Skocz do zawartości

czy milicja ma prawo...?


Rekomendowane odpowiedzi

Policja ma niewatpliwie prawo podjac stosowne kroki zapobiegajace ewentualnej ucieczce sprawcy wykroczenia drogowego. O zaborze mienia raczej tu mowy nie ma.

 

Ale czy zabieranie kluczykow przy kazdek rutynowej kontroli drogowej - i to tym bardziej z zaskoczenia - bez "uprzejmej" prosby o zgaszenie silnika i wyjecie kluczykow jest dozwolone? Ja bym tu polemizowal... Rozwiazanie jest chyba jedno - zostawic motocykl w tym miejscu, w ktorym zabrano kluczyki, bez wzgledu na tamowanie ruchu, zlosc innych kierowcow itp. Motocykl po to ma silnik, aby jechal - a pchac to sobie mozna...

Jesli ulegniecie i zepchniecie motocykl z drogi to chyba tylko znak, ze jestescie calkowicie ulegli Policji i akteptujecie ich kroki bedace na granicy prawa. Nie sadze, aby ktorys byl na tyle glupi, zeby probowac straszyc Was mandatem za tamowanie ruchu. :-D

Potrzebujesz bezpłatnej pomocy prawnej? - Forum Prawnicze zaprasza - ]http://forumprawnicze.info/wykroczenia-i-prawo-drogowe-f10/]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu macie co psy mogą robić podczas kontroli:

 

 

Policjant jest uprawniony do wydawania wiążących poleceń i sygnałów wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.

 

Polecenia i sygnały mogą być wydawane przez policjanta pieszego, znajdującego się w pojeździe lub na pojeździe, jadącego wierzchem, jak również znajdującego się na pokładzie statku powietrznego (śmigłowca, samolotu).

 

Policjant umundurowany w warunkach dostatecznej widoczności podaje sygnały tarczą do zatrzymywania pojazdów lub ręką, a w warunkach niedostatecznej widoczności - latarką ze światłem czerwonym albo tarczą do zatrzymywania pojazdów ze światłem odblaskowym lub światłem czerwonym. Jest on uprawniony do zatrzymania każdego pojazdu w każdym miejscu i czasie bez względu na to czy dysponuje radiowozem czy też nie; istotna dla uprawnień jest jego łatwa rozpoznawalność, czyli umundurowanie (art. 6 ust. 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym). Jednak należy przyjąć że warunek łatwej rozpoznawalności jest spełniony również wówczas, gdy policjant podejdzie do stojącego pojazdu i okaże kierowcy legitymację służbową w sposób umożliwiający jej odczytanie.

 

Policjant nie umundurowany jest uprawniony do zatrzymania kierującego pojazdem przez całą dobę ale wyłącznie na obszarze zabudowanym i pod warunkiem posługiwania się tarczą do zatrzymywania pojazdów (tzw. lizakiem), a w warunkach niedostatecznej widoczności - latarką ze światłem czerwonym albo tarczą ze światłem odblaskowym lub czerwonym.

 

Policjant używający pojazdu samochodowego lub śmigłowca może podawać kierującemu pojazdem polecenia do określonego zachowania się za pomocą urządzeń nagłaśniających, sygnalizacyjnych lub świetlnych. W szczególności, jadąc radiowozem za innym pojazdem może dawać kierującemu polecenie do zatrzymania również poprzez krótkotrwałe włączenie niebieskiego światła błyskowego i sygnału dźwiękowego o zmiennym tonie.

 

Polecenie do zatrzymania pojazdu podaje się z dostatecznej odległości, w sposób zapewniający jego dostrzeżenie przez kierującego pojazdem oraz bezpieczne zatrzymanie w miejscu wskazanym przez policjanta. Miejsce zatrzymania pojazdu może być wyznaczone przez ustawienie znaku "stój - kontrola drogowa".

