Skocz do zawartości

Luzy zaworowe.Zmniejszają się czy nie? Wasze obserwacje


Avalon
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Paweł ma rację a Avalon nic na początku nie pisał że to nowy motocykl.

Przy takim przebiegu wystarczy regulacja dużo notatek i jazda a po 1000 km. ponowne notatki.

Ale jeżeli po tym przebiegu jak niektórzy twierdzą wybiły się gniazda? (KLAPASAKI) to popraw sprzedaj i kup CBR600 lub 750 Hurricane.

Człowiek mądrzeje z wiekiem i zwykle jest to wieko od trumny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojej praktyki wynika, że luzy zazwyczaj się zmniejszają (chociaż state kawy miały inne tendencje[krzywki]). Ostatnio robiłem zx6r, który na 16v tylko 4 maiał w normie przy czym tolerancja w nim wynosi +-0.05mm. Na jednym zaworze dolotowym było 0.08mm luzy, gdy dolna granica była coś koło 0.15 ( o ile dobrze pamiętam). Wszystkie luzy zostały przezemnie poprawnie ustawione. Koleś miał problemy z odpalaniem po ostrym nagrzaniu silnika. Poprostu zawory się podpierały! Nawet po ustawieniu wszystkiego prawidłowo, motocykl miał tendencje raz na jakiś czas lekko pyknąć w dolot. Spowodowane to jest wypalonym gniazdem, lub zaworem. Możliwe, że z czasem sie, to dotrze... ale zużycie też będzie przyspieszone.

Inne motocykle które regulowałem, też mają tendencje do zjeżdzania się gniazd i zaworów. Moja xj ma regulacje co 6 tys. i już po tym okresie luzy są ostro poprzestawiane....z tego taki wniosek, że terminów regulacji trzeba ściśle przestrzegać. Ja stosuje taką technikę, że luzy wszystkich sprzętów które reguluje, zapisuje sobie w notatniku, jak sprzęt do mnie trafia ponownie, zerkam do nich i sprawdzam, jak się zmieniły. W ten sposób mogę już sobie wypracować pewną teorię na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

J tam specem nie jestem ale na przykładzie mojej kawy powiem że luzy (w kawach) sie zmniejszają jak już wspomniano powodem jest zużycie

(zapadanie) sie gniazd natomiast w niektórych motocyklach dochodzi do sytuacji odwrotnej gdzie luz zwieksza sie czego powodem jest np wycieranie sie krzywek (zwłaszcza kiedy własciciel niechetnie podchodzi do casowych wymian oleju)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowisz? Obyś miał rację ;) ... A co do tematu to zrobiłem w ZXR ostatnio reg zaworów (miałem 4 podparte ) i wymieniłem łyżwe napinacza i motor zaczął chodzić jak złoto jedyny dzwięk to wydech.. ten motor nigdy tak ładnie nie pracował...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luzy na zaworach były za małe (poza jednym) ale jak wspomniałem żaden na zimno nie był podparty.W skrajnym przypadku szczelinomierz 0,05 mm nie chcaił wejśc ale szklanka obracała sie swobodnie. Nie wiem jak po nagrzaniu....

No nic...wałki zdjęte, szkalnki powyciągane (magnesem ), płytki pomierzone mikrometrem , każda w oddzielnej kopercie i jadą jutro do szlifierza.

Jeszcze jedno pytanie: manual zaleca wszystkie krzywki, wałki itp przy montazu smarowac olejem s zawartościa dwusiarczku molibdenu. Nie mam takiego specyfiku więc zmontuje wszystko na świeży olej , a może lepiej użyć :idea: :arrow: Militec?

Czarny, ciężki, szybki... Olympus E-3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobne doświadczenia. W większości przypadków luzy ulęgają zmniejszeniu.

Fakt jest taki że krzywka na wałku rozrządu i element współpracujący czyli szklanka lub dźwigienka zużywa się znacznie wolniej niż zawór i jego gniazdo.

Piotr także dobrze mówi że niektórzy producenci przesądzają z przebiegiem miedzy regulacjami.

W XTZ podają 42 tysiące pomiędzy regulacjami. Jest to przesadzony dystans mniej więcej o połowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...