Skocz do zawartości

motorower a autostrada


eszczyk
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jak rozmawiam z ludzimi mówią mi, że motorowerami nie można jeździć po autostradach. Szukając w kodeksie drogowym nic takiego nie znalazlem, jest tylko mowa o:

 

autostrada- drogę dwujezdniową, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi, na której nie dopuszcza się ruchu poprzecznego, przeznaczoną tylko do ruchu pojazdów samochcodowych, które na równej, poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość conajmniej 40km/h, w tym równierz ciągnięcia przyczep.

 

pojazd samochodowy- pojazd silnikowy, którego konstrukcja umozliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; okreslenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego

 

motorower- pojazd jednośladowy lub wielosladowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nie przekraczającej 50ccm, którego konstukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h

 

Wynika z tego, że motorower jest pojazdem samochodowym i przekracza 40 km/h.

Więc moje pytanie: Czy motorowerem można jechać po autostradzie?

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w stanach przy wjeździe na autostradę w zależności od stanu masz podaną prędkość minimalną z jaką musi się poruszać pojazd. A w Polsce po prostu nie wolno motorowerom i koniec.

Spowodowane jest to względami bezpieczeństwa, bo jakby nie było, przepisowe 45 kmh to niewiele więcej niż rower. A jazda 45 kmh lekkim motorowerem i wyprzedzające auta z prędkością o 100 kmh wyższą stwarzają wielkie niebezpieczeństwo dla motorowerzysty i kierowców aut. A jak sami pewnie nieraz widzieliście w TV co się dzieje na autostradzie jak jest wypadek. Rzadko kończy się na 2 autach, kiedy przychodzi hamować z takiej prędkości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli jest znak - to nie ma dyskusji - a co jak nie ma znaku ??

Ja uwazam ze mozna tylko jak wyobrazasz sobie jazde caly czas prawie na maxie ??

Z tego co wiem nie ma nigdzie w przepisach z gory nazucone ze nie mozna wiec jak cos nie jest zabronione to jest dozwolone :icon_mrgreen: pozostaje tylko jeszcze zdrowy rozum i instynkt samozachowawczy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynika z tego, że motorower jest pojazdem samochodowym i przekracza 40 km/h.

Nie, motorower nie jest pojazdem samochodowym. W kodeksie ruchu drogowego wyraźnie to napisano!

 

pojazd silnikowy - pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego;

 

pojazd samochodowy - pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze po autostradzie mogą się poruszać pojazdy samochodowe a po drugie jest gdzies w przepisach o motorowerz ze nie wolno sie poruszac na autostradzie bo troche interesuje sie przepisami i przegladalem dosc doglebnie przepisy dot. motoroweru. wiec NIE WOLNO!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na zdrowy rozum kto będzie jechał 45kmh motorowerem nawet w mieście :) .Kolega miał RS50 to jak jechał w trase 100-200km to zawsze trzymał 90-100 a v-max 105kmh.Drogówka jest na tyle wyrozumiała, że nic ci nie zrobią jak bedziesz jechał sobie motorowerem 70-100.Przynajmniej u mnie tak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...