Skocz do zawartości

prawko kat A


JLB2007
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Opiszę sprawę po krótce, ponieważ szybko potrzebuję odpowiedzi. Otóż jutro mam spotkanie organizacyjne przez kursem, który rozpoczyna się 15.02.2010r. i trwa przez całe ferie ( zajęcią od 16 do 18, od poniedziałku do czwartku ). Po ukończeniu teorii, czyli po feriach, odbędą się jazdy. Słyszałem od taty, który oglądał w TV wiadomości, że podobno "szybki" motocykl będzie ( lub już jest ) dozwolony od 24 lat. Wypełniłem podanie o przyjęcie na kurs i wpisałem kategorii A i B. Ja wiem, że OSK chętnie nauczy mnie jeździć na motocylu, bo jest to dla nich korzystne finansowo, ale czy będę mógł w WORDzie zdawać egzamin w kwietniu? W kwietniu, ponieważ początkiem kwietnia mam urodziny. Teraz mam 17 lat i 10 miesięcy. Czy jest sens robić teraz kurs na prawo jazdy kategorii A+B czy tylko na B? Jest to dla mnie ważne, ponieważ taki kurs kosztuje 900zł, a za pięćlat i tak musiałbym go powtórzyć... Dodam, ze motocykl na jakim będę jeździł to Honda Varadero 125cc ale nie mam czasu na robienie kategorii A1, jeśli i tak w przyszłości musiałbym robić A, tymbardziej, że podobno motocyklami o pojemności poniżej 125cc można kierować na prawo jazdy kat. B. Proszę o pomoc, pozdrawiam i z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepisy jeszcze nie weszły, jest oddzielny temat na forum. A co do jazd: jesteś pewien, że pogoda pozwoli na to(?)

 

Egzamin i jazdy chciałbym robić od teraz do kwietnia w kategorii B, natomiast A chciałbym mieć po prostu przed wakacjami. Mam nadzieję, że do tego czasu śniegi stopnieją.

 

PS. Mógłbyś mi podać link do tego tematu? Nie przesiaduję na tym forum za często i nie mogę znaleźć.

Edytowane przez hipol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tymbardziej, że podobno motocyklami o pojemności poniżej 125cc można kierować na prawo jazdy kat. B.

 

Nie nie można na motocykl o pojemności poniżej 125cc jeździć na kat B.

 

Jedyne co na razie jest dozwolone to jeździć na motorowerach do 50cc na dowód, ale po zmianach przepisów ten przywilej zniknie.

 

Moim zdaniem powinieneś zdążyć, a nawet jakby nie, to kurs który ukończysz pozwoli Ci zdawać na kat A2, co pozwoli Ci jeździć na Twoim motocyklu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytaj => http://forum.motocyklistow.pl/index.php?sh...0entry1572619

 

A tak w ogóle pójdź na spotkanie organizacyjne, wypytaj o wszystko co Cię nurtuje. Jak na razie bajki piszesz:

 

tymbardziej, że podobno motocyklami o pojemności poniżej 125cc można kierować na prawo jazdy kat. B

 

Czy jest sens robić teraz kurs na prawo jazdy kategorii A+B czy tylko na B? Jest to dla mnie ważne, ponieważ taki kurs kosztuje 900zł, a za pięćlat i tak musiałbym go powtórzyć...

???????

 

"szybki" motocykl będzie ( lub już jest ) dozwolony od 24 lat

 

Chcesz jeździć Varadero 125, więc raczej szybkie motocykle Cię nie rajcują. Skoro w kwietniu kończysz 18lat, będziesz mógł zdać egzamin na prawo jazdy obu kat. A i B jednocześnie, w dodatku możesz łączyć nie tylko kategorie, ale też zdawać egz. w formie teoria + praktyka.

A gdyby nawet przepisy się zmieniły, to kat. A2 (motocyklowa) będzie dla Ciebie odpowiednia.

Edytowane przez piecyk

Pozdrawiam, Daniel Piecychna
Szkolenia motocyklowe w Lublinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jedyne co na razie jest dozwolone to jeździć na motorowerach do 50cc na dowód, ale po zmianach przepisów ten przywilej zniknie.

 

Zdaje się, że nie do końca - tylko dla tych, którzy nie byli pełnoletni po tym jak ustawa zacznie obowiązywać.

 

Moim zdaniem powinieneś zdążyć, a nawet jakby nie, to kurs który ukończysz pozwoli Ci zdawać na kat A2, co pozwoli Ci jeździć na Twoim motocyklu.

