Skocz do zawartości

Jazda bez uprawnień


art92
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Lukasz -Aprilia napisal zreszta tu na tym forum

 

Witam wszystkich:) 7 listopada mam egzamin praktyczny. Moto stoi i wiernie czeka w garazu. Osobiscie znam to uczucie " niemocy sprawdzenia motocykla:(...."

Jestem prawnikiem. Wydaje mi sie ze moge zabrac głos na temat " jezdzenia bez prawa jazdy".

Juz na wstępie przedstawie zasadniczą teze : POD ZADNYM POZOREM NIE JEZDZI MOTOCYKLEM BEZ UPRAWNIEN!!!

Po pierwsze racje maja Ci którzy przytaczaja art. 94 ustawy Kodeks wykroczeń z dnia 20 maja 1971 r. (Dz. U. 1971, Nr 12, poz. 114). „Kto prowadzi na drodze publicznej pojazd, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze grzywny”. Wysokość grzywny wynosi 300 zł jezeli masz prawo jazdy B, 500 zl gdy go nie posiadasz.

Ale to jedna strona medalu. Musisz bowiem jezdzic absolutnie zgodnie z przepisami kodeksu drogowego. A jest to niezwykle trudne w praktyce. Wystarczy niezachowanie szczególnej ostrożności itp.

Jezeli łamiesz przepisy np. jedziesz 110kmh przez miasto, przekraczasz linie ciągłą, wyprzedzasz na trzeciego, uciekasz przed policją to zaczyna sie robic bardzo nieciekawie. Zapomnij wtedy o tym ze grozi Tobie tylko 300/500 zl mandatu. Stajesz sie przestępcą!!! Wystarczy przytoczyc art. 160 Kodeksu karnego (Dz.U.97.88.553):

" § 1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo,

podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 lub 2 działa nieumyślnie,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§ 4. Nie podlega karze za przestępstwo określone w § 1-3 sprawca, który dobrowolnie uchylił grożące niebezpieczeństwo.

§ 5. Ściganie przestępstwa określonego w § 3 następuje na wniosek pokrzywdzonego."

Jezeli wiec stworzysz takie niebezpieczenstwo i nic sie nikomu NIE STANIE to...i tak zaczynasz miec poważne kłopoty!!! i mozesz przy upartym prokuratorze trafic do więzienia a dodatkowo grozi Tobie placenie renty na cale zycie(Przykład: uderzasz lekko w bok samochodu, z tyłu siedzi małe dziecko, nie ma obrazen fizycznych ale zaczyna panicznie boc sie srodków komunikacji).

A co sie dzieje w przypadku gdy są ofiary, kalectwo. UUUUUU zapomni wtedy o swoim dotychczasowym zyciu. Przytaczam art. 177 Kodeksu karnego:

" § 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1,

podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca

podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 3. Jeżeli pokrzywdzonym jest wyłącznie osoba najbliższa, ściganie przestępstwa określonego w § 1 następuje na jej wniosek."

Jadąc bez prawka masz w takiej sytuacji w 99,99999% przegrana sprawe. Twoja jazda jest postrzegana jako lekkomyslność (czyli druga strona nieumyslności). Co Tobie wtedy grozi?

Po pierwsze kara pozbawienia wolności do lat 3, a gdy jest ofiara do lat 8. To nie koniec!. Ponadto ponosisz odpowiedzialność deliktową według prawa cywilnego. Co to oznacza? Z powództwo adhezyjnego (czyli jeszcze podczas procesu karnego) lub z powództwa cywilnego mozesz dostac wyrok, który nakaże zapłacic Tobie jednorazową sume pienięzne (w praktyce nawet kilkaset tysiący złotych dla pokrzywdzonego, poszkodowanego lub rodziny ofiary) lub bedziesz płacił rente ww osobom do konca zycia. Kiedy masz prawo jazdy chroni Ciebie OC. Jak jezdzisz bez prawko to odpowiadasz całym swoim majątkiem!!!!!

 

P.S. Pozdrawiam wszystkich macho, którzy tak bardzo sa dumni z jezdzenia bez prawka. Z całego serca zapraszam na sale sądową. DOBRY PRAWNIK WYCISNIE Z WAS KASE JAK Z CYTRYNY:):)Nie bedziecie mieli nawet na paliwo do...a zresztą motor też komornik ODBIERZE:) Przeciez to Wasza "przemyslana" decyzja.

