Skocz do zawartości

Pomiar panewek


adas7
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

 

jakie są metody sprawdzenia panewek?

 

Słyszałem w motocyklu panewki, ale po rozebraniu silnika wizualnie wszytkie są OK.

W warsztacie czekają na jakieś coś do pomiaru, ale nikt tego nie ma.

 

Jak sie odbywa taki pomiar, ewentualnie jak sprawdzić czy panewki są ok.

 

 

pozd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr Dudek to ladnie opisal kiedys, poszukaj w archiwum.

To `cos` mierzy nie rozmiar panewki tylko luz miedzy panewkami a czopami korbowymi i glownymi walu na skreconym wale.

Ma to postac plastelinowego paska, ktory przed zlozeniem do kupy walu z panewkami wklada sie na powierzchnie czopa i przykrywa panewka.

Po skreceniu i rozkreceniu walu, w zaleznosci pd szerokosci rosklapcianego przez panewke paska masz podany luz miedzy czopem i panewka.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o właśnie tak mechanik mówił, ma ktoś coś takiego na sprzedaż, albo wie gdzie można dostać?

 

Sytuacja była następująca.

 

Przeczulony na zajechanie panewek (4 przypadki) jechałem i poczułem lekki spadek mocy, po zatrzymaniu usłyszałem lekki panewkowy stukot (szczególnie przy zejściu z obrotów). Więc rozebrałem moto do połowy i zawiozłem ogołocony do warsztatu, mechanik go rozebrał, ale na oko nic nie widać zeby było uszkodzone a na bank słyszałem panewki. Czy jest mozliwe żeby słyszeć stukot a wizualnie jeszcze go nei będzie widać? Czy ten plastc jest w stanei wychwycić która to panewka stwarza problemy?

 

dzięki pozd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

'"bawiłem" sie tym przy podrasowanym silniku od "malucha",a więc:

-odkręcasz pokrywy łbów korbowodów,dokładnie wycierasz z oleju powierzchnie czopów i panewek,następnie odcinasz "pręcik plastyczny"na długość równą szerokości panewki i kładziesz na czopie równolegle do osi,

-zakładasz pokrywe łba korbowodu i dokręcasz kluczem dynamometrycznym z odpowiednim momentem.

-z powrotem go rozkręcasz i do rozpłaszczonego"pręcika" przyklejonego do czopa wału korbowego przykładasz pasek wzorcowy /jest w komplecie/

na pasku wzorcowym jest skala dzięki której odczytasz wartości.

 

 

Podobnie jak szczelinomierzem ,więc jak jest jakiś za duży luz to na pewno go znajdziesz

Z tym stukotem to cięzko mi powiedzieć u mnie w Kawachu najpierw zaczęła się palić kontrolka ciśnienia oleju potem zawrzało ,ale to Kawach one zawsze tłuką

Pozdro :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden pasek wystarczy na dwa silniki chyba że ktoś przy jego pomocy dopasowuje panewki to powinien wystarczyć na jeden silnik.

Nasze forum nie jest z zalożenia sklepem internetowym i pytania o ceny możesz jedynie wysylać na PW.

Pozdro

Człowiek mądrzeje z wiekiem i zwykle jest to wieko od trumny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

mam pytanie do specow od mechaniki

mam yamahe xjr 1200 gdy odpalam zimny silnik slychac takie charakterystyczne stukanie przez okolo 1 do 2 sekund i to jeszcze nie zawsze tylko od czasu do czasu

(mam to juz drugi sezon przez pierwsze 2 lata uzytkowania motorka niebylo czegos takiego)

co to moze byc ?

panewki czy moze popychacze szklankowe

moze to przez olej zawsze leje syntetyk nawet teraz gdy silnik ma juz dosc znaczny przebieg

luzy zaworowe ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zgaszeniu gorącego silnika olej szybko ścieka do miski i w czasie ponownego uruchomienia na drugi dzień pompa potrzebuje sekundę aby podać nowy olej.

Częste uruchamianie niszczy silnik.

Człowiek mądrzeje z wiekiem i zwykle jest to wieko od trumny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki Piotrze za wyjasnienie

 

a jak jest z lancuchem rozrzadu (niechce mi sie szukac teraz co ile producent zaleca go wymieniac w tym silniku)

chodzi o to ze jak wykrecilem napinacz to na nim jest okolo 10 zabkow i zapadka ktora byla na 3 wiec wychodzi na to ze lancuch nie jest jeszcze rozciagniety

 

ale moze nie powinienem sie tym sugerowac tylko poprostu wymienic go wtedy kiedy zaleca producent ?

 

 

pytam bo raz wyjolem zerwany lancuch rozrzadu przez wlew olejeju w mercedesie 190 i niechcialbym zeby cos podobnego stalo sie z moim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...