 

Pojazd powinien być zatrzymany w miejscu, gdzie nie utrudnia to ruchu i nie zagraża jego bezpieczeństwu. Jeżeli te warunki są spełnione i istnieje taka potrzeba, pojazd może być zatrzymany również w miejscu, w którym zatrzymywanie jest zabronione (np. poprzez znak zakazu B-36). Wyjątek stanowi pojazd zatrzymywany po pościgu policyjnym lub taki pojazd, co do którego zachodzi podejrzenie, iż bezpośrednio zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego ze względu na swój stan techniczny lub zachowanie kierującego. W celu dojazdu do wyznaczonego miejsca, policjant może wydać kontrolowanemu uczestnikowi ruchu polecenie jazdy za pojazdem policyjnym.

 

W przypadku podania przez funkcjonariusza sygnału do zatrzymania pojazdu kierujący tym pojazdem jest obowiązany:

1) zatrzymać pojazd;

2) trzymać ręce na kierownicy i nie wysiadać z pojazdu, chyba że zażąda tego kontrolujący;

3) na polecenie kontrolującego:

a) wyłączyć silnik pojazdu,

B) włączyć światła awaryjne.

 

Kierujący pojazdem lub pasażer pojazdu mogą wysiadać z kontrolowanego pojazdu wyłącznie za zezwoleniem kontrolującego.

 

Policjant, po zatrzymaniu pojazdu, podaje kierującemu stopień, imię i nazwisko oraz przyczynę zatrzymania, a ponadto:

1) policjant umundurowany okazuje legitymację służbową na żądanie kontrolowanego uczestnika ruchu,

2) policjant nie umundurowany okazuje legitymację służbową bez wezwania.

 

Policjant może pominąć tą procedurę w przypadkach gdy:

1) pojazd zostaje zatrzymany w wyniku prowadzonego pościgu,

2) zatrzymuje pojazd, co do którego istnieje uzasadnione podejrzenie, że pochodzi z przestępstwa,

3) jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że w aucie znajdują się osoby, które popełniły przestępstwo.

 

W tych przypadkach, policjant nakazuje kierującemu pojazdem lub pasażerowi pojazdu opuścić pojazd, stanąć w rozkroku i oprzeć ręce na dachu (boku) pojazdu lub położyć się na pasie drogowym twarzą do ziemi.

 

Legitymację służbową okazuje się w sposób umożliwiający kontrolowanemu uczestnikowi ruchu odczytanie numeru służbowego policjanta oraz nazwy organu, który wydał legitymację.

Przystępując do czynności kontrolnych policjant może wydać polecenie unieruchomienia silnika pojazdu.

W przypadkach uzasadnionych względami bezpieczeństwa lub uwarunkowanych charakterem kontroli policjant może wydać kierującemu pojazdem lub pasażerowi pojazdu polecenie opuszczenia pojazdu.

 

Do pojazdu policyjnego uczestnik ruchu może być wpuszczony tylko w razie konieczności:

1) udzielenia pomocy choremu lub rannemu,

2) doprowadzenia do jednostki Policji, izby wytrzeźwień lub placówki służby zdrowia,

3) poddania badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu, jeżeli wykonanie tej czynności w innych warunkach byłoby niemożliwe lub mogłoby zakłócić porządek,

4) okazania przebiegu zarejestrowanego wykroczenia,

5) przeprowadzenia czynności procesowych.

 

Policjant, zatrzymując dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdami lub jego używania, wydaje pokwitowanie.

 

Policjant może kierować kontrolowanym pojazdem w zakresie posiadanego uprawnienia do kierowania pojazdami, jeżeli jest to niezbędne dla dokonania sprawdzenia stanu technicznego pojazdu, a w szczególności skuteczności działania hamulców, albo sprawdzenia masy lub nacisku osi pojazdu.

 

Dokonanie sprawdzenia zapisów urządzenia rejestrującego samoczynnie prędkość jazdy, czas jazdy oraz postoju policjant potwierdza odciskiem pieczęci na tarczy tego urządzenia.