 

P.P.S. Gratuluje pokory pozostalym:)

 

P.P.P.S Ignorantia iuris nocet!!! Radze to sobie dobrze zapamietac:)

 

Tutaj znajomy prawnik podaje odpowiednie paragrafy.

 

A dla dzieciaków, które ukończyły 17-rok życia i mimo to mają ochotę na takie kombinację zacytuje dwa artykuły z kodeksu karnego do głębszego przemyślenia w zaciszu domu...

 

Art. 272. Kto wyłudza poświadczenie nieprawdy przez podstępne wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego lub innej osoby upoważnionej do wystawienia dokumentu,

 

podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

 

Art. 273. Kto używa dokumentu określonego w art. 271 lub 272,

 

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

Warto wiec przemyslec aby staruszkom biedy rowniez nie napytac.

 

:crossy:

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znowu ???!!!! to już było 32493765374 razy

 

reasumując cały temat żeby znowu nie padły bzdurne pytania :D

wnioski

1.takich tematów było 393745674352373957345384

2.30% niecierpi jeźdzacych bez prawka

3.30% kocha jeźdzących bez prawka

4.30% nikogo nie kocha i też wszystkich lubi

5.mandat po staremu 500 za brak jeśli masz Z czy T to już 300 zł

6.jeśli spowodujesz wypadek bez prawka to reszta życia zmarnowana

7.ci co jeźdzą bez prawka będa jeździć

8.ci co jeźdzą z prawkiem też będa jeździć

9.ci co nie jeździli bez prawka będa jeździć bo owoc zakazany najlepiej smakuje

10.częsć chce żeby karać tych co jeźdzą bez prawka

11.częsc chce żeby ich kochać

12.znowu do niczego nie doszliśmy

13.piwo w biedronce jest droższe niż w plusie i ma aluminiowe puszki

14.wszystko chyba :D

"... i ujrzal Pan prace nasza i byl zadowolony a zapytawszy o zarobki nasze usiadl i zaplakal..." list Pawla apostola do koryntian

michoa-100% stylistów bez szyku

 

http://miszczua.cba.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znowu ???!!!! to już było 32493765374 razy

 

reasumując cały temat żeby znowu nie padły bzdurne pytania :D

wnioski

1.takich tematów było 393745674352373957345384

2.30% niecierpi jeźdzacych bez prawka

3.30% kocha jeźdzących bez prawka

4.30% nikogo nie kocha i też wszystkich lubi

5.mandat po staremu 500 za brak jeśli masz Z czy T to już 300 zł

6.jeśli spowodujesz wypadek bez prawka to reszta życia zmarnowana

7.ci co jeźdzą bez prawka będa jeździć

8.ci co jeźdzą z prawkiem też będa jeździć

9.ci co nie jeździli bez prawka będa jeździć bo owoc zakazany najlepiej smakuje

10.częsć chce żeby karać tych co jeźdzą bez prawka

11.częsc chce żeby ich kochać

12.znowu do niczego nie doszliśmy

13.piwo w biedronce jest droższe niż w plusie i ma aluminiowe puszki

14.wszystko chyba :D

 

 

I michoa ma rację, ale to dotyczy każdej dyskusji na forum-ludzka natura-ile głów-tyle zdań. AMEN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znowu ???!!!! to już było 32493765374 razy

 

