Skocz do zawartości

Przerejestrowanie motocykla firmowego na osobę prywatną...


Bart3z
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :flesje:

 

W kwietniu ubiegłego roku zakupiłem motocykl w salonie w Niemczech na firmę mamy, bo inaczej dealer nie chciał sprzedać :icon_razz:

 

Musiał mieć dane firmy, nip UE itp.

 

Przez co w dowodzie wpisana jest mama, motocykl jest wrzucony w koszta firmy...

 

Mi nie lecą zniżki na OC/AC (aktualnie mam tylko 10%), dzisiaj kupowałem ubezpieczenie w firmie DAS i też widnieje firma i moja mama...

 

Jak wygląda sprawa przerejestrowania motocykla, który jest na firmę na osobę prywatną w tym wypadku mnie??

 

Jakie są koszty?? :D

 

Robi się tylko wpis do karty pojazdu i to wszystko czy muszę wyrobić nowe tablice, dowód rejestracyjny??

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda sprawa przerejestrowania motocykla, który jest na firmę na osobę prywatną w tym wypadku mnie??

 

pogadaj z księgowym... AFAIK będzie do zwrotu odpisany przy zakupie vat, natomiast potem umowa darowizny z osobą z 1 grupy (?) czyli bez podatku. tylko nie wiem, co ze zamortyzowaną częścią, jak powinna zostać zaksięgowana

IMHO raczej nie będzie to opłacalne w kontekście twojej stawki ubezpieczeniowej

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha to może być ważne... motocykl był zarejestrowany bez możliwości odliczenia podatku VAT :smile:

A nie lepiej zostawic jak jest? Przeciez moto jako srodek trwaly generuje koszty i daje korzysci podatkowe, byc moze wieksze niz znizki ktore bys mial? Policz dokladnie czy manewr sie oplaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli ja sprzedawałem samochód na firę który był u nas należało wystawić fakturę od której należy odprowadzić podatek, jeśli sprszedajesz samochód komuś z firmą, który chce na nm robić koszta, niestety nie wiem jak z osoba prywatna, cjhyba też f-vat musi być..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ja sprzedawałem swoje firmowe moto to musialem wystawic fakture ( nawet jesli to byla osoba prywatna poprostu wpisujesz jej dane ) podatku sie nie odprowadza ponieważ nie miałem go zarejestrowanego z vat-em, zostaje jeszcze amortyzacja. i chyba tu trzeba zapłacić podatek ( chyba to podatek, ale na pewno troche kasy ) od niezamortyzowanej jeszcze kwoty. ale tylko chyba. aha, wazne jest jeszcze za ile byl kupiony moto i za ile sprzedany bo to tez jakos wplywa na wysokość podatku ( chyba to jest coś zwiazanego z dochodem )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko zależy kiedy go kupiłeś. z tego co piszesz, vat nie był płacony (odliczany) więc sprzedając wystawiasz f-vat ze stawką "zwolniony" i wpisujesz na fakturze "zgodnie z ustawą ........... stawka zwolniona.

natomiast zapłacisz lub nie podatek dochodowy (w sensie twoja mama - jej firma).

jeżeli motocykl był kupiony np. dwa lata temu i jego wartość jest amortyzowana, to płacisz różnicę między kwotą po amortyzacji, a kwotą sprzedaży.

w twoim przypadku najlepiej wpisać kwotę jeszcze niższą, czyli kupiłeś moto od niemca np za 10 tys zł, przez dwa lata zamortyzował się np w 30% i teraz jego wartość to 7tys zł, a twoja mama go sprzedaje za 6tys zł i ma stratę więc podatku nie płaci, a na fakturze, można dopisać, że po wypadku itp.

jeżeli natomiast był kupiony w zeszłym roku, to z tego co wiem, w firmach o mniejszym rocznym obrocie niż chyba 1mln E (ale może się mylę) nie ma już amortyzacji, tylko całkowity odpis.

w tym przypadku jeżeli twoja mama jest na podatku 19% to kupując moto za 10 tys zł odpisała sobie 1900zł, a teraz sprzedając zapłaci 19% od wartości na fakturze, czyli np sprzeda za 5tys zł to zapłaci ok 900zł podatku.

 

uuufffffff

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...