Skocz do zawartości

(Pół)Syntetyk czy mineral?? Yamaha XT 600 97r.


kulawy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Znajomy oddał do serwisu motocyklowego swoją Yamahe XT600 97r. Zaznaczam, że silnik ma mały przebieg i chodzi jak zegarek. Mechanik namawia do zalania XT'eka olejem mineralnym co wydało mi się dziwne. Chyba ma jakieś zboczenie na punkcie mineralnego bo proponował mi też do GS'a.

Zalewać czy nie zalewać? Czy silnik może się zacierać na mineralnym?

 

kulawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może by tak opcja szukaj?? Na temat olejów na tym forum jest już spora ksiega.

I jest też poruszony temat co i dlaczego, jaki i do czego.

Jeśli chciał wlać mineral to jego sprawa ja bym na to nie pozwolił ale widziałem już roczne sprzęty zalewane mineralnem i chodziły jak złoto. Widziałem ponad 20letnie sprzęty zalewane syntetykiem i też chodziły jak złoto.

Wszystko zależy od przekonania. Ja ostatnio do fazerka wlałem synetyk a wiem że wcześniej był mineral, przekulałem nim jakieś 500km i narazie nic się nie dzieje i raczej nic dziać się nie będzie.

Chociaż ja zawsze lałem półsyntetyk do wszystkiego czym jeździłem i też było wszytsko OK.

Ale poczytaj sobie na forum na temat oleju bo tematów o tym jest od cholery i sam zdecyduj czy zalejesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zawsze latalem na mineralny ale dobrej jakosci, teraz wlalem polsyntetyk ale powracam do mineralnego. Juz mam zamowiony Castrol, skrzynia jakos tak lepiej na mineralu chodzi i silnik chyba tez ciszej. Ale to twoj wybor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zależy Ci żeby to tego konkretnego motocykla wlać konkrety olej to najlepiej sprawdz w serwisówce, albo w autoryzowanym serwisie.

A jeśli nie masz serwisówki i serwisu pod ręką to powiem Ci że do XT600 Yamaha zaleca olej 20W40 czyli z tego co pamiętam mineral. Castrol GP ma chyba właśnie 20W40 :icon_exclaim:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

należy jeszcze pamiętać o zakresie temperatur pracy, np u mnie serwisówka również zaleca 20W40 i określa minimalną temeraturę minus 5 stopni (jeśli odpalasz z zimie)

Edytowane przez bread
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozna na mineralnym jak i rowniez na syntetyku musisz dobrac taki olej na ktorym sprzet bedzie najlepiejc chodzil skrzynia slinik i zwrocic uwage na sporzycie oleju 20w50 ma niska temperature plyniecia wiec jak ci sie zachce chociaz zima odpalic moto to mozesz miec problem kolega wyzej pisze ze dobry i sprawdzony jest shell 15w50 wiec moze taki lub podobny powinienes zalac napewno bedziesz mial lepsza ochrone na polsyntetyku niz na mineralnym i o wiele stabilniejsze warunki pracy silnika w roznych temperaturach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...