reasumując cały temat żeby znowu nie padły bzdurne pytania :D

wnioski

1.takich tematów było 393745674352373957345384

2.30% niecierpi jeźdzacych bez prawka

3.30% kocha jeźdzących bez prawka

4.30% nikogo nie kocha i też wszystkich lubi

5.mandat po staremu 500 za brak jeśli masz Z czy T to już 300 zł

6.jeśli spowodujesz wypadek bez prawka to reszta życia zmarnowana

7.ci co jeźdzą bez prawka będa jeździć

8.ci co jeźdzą z prawkiem też będa jeździć

9.ci co nie jeździli bez prawka będa jeździć bo owoc zakazany najlepiej smakuje

10.częsć chce żeby karać tych co jeźdzą bez prawka

11.częsc chce żeby ich kochać

12.znowu do niczego nie doszliśmy

13.piwo w biedronce jest droższe niż w plusie i ma aluminiowe puszki

14.wszystko chyba :D

hehehehe ;) myślę, że można na tym skończyć dyskusję ;) i tak każdy będzie robił swoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dobrze wiem, o co Ci chodzi. I zapewniam Cię, że każdy zgred tutaj też wie i wcale nie zapomniał wół jak cielęciem był. Mieliśmy po 14 - 15 lat i zdezelowanego Forda Granade bez papierów, blach i hamulcem w jednym przednim kole. Było suuuuuuper!!! Nawet wtedy, gdy pojazd spłonął na skrzyżowaniu a my spier***iśmu gdzie piperz rośnie, a potem nerwowo wyczekiwaliśmy milicji w domach... Było fajnie wiesz dlaczego? Bo milicja nigdy nie przyszła. Nie przyszła też jak spaliłem domek na działkach (niechcący oczywiście), też była kupa śmiechu. Bo nie przyszli. Moja przyjaciółka mawia: "jest dobrze, jak jest dobrze" dlatego teraz z perspektywy czasu nie pochwalam jazdy bez uprawnień, choć rozumiem taką potrzebę. Oby zawsze było dobrze.

 

 

 

pozdr

 

jurjuszi demoralizujesz młodzież na forum, wstydź się. :icon_mrgreen:

 

Przyznam, że w moim odczuciu w Twoich wypowiedziach widać ogromną mądrość. Także tym razem masz rację. Myślę, a właściwie mam nadzieję, że tą mądrość nabywa się z wiekiem. Kiedyś porównałem osiągi Rometa Charta z policyjnym Polonezem. Na szczęście policjant nie dał rady, a może po prostu nie chciał, aby skończyło się to dla mnie tragicznie? Teraz myślę, że bym się zatrzymał...

 

Dzisiaj zdarzyło się coś, co sprawiło, że podskoczyłem z radości prowadząc samochód. Jest dobrze... http://pl.youtube.com/watch?v=tsTv49P3O8E

 

zenoo - lepiej zmień żonę ;P

Edytowane przez marcpol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że w moim odczuciu w Twoich wypowiedziach widać ogromną mądrość.

Nie popadajmy w skrajności :) nadal robię różne głupoty tylko inne :buttrock:

pozdr

"Łudududududududududuuuu... Łudududududududduddddd" - Theodor (Zegrze 2010)

"Hondy mają taki dziwny dźwięk..." - Autor nieznany (Udrzyn 2010)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja przyjaciółka mawia: "jest dobrze, jak jest dobrze"

 

Myśle że to jest klucz do całej sprawy. Ja tez jeżdziłem za młodu bez prawka. Moja kobieta jeżdźiła i było dobrze. Minęły lata i juz o to słabo pamiętam i sie śmieje bo "było dobrze" i nie ma problemu.

Zakładając podobny temat autor chce potwierdzenia że z nim też "bedzie dobrze". A już w ostateczności jeżeli cos sie stanie to konsekwencje bedą mało dotkliwe. Później za to bedzie wesoła opowieść do opowiadania na zlocie.

Ale kolego drogi tylko garśc piasku dzieli Cie od wyroku za zabicie człowieka jadać motocyklem bez papierów. Mnie sie udało ale zadaj sobie pytanie czy napewno masz tyle farta co ja

 

 

PS Choc zawsze byłem zdania że fart jest nie zbędną cecha wszystkich żyjących motocyklistów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ucząc się jeździć na moto bez prawka myślałem źe grozi mi tylko mandat , do głowy mi nie przyszło źe nie działa oc . Myślałem źe skoro mam kat. b to jestem spoko. Z tą wiedzą chyba juź bym nie wyjechał , dziecko wybiegające na ulicę albo coś podobnego i strach myśleć co by było dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS Choc zawsze byłem zdania że fart jest nie zbędną cecha wszystkich żyjących motocyklistów.

