Skocz do zawartości

Aprilia Pegaso 650 - szyba turystyczna


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Na forum jestem nowy. Swoją młodzieńczą karierę motocyklową zakończyłem drastycznym wypadkiem, na szczęście bez poważnych skutków zdrowotnych, gdzieś 25 lat temu. Jeździłem wówczas na MZ ETZ 250, następnie 251 - na tym drugim motocyklu miałem wspomniany wypadek.

 

Niedawno jednak po tylu latach kupiłem sobie znowu motocykl - jak w temacie - Aprilia Pegaso 650. Przeskok technologiczny od tamtych do dzisiejszych czasów jest ogromny; czuję się, jakbym spadł z księżyca: czterosuwy, wtryski elektroniczne, chłodnice wodne, niedolewanie oleju do benzyny... ;)

 

Ale wracając do rzeczy, mój obecny motocykl jest z 2001, więc już nie pierwszej młodości, ale ciągle chyba w niezłym stanie - tak też oceniają go serwisanci. Jest on więc wyposażony w normalną, niską, oryginalną szybkę, a na rynku są dostępne wyższe, tzw. "turystyczne". Chciałbym niniejszym uprzejmie poprosić o opinie bardziej doświadczonych motocyklistów, w szczególności zaś tych, co doświadczyli takowej Aprili Pegaso 650 zarówno ze standardową szybką, jak i z podwyższoną, ale też wszystkich, którzy mają praktycznie uzasadnione opinie, co sądzą o sensowności wymiany na tą turystyczną. Byłbym wdzięczny za konkretne sugestie i argumenty, jakie są faktyczne zalety i wady tej podwyższonej.

 

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez szaroczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nikomu nie chcę się nic powiedzieć, czy pytanie jest za trudne...? ;) Po prostu chodzi mi o to, jakie są PRAKTYCZNIE ODCZUWALNE zalety i wady używania w motocyklu turystycznym szyby turystycznej (podniesionej) w porównaniu do niskiej szyby oryginalnej. Podkreślam PRAKTYCZNIE ODCZUWALNE, bo teorię na ten temat znam, jednak życie uczy, że nie zawsze pokrywa się ona z praktycznym doświadczeniem. :biggrin:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytałeś o pegaso, może nie miał nikt okazji sprawdzać obu. ja mogę odpowiedzieć na przykładzie xtz660: przy fabrycznej (do której wróciłem) dmuchało na klatę, przy wysokiej niby to turystycznej waliło po szybie kasku muchami, a poza tym koszmarnie huczało, szarpało głową i ogólnie była nędza. dla prędkości osiąganych na asfalcie na kostkach uznałem wysoką szybę za kompletną pomyłkę, a na szosowych oponach też wiele szybciej nie latałem

szyba turystyczna, żeby miała sens, musi być albo duża, albo dobrze wyprofilowana, najlepiej obie cechy jednocześnie. poza tym jest jeszcze kwestia prędkości: wysokie i duże przy większych bardziej przeszkadzają, niż pomagają. przy mniejszych nie są niezbędne (ze względu na zatrucie środowiska i tak wieczornych much nad drogami coraz mniej)

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mojego - Pegaso Aprilia 650 rok 2001 - oferują taką: < http://allegro.pl/szyba-motocyklowa-turystyk-aprilia-pegaso-650-97-i6250641358.html >, a tak to wygląda na motocyklu: < https://www.youtube.com/watch?v=C-UoGN8CvmM >, chociaż to chyba nieco inny model, ale podejrzewam, że podobna wysokość. Zwykle w trasie jeżdżę z żenującymi prędkościami - średnio do 90 km/h - w porywach (przy wyprzedzaniu ;-)) - 100 - 110 km. Czy w takim układzie będę z takiej wyższej szyby zadowolony? W sumie nie kosztuje majątku - 160 Pln - ale po co wydawać, żeby leżała na półce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat Pegaso ma oryginalną szybę taką, że całe powietrze wali na szyję oraz kask. Po założeniu tej szyby z Allegro komfort będzie dużo lepszy, powietrze będzie leciało na czubek kasku. Przynajmniej przy moim wzroście (185 cm) tak jest, jeśli ktoś jest niższy to jeszcze lepiej. Jak masz cichy kask to docenisz tę szybę. Dodam, że już 2 sezon jeżdżę z szybą od tego sprzedawcy i jestem zadowolony. Szyba dobrze spasowana, otwory pasują bez żadnego naciągania, nie rysuje się od mycia. Tak do 90 km/h nie czuć różnicy, powyżej stówki już jest lepiej a przy prędkościach autostradowych rzędu 130 - 140 km/h to już zbawienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Qadrat", producent tej szybki powinien wypłacić Ci prowizję, bo dzięki twojej to wyrażonej powyżej opini zapadła moja decyzja o jej zakupie :wink: . Wparwdzie mam 187 cm wzrostu, a dodatkowo zakupiłem ostatnio równiez na allegro używane żelowe siedzenie do tego motocykla, kóre ze zdjęć wydaje mi się nieco wyższe, niż oryginalne, co w takim przypadku dodatkowo podniesie mnie o może kilka centymetrów (to się w praktyce okaże, bo w tym momencie przebywam za granicą, a w Polsce będę za ok. jeden tydzień i wtedy będą przymiarki), ale mam nadzieję, że wysoka szybka spełni pokładane w niej nadzieje. Dziękuję także "jeszua" za jego cenne sugestie.

 

Tak jeszcze tylko dla ciekawości, czy waszym zdaniem ta szybka: < http://allegro.pl/nowa-szyba-aprilia-pegaso-97-04r-turystyczna-40cm-i6202655361.html > różni się czymś od oryginalnej (< http://allegro.pl/aprilia-pegaso-650-98-04r-szyba-orginal-i5092070375.html >), bo jest opisana jako "turystyczna", ale z wyglądu nie wydaje się wiele różnić, a jest tylko jedno zdjęcie w nie do końca czytelnej perspektywie i tylko podana jej długość 40 cm?

 

Pozdrawiam serdecznie

Edytowane przez szaroczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...