 

Proces legislacyjny trochę potrwa, poza tym projekt ustawy przewiduje roczny vacatio legis. Spokojnie zdąży. Ustawa ma finalnie regulować poruszane tematy od 2013r - wg wymogów dyrektywy unijnej. Mało rząd ma czasu, żeby zapiąć to na wszystkie guziki jakoś dużo wcześniej... Może przyspieszą o pół roku, więcej chyba nie zdążą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli osoba posiada prawo jazdy kat. A1, zdaje na wyższą kategorię ( obecnie A ) tylko egz. praktyczny. Faktycznie egzamin jest taki sam jak na kat. A1, tylko z reguły zdaje się na "większym" motocyklu. Egzamin teoretyczny nie obowiązuje, szkolenie praktyczne w mniejszym wymiarze godzin tj 10h.

 

SpProces legislacyjny trochę potrwa, poza tym projekt ustawy przewiduje roczny vacatio legis.

 

Mógłbyś podać jakieś źródło. Ogólnie znam przebieg procesu legislacyjnego, ale muszę bardziej zagłębić się w temat.

Edytowane przez piecyk

Pozdrawiam, Daniel Piecychna
Szkolenia motocyklowe w Lublinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co na razie jest dozwolone to jeździć na motorowerach do 50cc na dowód, ale po zmianach przepisów ten przywilej zniknie.

 

 

Zdaje się, że nie do końca - tylko dla tych, którzy nie byli pełnoletni po tym jak ustawa zacznie obowiązywać.

 

Tyczyć będzie się wszystkich którzy nie posiadają uprawnień, pewnie chcesz się powołać na "prawo nie działa wstecz" ale to nie powoduje, że ten przepis nie będzie się po zmianach tyczył tych co byli już pełnoletni, lecz "prawo nie działa wstecz" mówi, że nikt nie dostanie mandatu za jazdę bez uprawnień kiedy jeszcze ten przepis nie obowiązywał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu chciałbym mieć kategorię A żeby mieć sprawę z głowy, gdybym kiedyś chciał przesiąść się na coś mocniejszego. Przez najbliższe dwa lata planuję, tak jak już wspomniałem, jeździć varadero 125 po mieście. Autobusy zabierają strasznie dużo czasu, poruszanie się na varadero pozwala zaoszczędzić czas, a paliwo wychodzi mniej więcej tyle samo co bilety autobusowe. Myślę, że zdążę zrobić to prawko zanim ustawa wejdzie w życie, po przeczytaniu podanego przez Was tematu oraz lekturze artyułu z tvn24, chociaż nie wiem na ile jest to pewne źródło ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy ma wejść ta ustawa na prawo jazdy od 24 lat?

 

A gdzie jest napisane że będzie od 24 lat :icon_question: będzie od 18 z ograniczeniem do 35kw = 47/8 km i stosunku mocy do masy 0,2

 

http://bip.mi.gov.pl/pl/bip/projekty_aktow...t_kieruj_pojazd

 

wszystko musi przejść przez senat,prezydenta itd więc trochę to pewnie potrwa

Edytowane przez Korsaz

Par montaignes et par valees

Et par forez longues et lees

Par leus estranges et sauvages

Et passa mainz felonz passages

Et maint peril et maint destroit...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli osoba posiada prawo jazdy kat. A1, zdaje na wyższą kategorię ( obecnie A ) tylko egz. praktyczny. Faktycznie egzamin jest taki sam jak na kat. A1, tylko z reguły zdaje się na "większym" motocyklu. Egzamin teoretyczny nie obowiązuje, szkolenie praktyczne w mniejszym wymiarze godzin tj 10h.

Mógłbyś podać jakieś źródło. Ogólnie znam przebieg procesu legislacyjnego, ale muszę bardziej zagłębić się w temat.

 

Prośba nieaktualna - już wiem o co biega.

Pozdrawiam, Daniel Piecychna
Szkolenia motocyklowe w Lublinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewien egzaminator powiedział ze nowa ustawa jest już przygotowywana od 8lat,od 2 lat madia nagłośniły tą sprawę i zrobiło się zamieszanie.Ja się tylko pytam czy projekt został przyjęty?-NIE,a więc nie ma czym się martwić jak zostanie przyjęty to bedzie rok na zrobienie papieru.

A znając naszego prezydęta to pewnie bedzie Veto,czyli wszystko wróci do normy :icon_biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...