Skocz do zawartości

MZ 250/251 czy Jawa TS 350?


zbyhu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czolem!

 

Zastanawiam sie nad zakupem takich motocykli, ale za cholere sie na nich nie znam...

Moze przyblizycie mi mniej wiecej oba sprzety?

Chodzi mi glownie o sprawy zwiazane z:

1) awaryjnoscia

2) kosztami (zakup, eksploatacja - spalanie etc)

3) cechami trakcyjnymi (qswa, ale tekst) - jak sie prowadzi te motorki, ktory w czym lepszy etc.

Ogolnie, jesli mozecie to zrobcie male porownanie :D.

Ja wiem tylko tyle, ze Jawa moze byc drozsza w naprawach z uwagi na to, ze ma dwa gary...

Z gory dzieki za pomoc!

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc

 

ja tez tak sie zastanawawiam nad wyborem jednego z tych motocykli tyle ze miedzy MZ ETZ 251 a jawa ts350 (ewentualnie poczekam i za jakis czas Suzuki GS 500E)

 

KAzdy mowi inaczej Podobno MZ jest lepsza od jawy lepiej sie prowadzi mniej pali jest mniej awaryjna

 

W jawie masz wszystko podwojne dwie rury dwa cylindry itd - podwojne wydatki Slyszalem tez ze trzeba zaplon dobrze regulowac Podobno jawa dziwnie sie zachowuje na zakretach - tak mi mowil gosc co mial i jawa i mz MZ jest stagbilniejsza chociaz ze stabilnoscia 251 to tez rozne slyszalem opinie

 

Jednak Jawe mozna kupic taniej niz MZ tyle ze spalanie troche ma wieksze Mnie tez jawa korci bo mam taka fajna na oku co ma gmole w chromach i jeszcze troche chromu

 

lektura:

 

http://www.mojmotocykl.pl/faq/index.htm#8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najsłabszym pkt. Jawidsona jest zapłon jesli zle ustawisz zapłon to albo po 5.000 km wykonczysz na smierc wał ,albo bedzie zygał olejem.Zle na zakretach sie nie prowadzi ,ale ja bym wziol ETZ 250 lub 251 chyba ze TS 350 byla by w super stanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Etki nie miałem, Jawą TS jezdziłem 3 lata - zapłon regulowaem co ok. 5000 km, jak kupiłem miała 17tys jak sprzedawałem 40tys i dalej na chodzie bez kapitalki. Na pewno w jawce brakuje dobrego hamulca i 5 biegu ale poza tym nie można sie za tą cenę do niczego przyczepić - prowadzi się nieźle (co dla mnie było ważne - po dużym obciązeniu bagażem dalej prowadzi się OK - w ETZ podobno jak się dociąży tył to jest niewesoło), pali ok. 4 l przy 80-90, powyżej rosną wibracje i zużycie paliwa do ok. 6l, pozycja b. wygodna dobra na długie trasy, niby 2 cylindry ale części (porządne) tańsze niż w etkach.

Aha i w dalekich trasach nie miała tendencji do puchnięcia/przegrzewania spokojnie możne było zrobić 500 -600 km dziennie.

To co było denerwujące to duperele - do dzisiaj mam szczerbę na zębie, efekt 50 km z linką gazu między zębami :lol: ale nigdy nie stanęła w trasie!

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz etkę! :D

250 a 251 to juz tylko kwestia gustu (chociaż jeżeli kupujesz 250 to tylko z tarczowym hamulcem z przodu i gaźnikiem 30N3-1, czyli rocznik 1987 i młodsze), 250 jest lepsza przy jeździe z plecaczkiem (dluższa kanapa).

Koszty części są stosunkowo niewielkie, z tym, że jak już wspomniałeś, za remont Jawy płacisz podwójnie. Poza tym jest łatwy dostęp do części używanych - etki to chyba jedna z najbardziej popularnych motocykli, więc nie powinno stanowić problemu ani znalezienie jakichs podzespołów ani fachowej pomocy technicznej.

Jeżeli chodzi o wrażenia z jazdy (mogę mówić tylko o etce, bo jawą nie jeździłem) - super. Motocykl nie za ciężki, poręczny - w mieście przeciśniesz się dosłownie wszędzie. Przyspieszenia ok - ja mam u siebie zębatkę 21 (zamknięty budzik na 5. biegu przy ok. 5000 rpm :D) a mimo to nie narzekam - z pod świateł zawsze wychodzisz pierwszy :D Spalanie ok. 4/100, chociaż ostatnio trochę szalałem i wyniosło mnie 6/100 :D Słyszałem coś o zbyt wysoko położonym środku ciężkości - co prawda opony jeszcze nie zamknąłem, ale w zakręty wchodzę spokojnie i nie zauważyłem żadnych dziwnych zachowań motocykla.

Mam nadzieję, ze pomogłem :D

pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czolem!

 

W takim malym sklepo-salonie w Rybniku bedzie stala chyba od poniedzialku MZ ETZ 251, rocznik 1989, za 1500 zl. Brat mi powiedzial.

Jesli nic nie upoluje na bajzlu w Lodzi, to bede ja ogladal :D.

Choc i tak z bajzlu balbym sie na "nowym" motocyklu za 1400zl wyrywac 300 km do domu :|.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam MZ ETZ 250 w wersji "LUX" z tarczowym hamulcem i obrotomieżem.

Jest stamilniejsza od 251 i wygodniejsza dle 2 osób. Wygląd to rzecz gustu.

Ja bardzo lubiłem swoją Etke.

Jawa jak Jawa, gorsze materiały i mniejsza trwaółość po remoncie - podobno wały po regebneracji szybko padały (5-10 tyś km) i gniazda łożysk są słabe.

MZ również ma słabe wały ale 20tyś km to normalny wynik, cylinder, tłok też mają lepsząjakość niż w Jawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupisz co chcesz , ale powiem tak że MZ TS jest lepsza, zwłaszcza jesli ty lubisz klasyki,

obejrzyj mój , hehe :lol: :

http://forum.motocyklistow.swiata.pl/album...view.php?id=563

 

spalanie - na trasie - 3l

cykl mieszany - 3,5 l

trwałosc silnika większa niż w ETZ.

silnik jest bardziej elastyczniejszy, to nie tylko moje zdanie...

 

wady :

6 V i bęben .

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jakis czas temu kupiłem jawę 350 z 81 roku. to taka wersja z chromowanymi dekielkami na zbiorniku. kupiłem ja za 350 zł (1 zet za 1 cm :) ) jest na chodzie ale będę remontował przywracając jej dawna świetność. kupiłem ja tylko dlatego że mi się ten model podoba i taki chciałem. musisz się zastanowic czy potrzebujesz motor do eksploatacji czy chcesz zaspokoić jakies gusta kolekcjonerskie. miałem w życiu pare sprzętów i do codziennej jazdy polecałbym raczek etkę. jest droższa przy zakupie ale trwalsza, ekonomiczniejsza, szybsza i lżejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czolem!

 

Juz postanowione - kupuje MZtke.

Gusta kolekcjonerskie zaspokajam grzebiac sie przy WSK 175 :). Teraz kupie cos do jezdzenia (miejsmy nadzieje) a potem pomyslimy moze o Junaku?

No, ale najpierw kupmy Etke. Szukam fajnych ofert...

Teraz na allegro jest zajebiaszcza ETZta 251 (http://allegro.pl/show_item.php?item=16044884) ale niestety za daleko... 300 km z hakiem w jedna strone :wink:.

Ani obejrzec, a zajechac drogo... I juz ktos ja chce kupic :).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...