Skocz do zawartości

slizgajaca sie dzwignia do zmiany biegow - trzy sposoby :)


Hamba
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Temat z pogranicza Przy piwie a Mechaniki ogolnej. Mam taki problem - slizga mi sie dzwignia do zmiany biegow na walku- wielowspust na walku wychodzacym z silnika sie starl delikatnie i czasami przy zmianie biegow dzwignia pojedzie troche za wysoko , troche za nisko. Jako ze juz mnie troche to irytowalo postanowilem zasiegnac rady trzech ludzi odemnie z wydzialu ( Mechatronika)

A - doktor, wykladowca Podstaw Technik Wytwarzania- pracowal w FSO bodajze

B - czlowiek bedacy pracownikiem zakladu dzialajacym u nas przy uczelni spedzil ponad 20 lat przy tokarkach, frezarkach - posiadajacy podobno ogromna wiedze z zakresu wytwarzania roznego rodzaju elementow

C - znowu doktor prowadzacy przedmiot Podstawy Konstrukcji Urzadzen Precycyjnych , mlody czlowiek, dodatkowo jego hobby sa motocykle

 

Pytanie bylo proste jak zaradzic tymczasowo slizgajacej sie dzigni do zmiany biegow, bez wyjmowania tego walka na ktorym jest mocowana ( nie chcialem rozbierac silnika) Odpowiedzi :twisted: :

A- Dorobi pan taka tulejke z wielowpustem wcisnie pan na chama ( na wcisk :) )na waleczek , dodatkowo kupi pan dzignie o wiekszej srednicy. Innego rozwiazania nie widze.

 

Odpowiedz zla :( bo nie moge zwiekszyc srednicy walka , bo pozniej nie zdjalbym pokrywy silnika jak bym np. chcial zmienic linke od sprzegla. Profesor gdy mu to powiedzialem, stwierdzil ze nie widzi innego wyjscia bez wyciagania walka

 

B- Nawierci pan na dzwigni otwory pod wkrety ktore dochodzily by panu az do waleczke ( moze pan dodatkowo przyszlifowac walek tak zeby wkrety wchodzily troche w material ). Powinno wystarczyc

 

Odpowiedz calkiem niezla, tylko niestety brak dostepu do narzedzi.

 

C- Taaak? a jaki to motocykl? XS 400 to nie enduro? Hmm myslalem ze enduro. Wezmie pan folie aluminiowa ( np. taka spozywcza, albo inny material ktory latwo sie panu dksztalci nawinie pan na waleczek) na to nalozy pan dzwignie i bedzie elegancko.

 

Chyba najlepsze rozwiazanie :( Jutro ide kupic folie aluminiowa :) Ciekawy jest sposob patrzenia na ten sam problem roznych ludzi. Okazuje sie niestety, ze starszy stazem wykladowca nie potrafil mi nic praktycznie polecic. Troche lepiej wyszli na tym czlowiek z duza wiedza praktyczna, a juz najlepiej poradzil mi mlody wykladowca , sam interesujacy sie motocyklami ;) A moze wy macie jakies pomysly na inne rozwiazanie tego problemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ząbki starły się tylko pod dźwignią, to może przesunięcie dźwigni w bok na wałku. Tulko nie wiem w jaki sposób dzwignia jest zaciskana na wałku- vzy jest możliwy ruch w bok.

Jeżeli sie nie da to spróbowałbym podłożyć cienką blaszkę miedzianą lub aluminiową i zacisnąć, tak jak z folią alu. Tylko blacha się nie rozedrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaki jest najczęściej stosowany sposób doraźnej naprawy?

-mały heft i sprawa załatwiona :lol:

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaki jest najczęściej stosowany sposób doraźnej naprawy?

-mały heft i sprawa załatwiona :lol:

 

O Matko Boska !! 8O

 

Metoda zaproponowana 2 posty wyżej na pewno wystarczy , u mnie to samo miałem trzy lata temu i po takim szerszym nacięciu szczeliny umożliwiającej ściśnecie dzwigni na wałku dźwignia działa poprawnie do dziś pomimo kilkukrotnego ściągania i zakładania.

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...