Skocz do zawartości

Napinacz rozrządu - wymieniać? Honda XL600R


DUŻY
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Przez zimę chciałbym wymienić łańcuszek rozrządu w mojej Hondzie (XL600R), ale mam kłopot ze znalezieniem napinacza. Pytałem już chyba we wszystkich możliwych sklepach internetowych, wszyscy mi mówili że nie mają, czyli pewnie ratuje mnie dealer i podwojenie wartości motocykla :notworthy:. Stąd moje pytanie: Czy trzeba wymieniać napinacz rozrządu, jeżeli np. ślizg jest dobry? A może wystarczy dokupić sprężynę lub dorobić/kupić ten "bolec" na którym chodzi? Jak ocenić stan napinacza? Co w nim się zużywa najbardziej ? Może da się reanimować taki napinacz? Ale tak zreanimować żeby po 300km nie doszło do bliskiego kontaktu tłoka z zaworami :icon_eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Tu masz linka do witrynki zagranicznej z rozpisanym całym rozrządem i rysunkami.

Są podane tam ceny poszczególnych części w euro i dla przykładu sprężyna do napinacza kosztuje 3.5 euro to chyba nie jest za wiele. reszty nie trzeba wymieniać, bo jeśli napisałeś, żę ślizgi są dobre a sam korpus jest monolitem to się nie zużywa.

Moja rada to zadzwonić po dilerach i popytać się o oryginlną sprężynę, nie kombinuj z żadnym dorabianiem

 

oto link

http://www.cmsnl.com/honda-xl600r-83-us_mo...list/E++04.html

 

jeszcze jedno po angielsku napinacz rozrządu to - "cam chain tensioner"

Pozdro

Tomek

Edytowane przez Tom_H
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najbardziej newralgicznym punktem jest sama sprezyna z napinaczem w motocyklach z duzym przebiegiem koniec sprezyny potrafi wyskoczyc z dziurki i napinanie szlag trafi, sama sprezyna potrafi tez sie rozhartowac lub peknac- dotyczy to ostrej jazdy, duzego tuningu( ok. 50-55 KM) , lub ostrej jazdy w goracym klimacie- sie przydarzaly takie historie kiedys zamagranica. Pozdr. Janek Klekotek 748 S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem dominatora z 88 roku, następce XL i powiem szczerze że co do części to jedynie można kupić napęd. W sklepach motocyklowych do tych sprzętów dosłownie nie ma nic, jedynie czasem uda sie coś załatwić na zamówienie. Proponuje ci żebyś zadzwonił jeszcze do Gdańska. Jest tam serwis i salon hondy, Pomierski- Honda czy jakoś tak i tam napewno gość coś by ci wyczarował. Jeżeli masz dobre ślizgi to lepiej to zostaw, bo dorabianie sprężyny może przynieść opłakane skutki, przynajmniej w takim napinaczu gdzie sprężyna jest nawinięta , chyba że zrobi ci to ktoś z doświadczeniem.

Edytowane przez ventura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sam ten "bolec", na którym ślizg się "kiwa" nie zużywa się? (tzn nie kiwa ale "przeskakuje" co pewien czas, nie wiem jak to nazwać ale chyba wiecie o co mi chodzi :lalag:) Bo słyszałem że częstą awarią podczas takiego kombinowania jest "podwieszenie się" napinacza. I się zastanawiam czy jedyną bolączka to sprężyna czy jeszcze te "łożysko ślizgowe" na którym on chodzi. Komuś kiedyś podwiesił się napinacz w podobnym silniku? Jaka była tego przyczyna?

 

P.S.

Sorry za moje głupie pytania. Wiem ze najlepiej kupić nowy, ale usłyszałem cenę i pytam o różne możliwości oszczędzania. Tylko takiego oszczędzania, żebym w połowie sezonu remontu kapitalnego nie robił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie- za wspomniana zagramanica wymnienialim wsio lacznie z lancuszkiem rozrzadu...

Z tym ze naglemu przeskoczeniu rozrzadu sprzyja tzw palowanie- a XR/XL nie lubi dlugiej jazdy na max- zreszta jak wszystkie 1 cylindrowki.

Wtedy(poczatek 90 lat) XR-ki uzywane byly jako sportowe, zawodnicze enduro i przy wiekszych przebiegach szybko pojawialy sie wspomnianae mankamenty...Pozdr. Janek 748 S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...