 

 

a tu co straż wiejska:

 

 

Straż Miejska (Gminna)

 

Strażnicy straży gminnych (miejskich) są uprawnieni do wykonywania czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego tylko w odniesieniu do:

1) kierujących pojazdami:

a) niestosujących się do zakazu ruchu w obu kierunkach,

B) niestosujących się do wskazań sygnalizacji świetlnej,

c) przekraczających dozwoloną prędkość;

lecz w punktach b i c mogą to robić wyłącznie przy użyciu urządzeń samoczynnie rejestrujących wykroczenie (np. fotoradarów) i wówczas nie mają uprawnień do zatrzymywania pojazdów (wzywają właściciela do siedziby Straży)

 

Mogą natomiast zatrzymywać pojazdy i uczestników ruchu jedynie naruszających przepisy o:

a) zatrzymaniu lub postoju pojazdów,

B) ruchu motorowerów, rowerów, pojazdów zaprzęgowych oraz o jeździe wierzchem lub pędzeniu zwierząt,

c) ruchu pieszych.

 

W ramach wykonywania czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego strażnicy straży gminnych (miejskich) są upoważnieni do:

1) sprawdzania dokumentów wymaganych w związku z kierowaniem pojazdem lub jego używaniem;

2) usuwania, przemieszczania lub blokowania pojazdów w przypadkach i w trybie określonym w odrębnych przepisach;

3) używania urządzeń samoczynnie rejestrujących przekroczenie dozwolonej prędkości lub niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej

 

Strażnicy straży gminnych (miejskich) są upoważnieni do zatrzymywania kierującego pojazdem na obszarze zabudowanym przez całą dobę, a poza obszarem zabudowanym - tylko od świtu do zmierzchu i wtedy, kiedy dysponują pojazdem samochodowym oznakowanym emblematem właściwej straży gminnej (miejskiej).

 

Zatrzymanie pojazdu w przypadku, gdy kierujący naruszył zakaz ruchu w obu kierunkach, może nastąpić wyłącznie na drodze, na której obowiązuje ten zakaz.

 

Strażnicy straży gminnych (miejskich) w związku z wykonywaniem czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego są obowiązani do czasu przybycia Policji uniemożliwić kierowanie pojazdem osobie, co do której istnieje uzasadnione podejrzenie, że znajduje się ona w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak samo jak nie ma prawa ot tak sobie zabrać Ci czegokolwiek albo wleźć do chaty

 

a po co Policja ma cokolwiek Tobie zabierac ot tak sobie? lub wchodzic do Twojego domu ot tak sobie. oni maja ciekawsze zajecia niz odwiedziny towarzyskie w Twoim mieszkaniu/domu. a jak juz beda mieli powod to czy bedziesz tego chcial czy nie to wejda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiec i ja sobei pozwole cosik naskrobac, prawnikiem nie jestem ale znajomy miał podobną sytuację. I oczywiście pierwsze co zrobił to zaczął się stawiać, że nie macie prawa itd. I co go spotkało. Słowa władzy:

..."pojazd, którym Pan kieruje jest podejrzany, przypuszczamy, że został skradziony i musimy to wyjaśnic"...

 

pozdro

============

GSF 600 S BANDIT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak naprawde przeciez nie boli to ze ktos tam wyjmie kluczyk ze stacyjki. W 99 przypadkach bedzie to wlasciciel motocykla ale w tym jednym moze byc to zlodziej ktory bedzie czekal na okazje zeby tylko odjechac. I dla tej jednej szansy mozna sie chyba odrobine poswiecic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..."pojazd' date=' którym Pan kieruje jest podejrzany, przypuszczamy, że został skradziony i musimy to wyjaśnic"... [/quote']

 

nie...... normalnie jakaś paranoja :D

 

wszyscy traktują policję/milicję/psy jak jakąś figurkę - a zapomnieliście jak zastrzelili niewinnego człowieka, a pasażer do końca życia będzie kalaką - bo się im kur*wa wydawało, że to przestępcy ;) :D :D