 

Tu masz rację. Ale ten fart to "towar' który kiedyś się skończy i może to być w przykrym momencie. Istnieją ludzie myślący dwojako - jedni myślą "Aaatam. Na pewno się uda dojechać i będzie git' a drudzy myślą 'Eeee. Raczej nie dam rady. Wolę nie ryzykować". Można sobie pomyśleć że ci pierwsi to ludzie odważni....a odwaga to nie brak strachu, odwaga to głupota. :biggrin: Stara prawda. Też latałem bez prawka, bez OC, bez umiejętności ale zdawałem sobie sprawę (chociaż częściowo) z ryzyka, unikałem prowokacji kolegów do ścigania się na ulicy czy wygłupów. Ot tak, po prostu jeździłem sobie wkoło bloku, po cichych ulicach i okolicach ale najlepiej i tak czułem się na polnych drogach czy w lesie bo tam było bezpieczniej. Bezpieczniej dla innych bo dla mnie było gorzej - masa drzew, piach, błoto i szosowy motocykl.

 

A tak przy okazji muszę przyznać że nawet w zeszłym roku jechałem na drodze publicznej motocyklem bez przeglądu, bez OC, nawet nie zarejestrowanym w PL. To był HD świeżo z USA i musiałem zrobić przegląd przed rejestracją więc blachę założyłem od starej SHL i pojechałem. A najśmieszniejsze jest to że mieszkam naprzeciwko komisariatu policji, miasteczko jest małe - 2 ulice na krzyż więc patrol mógł stać wszędzie czyli na każdej z tych dwóch ulic. :biggrin: A w chwili obecnej moto zarejestrowane ale przegląd wygasł więc na dniach i tak będę musiał znowu jechać bez badania technicznego po publicznych drogach. Nie martwię się o to że psy mnie zatrzymają i się sprują bo im powiem że mogą jechać ze mną na stację diagnostyczną. Natomiast obawiam się że mogę mieć wypadek czy uderzyć jakieś dziecko na drodze bo akurat muszę jechać koło Europejskiego Parku Jurajskiego gdzie jest pełno turystów zawsze. A jak coś sie stanie to ja beknę bo pojazd nie ma badania technicznego. :banghead:

MotorcycleStorehouse Dealer.

Wszystko do Twojego amerykańskiego motocykla!

 

Kiedy umrę pochowajcie mnie twarzą do dołu aby cały świat mógł pocałować mnie w dupę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Natomiast obawiam się że mogę mieć wypadek czy uderzyć jakieś dziecko na drodze bo akurat muszę jechać koło Europejskiego Parku Jurajskiego gdzie jest pełno turystów zawsze. A jak coś sie stanie to ja beknę bo pojazd nie ma badania technicznego. :banghead:

 

Gurim pytanie tylko czy w tej chwili na tyle korzystasz z motocykla aby robic przeglad. Jezeli sa kiepskie warunki do jazdy to moze chyba poczekac jakis czas.

 

:crossy:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja od sierpnia do listopada latałem bez prawka. Na moje szczęście mieszkam pod Lublinem i mam troche luuzu bo latanie po okolicy jest w miarę bezpieczne. Miałem 1 wypad do Kazimierza (solo) no i byłem na Mikołajach w Lublinie lecieliśmy na 3 moto. Nawiązując do wypowiedzi qurima najciemniej zawsze pod latarnią. Ja do szkoły dojeżdżam motocyklem ,a 100m od szkoły jest komisariat. Nie ma dnia ,żebym nie mijał radiowozu. Ale pewnie panowie policjanci myślą sobie, skoro jeździ do szkoły i nie boi się jechać koło komisariatu to wszystko ok. W sumie gdybym był policjantem to pewnie tez tak bym myślał. Ale jazda bez prawka nie daje komfortu psychicznego , nie mozna sie delektować przejechaną drogą w 100% bo cały czas szuka sie radiowozów po rowach co jest mocno stresujące.

 

ale jestem w trakcie kursu i na wiosne ww komfort mam nadzieję ,że uzyskam :) :crossy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A słyszeliscie o takich przypadkach ze ktoś spowodował kolizje / wypadek i uciekł ? Wiecie ze najczęściej obok pijaków, są to debile bez prawka którzy boją sie konsekwencji. Takze to nie jest tylko jak np. zapinanie pasów wasza sprawa. Bo jak we mnie byście walnęli to 99 % z was by próbowała uciekać i potem to ja bym miał problem, także h*j wam w dupe :) zycze wam zeby was policja wyłapała.

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...