Skocz do zawartości

Trochę o GPZ 500


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, temat chyba najbardziej pasuje do tego działu więc tutaj zakładam. Przejdźmy do rzeczy. Gościu z mojego miasta ma na sprzedaż GPZ 500 rocznik 95, przebieg 58 tys. Motocykl ma trochę zniszczony lakier (jedna strona jest wyblakła od słońca!), śladów gleby nie widać, do wymiany są opony i klocki z tyłu. I teraz mam do was parę pytań.

 

Silnik grzeje się pod czerwone pole i koleś mówi, że to norma i nie należy się tym przejmować. Zdziwiło mnie to bardzo bo w moim skuterze silnik grzeje się max do połowy skali. Czy jest to powód do niepokoju?

 

Następna sprawa. Kierunkowskazy są niesprawne. Przestały działać po tym, jak motocykl został umyty myjką ciśnieniową? Jak można naprawić tą usterkę? Ile mniej więcej może to kosztować?

 

Pytanie końcowe. Gdzie w GPZ znajdują się dokładnie nr. silnika, ramy, tabliczka znamionowa? Które z nich są istotne bo słyszałem, że nr. silnika są nieważne. To prawda? Wcześniej nie interesowałem się tym modelem więc nie wiem o nim niektórych rzeczy. Nie chcę kupić lewego sprzętu więc się pytam.

 

Proszę o wyrozumiałość :wink:

 

Pozdrawiam.

2818.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako uzytkownik tego pieknego motocykla sluze pomoca :bigrazz:

 

Silnik sie grzeje - wchodzi na czerwone pole? Jesli nie to nie ma powodu do dramatu. Normalnie wlacza sie wentylator tuz przed czerwonym, zbija gdzies do polowy i jest git.

To co tam sie stalo z kierunkami to trzebaby zobaczyc. Pierwsze co to bezpiecznik sprawdzic.

Numery znajduja sie przy glowce ramy.

 

Zapytaj go ile bierze oleju ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powinieneś mieć blaszkę, na wahaczu, i tam pisze jaki jest dopuszczalny luz, zwykle 2-3 cm ;) A generalnie nie ma znaczenia, czy sprawdzasz na centralnej czy na bocznej, możesz sprawdzić sam

 

A luz zmierz w tym punkcie gdzie najbardziej można go wychylić. Potem obróć koło i sprawdź ponownie, bo może okazać się, że łańcuch jest nierówno rozciągnięty, a wtedy czeka Cię niestety wymiana napędu. Zwykle objawia się to specyficznym dźwiękiem w czasie jazdy, a pod koniec życia łańcuch może nawet szarpać podczas przyspieszania.

Ale jak wszędzie będzie w miarę identyczny luz to wszystko ok.

O i sprawdź czy łańcuch przylega dobrze do tylnej zębatki. Jak można ogniwa odciągnąć od niej to niestety też za niedługo czeka Cię wymiana.

 

i takie rzeczy się sprawdza przed kupnem, żeby mieć dobry argument do targowania się :P

Edytowane przez slusar_o2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i kupiłem :biggrin: nurtuje mnie tylko pytanie jak powinno się mierzyć luz łańcucha. Na bocznej stopce, centralnej? Na motocyklu pod obciążeniem kierowcy czy bez? Jaki luz powinien mieć łańcuch?

tak jak jeździsz czyli na kołach i pod ciężarem kierowcy

 

A generalnie nie ma znaczenia, czy sprawdzasz na centralnej czy na bocznej, możesz sprawdzić sam

:icon_eek:

kolego cała reszta twojego posta jest bardzo mądra ale takie coś to raczej do działu humor

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

tak jak jeździsz czyli na kołach i pod ciężarem kierowcy

 

Chyba jednak nie. Mój egzaminator na kat. A stworzył mi na egzaminie taka teorię - dyskutowałem później o tym z kilkoma mądrzejszymi ode mnie w tej materii osobami.

W której serwisówce jest napisane, żeby wsiąść na moto, żeby luz łańcucha sprawdzić? :eek:

Bo na pewno ani GPZ500, ani YBR250.

Na pohybel wszystkim zdradliwym sukom!

 

dmnz.jpg <== kliknij i polub :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...