 

moje zdanie jest takie: ch*j im w du*pę

 

pozdro600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehehehe a chcialbym Cie widziec jak ktos przydzwoni w Twoj sprzecik i przyjedzie Policja i czy im to samo wtedy w twarz powiesz? albo jak Cie ktos wyrozbojuje lub Ci cos ukradnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem za stary, żeby ci udowadniać jaki to ja mocny jestem (zwłaszcza przez internet) - nic od tego jeba*nego kraju nie potrzebuję - tym samym od psów,

 

płacę podatki na tych złodzieji z drogówki, a to bydło za przystankami się chowa i wyskakuje w ostatniej chwili zacierając rączki (Juzek!!! Co Stasiu ?!!? Mamy następnego za 50 zł hehehe),

 

jak miałem stłuczkę z kobietą w ciąży to czekaliśmy na nich 4h - jak masz inne zdanie to miej - ja mam takie,

 

i kiedy tylko mogę nie zatrzumuję się na wezwanie,

 

a jak zajdzie taka potrzeba to bądź przekonany, że powiem,

 

pozdro600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nic nie potrzebujesz a raczej niczego to wypie**alaj na Madagaskar i to już.

 

sam wypie**alaj

 

Jak miałes stłuczkę i nikomu sie nic nie stało to trzeba było sprawę załatwić między soba spisując oświadczenie a nie dupę drogówce zawracać.

 

ona chciała psy wezwac i wezwała

 

Jak cie kiedyś dorwie policjant na motocyklu jak się nie zatrzymasz/ o ile wcześniej się nie zabijesz / to mam nadzieję że tak ci do dupy dokopie że ci gówno zęby wybije.

 

czas pokaże

 

Juz cie widzę jak fikasz do policjanta. Zbroję sobie obsrasz a słowa nie powiesz.

 

widzę' date=' że masz doświadczenie

 

Ale z ciebie gość. Masz obronnego pieska' date=' GSXR600 i nie zatrzymujesz się na do kontroli policyjnej. Dres z lampasami tez masz?[/quote']

 

nawet dwa

 

pozdro600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak miałem stłuczkę z kobietą w ciąży to czekaliśmy na nich 4h

 

 

 

to pomysl sobie, że Policjanci wtedy myśleli tak samo o Tobie jak Ty o nich i byli wczesniej na paczkach i mieli Cie w glebokim powazaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby było wszystko jasne:

 

moja wypowiedź dotyczy tylko i wyłącznie tych, którzy na to zasługują - głupotą byłoby genaralizowanie - wśród policjantów są panowie, którzy potrafią wyciągnąć do człowieka pomocną dłoń, zrobić więcej niż muszą - szacun im za to,

 

reszta (czyli zdecydowana większość): :D

 

pozdro600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a po co Policja ma cokolwiek Tobie zabierac ot tak sobie? lub wchodzic do Twojego domu ot tak sobie. oni maja ciekawsze zajecia niz odwiedziny towarzyskie w Twoim mieszkaniu/domu. a jak juz beda mieli powod to czy bedziesz tego chcial czy nie to wejda

 

i jeszcze to: "A tak naprawde przeciez nie boli to ze ktos tam wyjmie kluczyk ze stacyjki"

 

sęk w tym żebym to ja wyjął kluczyk bo to moje; a jak mi policjant każe podczas kontoli zgasić silnik, to zrobie to - jak i wszystko inne, co pozwoli mu rutynowo mnie skontrolować

 

no to po co zabierają kluczyki ze stacyjki? proszę o uzasadnienie

wiem, że mogą (albo lepiej: możecie) wleźć do czyjejś chaty jeżeli jest podejrzenie popełnienia przestepstwa itp. ale jakie jest uzasadnienie zabrania kluczyka ze stacyjki podczas rutynowego kontroli pojazdu???

Czy na dzień dobry jestem podejrzanym?

 

Dobra Bern, a teraz powiedz po prostu: możesz wyjąć te cholerne kluczyki czy nie? Bo takie pytanie zostało postawione w 1 poście, i nie ma co tu wielce teoretyzować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...