Skocz do zawartości

Honda cb500f 2016, problem że startem zimnego silnika po wymianie wydechu


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów,

 

Motocykl: Honda cb500f

Rok produkcji: 2016

 

Mój problem polega na tym, że od jakiś dwóch tygodni mam problem z odpaleniem zimnego silnika.

 

Mam wymieniony wydech na hurric pro 2. Problem nie wystąpił jednak bezpośrednio po wymianie lecz po jakimś czasie (wzrastał przez okres pół roku).

 

Doszło to tego, że przy starcie motor kręci przez jakieś 5-10s zanim odpali. Zauważyłem jednak, że gdy zatykam dłonią jedną z dwóch rur wydechowych, motor odpala dużo szybciej.

 

Dodam tylko, że motor jest na wtrysku, ale to chyba wiadomo.

 

Pytania:

Czy to rzeczywiście wina wydechu?

Czy można przeprogramować komputer aby usunąć ten problem ?

Czy taki stan jest szkodliwy dla silnika ?

 

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi,

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź.

 

Co do świec, to zabrałem się dzisiaj za ich sprawdzenie. Okazało się jednak, że aby się do nich dostać muszę prawdopodobnie zdjąć zbiornik paliwa. Postaram się jak najszybciej to zrobić.

 

W Starym wydechu nie było żadnego okablowania, więc wnioskuje brak sondy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mechanikiem nie jestem, ale jak mówiłem żadnych kabli przy przelocie nie było. Poza tym cbr z 2013 ma inny silnik.

Na pewno nie ma tam sondy lambda ?? W CBR500R(chyba 2013) kumpla jest .

Co ciekawe dzisiaj Moto zapalił normalnie.

 

Myślicie, że gdybym tankował 98 zamiast 95 skutkowało by to polepszeniem składu mieszanki?

 

Orientuje się ktoś ile kosztuje wgranie nowej mapy ?

Edytowane przez Abarest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mechanikiem nie jestem, ale jak mówiłem żadnych kabli przy przelocie nie było. Poza tym cbr z 2013 ma inny silnik.

 

 

Lambda to czujnik wkręcany w kolektory, przed końcówką wydechu którą wymieniłeś na przelot. Wtryskowce z reguły mają taką sondę bo ona zczytuje skład spalin.

 

Co do benzyny 98 to nie ma takiej opcji.

Why... So... Serious

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Lambda to czujnik wkręcany w kolektory, przed końcówką wydechu którą wymieniłeś na przelot. Wtryskowce z reguły mają taką sondę bo ona zczytuje skład spalin.

 

Co do benzyny 98 to nie ma takiej opcji.

Dzisiaj sprawdziłem, sonda u mnie jest przed samym katalizatorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świeca jak najbardziej ok dla tego modelu. One z fabryki są wystrojone bardzo ubogo ze względu na normy. W tym modelu po zmianie końcówki wydechu pozostaje katalizator i sonda wiec jazda z db-killerem nie zmienia nic w składzie mieszanki a po jego wyciągnięciu różnica jest nie zauważalna i nie ma wpływu na odpalanie.

Wygląda na to ze motocykl musi zrobić sobie pełną adaptacje silnika krokowego który odpowiada za "ssanie" czyli cold start oraz za wolne obroty po rozgrzaniu. Można to zrobić na 2 sposoby. albo reset wartości autoadaptacyjnych w ecu za pomocą testera diagnostycznego lub pominąć ten krok i odrazu przejść do przyuczenia. Należy zimny motocykl odpalić i pozostawić chodzący na 15 min na wolnych obrotach nie dotykając pod żadnym pozorem manetki gazu. Idealnie by było gdyby rozgrzał się do "wentylatora". Po tym procesie wyłączyć silnik i odpalić normalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świeca jak najbardziej ok dla tego modelu. One z fabryki są wystrojone bardzo ubogo ze względu na normy. W tym modelu po zmianie końcówki wydechu pozostaje katalizator i sonda wiec jazda z db-killerem nie zmienia nic w składzie mieszanki a po jego wyciągnięciu różnica jest nie zauważalna i nie ma wpływu na odpalanie.

Wygląda na to ze motocykl musi zrobić sobie pełną adaptacje silnika krokowego który odpowiada za "ssanie" czyli cold start oraz za wolne obroty po rozgrzaniu. Można to zrobić na 2 sposoby. albo reset wartości autoadaptacyjnych w ecu za pomocą testera diagnostycznego lub pominąć ten krok i odrazu przejść do przyuczenia. Należy zimny motocykl odpalić i pozostawić chodzący na 15 min na wolnych obrotach nie dotykając pod żadnym pozorem manetki gazu. Idealnie by było gdyby rozgrzał się do "wentylatora". Po tym procesie wyłączyć silnik i odpalić normalnie.

Super, dzięki za odpowiedź.

Dzisiaj spróbuje zrobić dokładnie jak mówisz, od drugiego kroku, może to coś pomoże.

 

Jak będą efekty, to dam wam znać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już od dwóch dni jeżdżę po przyuczeniu ecu i jest pewna poprawa.

 

Co ciekawe teraz w garażu Moto odpala bez problemu na zimnym silniku. Po pracy, gdy honda stoi 8 godzin pod zadaszeniem ale jednak na dworze jest problem z odpalaniem.

Może to być spowodowane tym że silnik i wydech nagrzewania się od słońca?

Na ciepłym silniku też nieraz potrzeba czasu do odpalenia.

 

Dzisiaj zmieniłem spowrotem wydech na oryginalny, aby wykluczyć jakąś wadę faktyczną. Pojeżdżę tak do końca tygodnia i zobaczę jakie będą efekty.

 

Na angielskim forum hondy cb500 czytałem również, że nieraz pomaga przekręcenie kluczyka w pozycję ON oraz odłączenie akumulatora. Można w ten sposób skasować pamięć tymczasową ecu.

 

Dam znać jak coś się zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam wszystkich!

W końcu udało się ustalić co było problemem w motorze.

 

Okazało się że w serwisie hondy wymienili przekaźnik rozrusznika, przynajmniej tak myślę, że się to po polsku nazywa. Serwis był niemiecki, więc i niemiecka nazwa "Starter Relais". W każdym razie powiedziano mi, że ten problem był im znany więc wymienili na gwarancji.

 

Od tego czasu Moto pali jak marzenie.

 

Temat uważam za zamknięty

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...