Skocz do zawartości

Co może zrobić mi policja.. ??


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Chciałbym się zapytać co może zrobić mi policja gdy mnie zatrzyma.

 

Motocykl to yamaha dt80LC , nie ma papierów :/ , mam natomiast umowę kupna sprzedaży , oświetlenie posiadam(oprócz kierunkowskazów) oczywiście nie jest zarejestrowana.

 

Szczególnie interesuje mnie opinia Starego Sierżanta,wiadomo dlaczego :banghead: Ale inne wypoeiwedzi też mnie interesują:icon_razz:

 

POZDRAWIAM,PATRYK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie lepiej spróbować zarejstrować to ustrojstwo?? możliwe że będą podejrzewac że jest kradziony, ale nieuniknione będzie odstawienie moto na parking a to szczególnie ze względu na brak OC (a to zrobi wielką dziurę w twoim budżecie) Kierunki to już pikuś, zawsze możesz powiedzieć że ręce wystawiasz.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mogą mi poprostu zabrać moto i nie oddać do czasu wyjaśnienia sprawy czy coś takiego..??

Jestem jak zwykle kiedy ktoś ma problem , he he he ,

Ale do rzeczy

Zeby pojazd mógł być normalnie eksploatowany tj,uzywany wg,jego przeznaczenia muszą być spełnione następujące warunki.

1.Stan prawny musi być jednoznacznie określony - tzn.posiadanie pojazdu przez Ciebie musi byc legalne.

2.Pojazd musi spełniać wszystkie normy określone w tzw.warunkach technicznych - badania techniczne itp.

3. Rejestracja pojazdu musi być przeprowadzona we własciwy sposób - wiadomo - Wydział Komunikacji itp

4.Procedury ubezpieczeniowe - pojad bez OC nie ma prawa poruszać się po drogach publicznych.

5.Procedury skarbowe - opłacona i zarejestrowana umowa w Urzędzie Skarbowym.

A zatem :

ad.1 .Pojazd musisz nabyc legalnie od prawnego posiadacza - umowa w formie pisemnej.Ważne jest to czy masz prawo nabywać rzeczy - czyli czy masz już 18 lat. Sprzedający oczywiście też.

ad.2.Badanie techniczne stosowne dla danego pojazdu musi przeprowadzić uprawniony diagnosta.

ad.3.Pojazd musisz zarejestrować w Wydziale Komunikacji w Twoim miejscu zameldowania.Termin 30 dni od daty sporządzenia umowy.

ad.4.j.w.

ad.5.Umowa musi być zarejestrowana w terminie 14 dni od daty zakupu , we właściwym Urzędzie Skarbowym.

Się trochę rozpisałem.

W razie kontroli przygotuj się na następujące nieprzyjemności : moto na lawete i parking strzezony,kara

z Funduszu Gwarancyjnego za brak OC,sprawdzenie legalności pojazdu itp,jeśli nie masz 18 lat , to Twoi

rodzice będą mieli od cholery kłopotów.Do tego grzywna z Urzędu Skarbowego i inne koszty.

Ogólnie - duuuuuużo ryzykujesz.Moto nie jest warte tyle ile będą Cię kosztować kary za powyższe wykroczenia.

Wiesz juz co i jak.Teraz decyzja nalezy do Ciebie.

P.s. Nie daj d.... ,bo szkoda sezonu .Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Zeby pojazd mógł być normalnie eksploatowany tj,uzywany wg,jego przeznaczenia muszą być spełnione następujące warunki...

... Stan prawny musi być jednoznacznie określony - tzn.posiadanie pojazdu przez Ciebie musi byc legalne...

A zatem :

... Pojazd musisz nabyc legalnie od prawnego posiadacza... Ważne jest to czy masz prawo nabywać rzeczy - czyli czy masz już 18 lat. Sprzedający oczywiście też...

Stary Sierżancie, jesteś pewien tego punktu? Co stoi na przeszkodzie nabywania pojazdów przez osoby nieletnie? Mój pierwszy motocykl nabyłem legalnie w sklepie w wieku 14 lat i dowód rejestracyjny opiewał na moje nazwisko. Czy teraz jest inaczej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Motocykl moze nabyc osoba, ktora ma przynajmniej ograniczona zdolnosc do czynnosci prawnych - a wiec m.in osoba od 13 roku zycia. W przypadku zakupu przez taka osobe wazne jest jedynie, aby czynnosc ta zostala potwierdzona (zaakceptowana) przez opiekuna takiej osoby (rodzica). Zaakceptowanie nie koniecznie musi miec forme pisemna - wystarczy,ze rodzic bedzie z dzieckiem w sklepie i w jego obecnosci bedzie dokonywal sie zakup.

Potrzebujesz bezpłatnej pomocy prawnej? - Forum Prawnicze zaprasza - ]http://forumprawnicze.info/wykroczenia-i-prawo-drogowe-f10/]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to właśnie mi chodziło.Aby rodzic zaakceptował zakup,bo w innym przypadku transakcja nie mocy prawnej.Np.14 latek kupuje kradzionego sprzęta od dorosłego,bez wiedzy rodziców. I co wtedy ????

Dzięki za sprostowanie.Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 15 lat i jak bede kupował motor i chce na siebie to zamiast numeru dowodu co mam wpisac?? :smile:

Numer dowodu nie jest konieczy (Mówię o Dowodzie Osobistym). Wystarczy jakikolwiek dokument potwierdzający tożsamość. Ważniejsze są inne dane. Potrzebny jest NIP, PESEL, imiona rodziców sprzedającego oraz kupującego. Weź sobie z Urzędu Skarbowego druk PCC-1 i poczytaj. Jak będziesz kupował motocykl od kogoś na umowę, to miej ten druk ze sobą, żeby go wypełnić przy podpisywaniu umowy. Obie strony transakcji muszą ten druk w efekcie podpisać, co w przypadku większej odległości zamieszkania może stanowić kłopot.

 

Pozdrówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli transakcja jest poniżej kwoty 1000zł i nie jest wymagany druczek pcc, to nip trzeba pisac na umowie ?

 

Czy w przepisach jest jakas wzmianka o obowiazku sprawdzania i weryfikacji danych sprzedającego przez kupującego i odwrotnie ?

 

dzieki za odp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszelkie dane osobowe sprzedającego i kupującego powinny być w czasie transakcji obustronnie zweryfikowane na podstawie określonego dokumentu potwierdzającego tożsamość tj.dowód osobisty , paszport itp.

Jesli strony transakcji tego nie zrobią , to w przypadku ujawnienia nieprawidłowości skarbowych lub innych ( np.sprzęt był kradziony ) ,

stosowne organy kontrolne moga wszczynać postępowania wyjaśniające.

Natopmiast na umowie poniżej 1 tys.zł. najlepiej wpisać wszystkie dane jakie są dostępne w chwili transakcji. Jeśli kupującego i sprzedajacego dzieli wiele kilometrów , to w razie jakichś nieścisłości jest potem full dodatkowego jeżdzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...