załatwiać osoba z dowodu rejestracyjnego...

Głowy sobie za to obciąć oczywiście nie dam, ale na czystą logikę tak to dla mnie wygląda.

Wydaje mi się, że o oryginał możesz jedynie prosić osobę, od której dostałeś kopię dokumentu. A bez oryginału zarejestrowanie może być trudne/nie możliwe.

 

Powodzenia

Edytowane przez Cwikol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Firma która mi sprzedała moto zaoferowała się z rejestracją - twierdzą że bez problemu pojazd zarejestrują (w swoim wydziale komunikacji) TYLKO muszę im przesłać wszystkie dokumenty jakie mam. Zostanę bez kasy i bez żadnych dowodów nabycia moto (kserokopie mam). Znalazłem poprzedniego właściciela we Włoszech (nie było to trudne, mam umowę z adresem) i czekam na maila od niego - mam nadzieję że odpisze, ale może być lipa bo np adres mail jest nieaktualny lub gość wyjechał i nie odbiera maili. Macie jakieś pomysły?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

We Włoszech nie wszystkie urzędy waydawaja certyfikat.

Osobiście byłem z włascicielem wyrejestrowac motocykl i nie wystawiono certyfikatu.

Motocykl sprzedałem w Polsce do Wrocławia tylko z oryginalnym dowodem rejestracyjnym i klient bez problemu zarejestrował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odsyłanie dokumentów do tej firmy nie jest chyba najlepszym pomysłem. Może załatwią faktycznie sprawy za Ciebie, a może zarejestrują motocykl na siebie i zażądają wydania sprzętu, "bo to ich własność". Będą mieć dokumenty i rejestrację...

Różnie bywa, ja bym nie ufał. Dobre wyjście wspólnie z firmą to załatwić. Z tym, że na siebie motocykl możesz zarejestrować chyba tylko w urzędzie komunikacji miejsca zameldowania.

Dziwna sprawa.

 

Kolego mx-wulkan. Skoro Jacenty ma kserokopię certyfikatu, znaczy że został on wydany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego dokumentu (certificato di proproeta) nie wydaje organ wyrejestrowujący, tylko ma go właściciel pojazdu (odpowiednik naszej karty pojazdu). Przy wyrejestrowaniu zostaje w nim tylko dokonana adnotacja o skreśleniu z ewidencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zakupie motocykla we Włoszech na eksport oryginalny Certificato Di Proprieta (CDP) zostaje w firmie wyrestrowującej (przeważnie ACI) i nowy oryginał wydany zostaje nowemu właścicielowi z adnotacją, że motocykl jest przeznaczony wyłącznie na eksport. Obawiam się, że ten dokument jest potrzebny do rejestracji ponieważ de facto we Włoszech jest on więcej wart niż Carta Di Circolazione (dowód motocykla). Warto zastanowic się czemu obecny właściciel nie posiada tego dokumentu- przecież musiał go odebrac osobiście.

qxl7.png

Serwis, sprzedaż motocykli i samochodów osobowych

Ostrów Mazowiecka

793736001

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zakupie motocykla we Włoszech na eksport oryginalny Certificato Di Proprieta (CDP) zostaje w firmie wyrestrowującej (przeważnie ACI) i nowy oryginał wydany zostaje nowemu właścicielowi z adnotacją, że motocykl jest przeznaczony wyłącznie na eksport.

 

Witam

Czy pisząc o firmie wyrestrowującej miałeś na myśli urząd który dokonuje wyrejestrowania czy poprzedniego właściciela motocykla (np. firmę)? Jak mam znaleźć tę firmę/urząd ? Poprzedni właściciel na konto na facebooku włoskim (nazwisko i adres się zgadza) ale coś nie odpisuje... Może no comprende english zresztą... Dzięki za odpowiedzi, kopię certyfikatu faktycznie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chodziło mi o firmę, bodajże na pieczątce na dowodzie obok napisu "Anullato" będziesz miał ten adres- wklep w , znajdź i dzwoń, może się dogadasz po anglikańsku. Do tej firmy muszą iść 2 osoby- osoba, na którą jest zarejestrowany motocykl i kupiec.

qxl7.png

Serwis, sprzedaż motocykli i samochodów osobowych

Ostrów Mazowiecka

793736001

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy pisząc o firmie wyrestrowującej miałeś na myśli urząd który dokonuje wyrejestrowania czy poprzedniego właściciela motocykla (np. firmę)? Jak mam znaleźć tę firmę/urząd ? Poprzedni właściciel na konto na facebooku włoskim (nazwisko i adres się zgadza) ale coś nie odpisuje... Może no comprende english zresztą... Dzięki za odpowiedzi, kopię certyfikatu faktycznie mam.

na pewno twój certyfikat trzyma włoch, poprzedni właściciel, ot taka mentalność.

masz jego adres mailowy? daj mi na PW a skrobne do niego, mówię dobrze po włosku.

kto wie, moze uda się nakłonić go do wysyłki.

tak na marginesie zrobiłeś bardzo duży błąd kupujac moto bez pełnej dokumentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pewno twój certyfikat trzyma włoch, poprzedni właściciel, ot taka mentalność.

masz jego adres mailowy? daj mi na PW a skrobne do niego, mówię dobrze po włosku.

kto wie, moze uda się nakłonić go do wysyłki.

tak na marginesie zrobiłeś bardzo duży błąd kupujac moto bez pełnej dokumentacji.

Witam

Dzięki za pomoc, na razie sprawa chyba jest na dobrej drodze - problemem zajął się sprzedający i twierdzi że moto już zarejestrował u siebie (na siebie, wysłałem mu jednak papiery). Co prawda wiem tylko tyle ile mi powiedział przez telefon, ale ponoć ma już miękki dowód i czeka na twardy (na miękkim nie może sprzedać). Za jakieś trzy tygodnie sprawa powinna być zakończona, chociaż zastanawiam się co będzie z kartą pojazdu, bo kazał sobie dopłacić 250 zł, a to chyba za mało jak za rejestrację+kartę pojazdu...

Jeszcze raz pozdrawiam i bardzo dziękuję za podpowiedzi. Co do mojej głupoty to absolutnie się zgadzam. Jeśli chodzi o mail to nie mam maila bezpośrednio do niego, znalazłem go na Facebook'u i LinkedIn i stamtąd wysłałem mu wiadomość.

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...