Skocz do zawartości

Ile wynosi podatek skarbowy od kupna używki?


Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak pisze Jeszua, w wiekszosci przypadkow urzednikow z us nie interesuja zadne umowy czy kopie ogloszen. Z miejsca wyciagaja tabele eurotaxu (swoja droga to jest grubasna kniga) i tam patrza. Dopiero jesli danego modelu nie ma w spisie, a ma to miejsce bardzo rzadko, patrza na umowe. Ja przeplacilem na podatku 20 zl wzgledem tego za ile faktycznie kupilem motocykl, ale tylko dlatego ze jest w miare stary i tani.

Edytowane przez Lime82

Why... So... Serious

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety co kraj to obyczaj, co chata to zwyczaj. Wszystko zależy od konkretnego US i pań "wszystko wiedzących", które przyjmują papiery. Zgadzam się z tym co pisze Jeszua, w większości przypadków stosowane są info-expert lub eurotax. Ale może coś zmienia się na lepsze (utopia przy obecnie rządzących), ponieważ w zeszłym tygodniu rejestrowałem moto i oto co usłyszałem w US (podczas badania tematu telefonicznie):

 

"Może pan wypełnić nowy druk PCC-3, opłacić podatek wynoszący 2% od wartości umowy, w dowolny sposób (poczta, bank itp.) i przesłać kopie dokumentów do US pocztą".

Się troszkę zdziwiłem więc wolałem jednak pojechać osobiście do US. Ale pomimo ciut niższej wartości na umowie o jakieś 30%, od tej zawartej w info-expercie (co również nauczony doświadczeniem sprawdziłem wcześniej), nie napotkałem na żadne przeszkody w postaci podnoszenia wartości. Tak więc reasumując, wszystko zależy od tego kto przyjmuje dokumenty.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od nowego roku zmieniło się troche. Wypełnia się PCC3 (przy współwłasności dodatkowo PCC3A), który ma tę zaletę, że nie potrzeba podpisu sprzedającego (ani danych). Jak napisał Capon, można opłacić podatek przelewem (możliwość zapłaty w kasie pozostała) a druki przesłać pocztą. Duże udogodnienie.

 

Co do wartości. Procedura jest taka, że podatek płaci się od wartości rynkowej. Tabele EuroTaxu podają te wartości, i z nich korzysta urzędnik przy sprawdzaniu druku. Odchylenia w góre nie są w żaden sposób ścigane, odchylenia w dół w zależności od różnicy - jeśli niewiele się różni - idzie dalej, jeśli różnica jest spora to klient jest wzywany. Owszem, może przedstawić różne dokumenty, rachunki, fotki z których będzie wynikać że pojazd faktycznie jest mniej warty - np. powypadku, w kiepskim stanie technicznym. Ostatecznością jest powołanie biegłego który wyceni pojazd. W zależności od wyniku wyceny koszt tej imprezy pokrywa US bądź klient.

Nie warto dawać dużo niższą cenę zakupu niż cena rynkowa - najlepiej max. 20% mniej. Aha - wartość na umowie nie musi być taka sama jak na PCC3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jeszcze jeden drobiazg, otoz zobowiazanie takie jak z PCC ma charakter solidarny zarowno dla sprzedajacego, jak i kupujacego, tak wiec nawet o ile w umowie wpiszesz, ze podatek ten obciaza druga strone, warto miec 100% pewnosc, ze zostal faktycznie zaplacony (czyli dostac kopie PCC i dowodu wplaty od wplacajacego).

pzdr, Jac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja kupiłem sprzęta według ich tabeli wartego 5 tys, na umowie miałem wpisane 2 tys ;) kiedy urzędniczka zapytała dlaczego tak tanio to powiedziałem że był rozbity hehe

pomyślała chwile i chciała rachunki na nowe czesci - powiedziałem że kupiłem uzywane i wtedy zaproponowała rzeczoznawce który ma zobaczyć "rozbite czesci"... powiedziałem że już dawno są na złomie

nie szło jej obejśc bo płaci sie % od wartosci z tabeli a nie od wartosci faktycznego zakupu

Edytowane przez robak

SPRZEDAM CZĘŚĆI HONDA XR XL NX 600 650, kontakt 600031499 lub [email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...