Skocz do zawartości

Malowanie Cylindra, Junak


Gość kiwigips
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Wg. mnie, to ,,malowanie" na czarno cylindra wcale nie pogarsza odprowadzania ciepła ( oczywiscie mowie tu o ,,specjalnym" sposobie dokonanania powyzszego - ale niesteety teraz nie mam pod reka informacji jak to zrobic<po prostu gdzies o tym czytalem>... , a nie np zapaćkanie go gruba warstwa farby).

I estetyka jest niezla, lepsza IMO od rdzawego koloru żeliwa...

Ja osobiscie jeździlem jakis czas z takim cylindrem poma;lowanym delikatnie czarnym sprajem i choc zdaje sobie sprawe, ze jest to niezbyt ,,profesjonalne" podejscie, to jednak musze przyznac, ze farba sie trzymala ani silnik sie nie przegrzewal...

 

To tyle odre mnie, z pewnoscia ktos Ci podpowie jak to zrobic bardziej ,,profesjponalnie"

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wręcz przeciwnie pomalowanie cienka warstwą farbą czarny mat poprawia wymianę ciepła.

Jeżeli ktoś nie wierzy proponuję zrobić pewien eksperyment. Wziąć dwie szklanki jedną pomalować ta farbą czarny mat a drugą pozostawić bez zmian. Trzeba jeszcze dysponować termometrem , najlepiej dwoma. Do szklanek jednej i drugiej wsadzamy termometry i obie zalewamy gotującą się wodą. Ważne żeby wody była ta sama ilość i miała tą samą temperaturę. Po zalaniu szklanek woda obserwujemy spadek temperatury. Zgadnijcie w której będzie spadać szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy przy okazji malowania cylindra martwią się o wymianę ciepła i jest to całkowicie słuszne. Ja jednak w swoim junaku zauważyłem wręcz odwrotną sytuację, mi jakos tego ciepła ciągle brakuje, a nie zbywa, mam wrażenie jakby ten silnik był prawie cały czas niedogrzany a nie przegrzany, może ktos jeszcze zauważył taką przypadłosc swojego sprzętu i podzieli się swoimi uwagami.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarne kolory lepiej oddają ciepło do otoczenia. Łatwo to wytłumaczyć

Światło to jak wiadomo fala elektromagnetyczna. Swiatło białe to całe widmo rozciągające się od światła czerwonego poprzez żółte , zielone niebieskie i kończąc na fiolecie. Przedmioty posiadają różne barwy ponieważ odbijają tylko pewną długość fali odpowiednią dla danej barwy, czyli przedmiot czerwony odbija tylko falę o długości światła czerwonego a reszta jest filtrowana. Przedmioty czarne filtrują całe promieniowanie a białe odbijają całość.

Jeżeli przedmiot nic nie dobija przejmuje całość energii niesionej przez światło. Dlatego też kolektory słoneczne maluje się na czarno. Jest także druga strona medalu jeżeli przedmiot będzie miał wyższą temperaturę niż otoczenie. Przedmiot pomalowany na czarno będzie emitował więcej energii niż jakikolwiek przedmiot i innej barwie niż czarna.

 

 

Pogląd jest trochę uproszczony, ale myślę że nie ma potrzeby wnikania głębiej.

 

Dla niedowiarków polecam eksperyment ze szklankami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak, dzieki za odpowiedzi ale czy ktos malowal cylinder pudrem? albo wogle cokolwiek purdrem, "powder coat" tak po angielski nie wiem jak po polsku. to taka farba nie do zniszczenia wypiekana. wie kots cos o niej? dzieki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o farbę - lakier piecowy :?: Takie coś przyklejane elektrostatycznie do blaszki i wsadzane do piecyka na +-180 stopni :?: Co do jej zniszczalności to bym polemizował , jak je..e młotkiem to też odleci a na cylinder .....................cholera a dlaczego miałoby być gorzej od malowanego breją z psikacza?????? :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...