Skocz do zawartości

Czy na zębatce zdawczej powinien być luz?


rzerzuch
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Na starym zestawie były różnice w napięciu łańcucha, w zależności od położenia i zębatka tylna była ostro zjechana. Niestety nie obserwowałem z tyłu jak się to zachowuje... Uznałem że trzeba wymienić zestaw napędowy, co też uczyniłem. Nowe zębatki JT i łąńcuch niestety firmy YBN też nowy z allegro. Stary łańcuch po złozeniu na pół i przytrzymaniu za jeden koniec wyginał sie w ostrego banana, nowy przy tym samym zabiegu wyginał sie minimalnie co chyba świadczy o jego nowości. Po założeniu nowego zestawu i ustawieniu koła, gdy nim kręciłem słyszałem w kilku miejscach trzask, coś jak zapinanie zatrzasku, ale tylko gdy dokręciłęm nakrętkę koła na maxa. Uznałem ze to któreś z łozysk. Oddałem koło do serwisu i wymienili wszystkie 3 łozyska, 2 w kole i jedno zębatki tylnej. Kupiłem łożyska "kojo" 2SR z luzem takim jak polecałeś Piotrze gdzieś tu na forum. Mechanik ponoć wymieniał łozyska przy pomocy specjalnego sciągacza. Powiedział mi ze łożyska w kole wchodziły "luźno" i że włożył je na klej do łożysk firmy loc... cośtam. Po założeniu koła strzelanie ustąpiło, lecz miałem problem z ustawieniem koła, luz na łańcuchu w różnych punktach jest inny. Wcześniej też był problem z ustawieniem tego koła ale wydaje mi sie że mniejszy. Obserwować jak to wygląda gdy sie kręci zacząłem dopiero w tym miejscu. I nie wyglada to zbyt pięknie. Tłumik drgań, koło-zębatka wygląda ok. Koło jest napewno niewyważone bo partacz który zmieniał opone zapomniał, nie ma tam żadnego ciężarka. Na niewyważonym kole zrobiłm nie wiecej niż 50km.

 

Zrobiłem duzo rzeczy na raz i to chyba był mój błąd, bo teraz jestem w kropce i nie wiem co jest nie tak.

 

PS

Wiem że na podstawie moich wypocin nikt nie postawi 100%towej diagnozy, słuchaj stary zrób to i to i bedzie git. Do przyczyny prędzej czy później i tak bede musiał dojść sam. Niemniej jednak jeżeli komuś sie będzie chciało to czytać i wtrącić swoje podejżenie lub uwage która mnie może nieco naprowadzi będe bardzo wdzięczny. Dzieki.

Edytowane przez rzerzuch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli to samo z luzem na tylnej zębatce? bo u mnie na 2 z 4 śrub jest właśnie taki luz. nie muszę się tym martwić?

ojjj radzilbym sie tym martwic jeszcze przed zima. juz nie raz widzialem wyrwane kawalki piast w miejscu mocowania tylnej zebatki wlasnie z powodu niedokreconych srubek!

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wygląda to aż tak niepokojąco. raczej tak, że ma to niby być. śruby dokręcone na maksa, patrzyłem. zrobiłem tak 2 tys. km i nic się nie działo. kiedy go kupiłem motocykl miał 4039km i jest to napewno oryginalny przebieg, wiec to troche dziwne że mogło coś walnąć. zobaczy się :) dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzerzuch, podejrzewam ze przyczyna twego problemu jest zle wykonana, lub wycentrowana zebatka tylnego kola. Wloz kolo na osce w imadlo i krecac no zobacz jakie zebatka ma bicie gora / dol w stosunku do jakiegos punktu stalego ( np kawalka drutu tez zamontowanego w tym imadle i tak wygietego zeby byl blisko szczytow zebow tej zebatki ). W ten sposob bez przyrzadow masz szanse sprawdzic bicie ze spora dokladnoscia.

Bardzo czest w zebatkach aftermarket nie ma dobrego centrowania, bo np otwor wewnetrzny zebatki jest wiekszy od oryginalu, a wlasnie ten otwor centruje zebatke. W tej sytuacji trzeba poluzowac sruby mocujace zebatki i krecac powoli kolem starac sie wycentrowac zebatke na srubach i dopiero je skrecic z wlasciwym momentem.

Czasami zebatka jest niecentrycznie wykonana i wowczas trzeba ja wymienic.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Winna okazała się zębatka! Gdy robiłem opisany przez Ciebie test, lekko zmodyfikowany, bo przymocowałem drut do ośki przy motocyklu, ale nie widziałem odchyłów, musiały być minimalne, a jednak miały spory wpływ. Po wymianie zębatki na nową problem wężykowania łańcucha i nierównomiernego naciągu znikł. Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...