Skocz do zawartości

Transport motocykla na przyczepce


Gość komandosek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość komandosek

Cześć,

 

Posiadam auto osobowe z hakiem o DMC 750 kg bez hamulca najazdowego. Chcę przewieźć jak najwięcej motocykli około tysiąca kilometrów na zachód, przejeżdżając przez całe Niemcy.

 

Jak się do tego przygotować, skąd wynając przyczepkę(jeśli jest taka potrzeba), do jakich przepisów nalezy sie dostosować.

 

Czy wolno przewozić przez Niemcy motocykl na przyczepce do tego nieprzystosowanej fabrycznie? Mam na myśli standardową przyczepka z dorobionymi mocowaniami na koła. Dwa sporty ledwo ledwo ale wchodzą.

 

Proszę o pomoc, jestem w tym temacie zielony.



Nie wiem czy w ogóle można wypożyczyć przyczepkę bez hamulca, na którą wejdą trzy duże motocykle.

Edytowane przez komandosek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dowodzie masz pola Q1 i Q2. Masa przyczepy z hamulcem i bez hamulca. Po co Ci bez hamulca, skoro z hamulcem możesz ciągnąć cięższą? Jedyne ograniczenie jest takie, że DMC przyczepy + DMC auta nie może przekroczyć 3,5 tony.

Edytowane przez ZIGGI

Destruction of the empty spaces is my one and only crime

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kategoria E jest potrzebna, jeśli zespół pojazdów przekracza 3,5 tony, albo masa przyczepy przekracza masę samochodu. Ale tu się też na viatoll łapiesz (przekraczając 3,5 tony).

Edytowane przez ZIGGI

Destruction of the empty spaces is my one and only crime

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość komandosek

Dziekuję za odpowiedź.

 

Mam również przyczepkę nieprzystosowaną do przewozu motocykla. Czy mogę legalnie ją przewieźć motocykl? Jakieś przepisy regulują co wolno wozić na przyczepkach towarowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasy minimum 4 i najlepiej spięte na stałe w pętle żeby nie trzeba było mocno napinać , gadałem kiedyś z tirowcami to mówili że strasznie ich ścigają za mocowanie ładunków, także lepiej mieć pasa na zapasa :cool: noi w razie ostrego hamowania czy innej nagłej atrakcji masa motocykla będzie rozłożona , dawno temu kolega wiózł jakieś wieksze enduro na przyczepce i dostał lekkiego strzała w tylny bok finał był taki , że motocykl wypadł z przyczepy bo zapioł na dwa pasy i jeden uchwyt w przyczepce puścił .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasy minimum 4 i najlepiej spięte na stałe w pętle żeby nie trzeba było mocno napinać , gadałem kiedyś z tirowcami to mówili że strasznie ich ścigają za mocowanie ładunków, także lepiej mieć pasa na zapasa :cool: noi w razie ostrego hamowania czy innej nagłej atrakcji masa motocykla będzie rozłożona , dawno temu kolega wiózł jakieś wieksze enduro na przyczepce i dostał lekkiego strzała w tylny bok finał był taki , że motocykl wypadł z przyczepy bo zapioł na dwa pasy i jeden uchwyt w przyczepce puścił .

Fakt, że poruszyłeś kwestię wypadku jednak do zamocowania motonga na przyczepce wystarczą dwa pasy tyle, ze trzeba to zrobić sposobem. Żebym się nie powtarzał to tutaj temat forumowy o tym:

http://forum.motocyklistow.pl/index.php/topic/58095-potrzebuje-zdjec-zamocowanego-motoru-na-zwyklej-przyczepie/?hl=+mocowanie%20+motocykla

lewa noga: http://forum.motocyk...__1#entry782383
prawa noga: http://forum.motocyk...__fromsearch__1
...i tak wszyscy umrzemy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na prawo jazdy kat B mozesz ciagnac przyczepke, nawet jezeli zestaw przekracza 3,5t (ale wtedy lapiesz sie w Polsce na ViaToll. Boxa pozyczasz na stacji benzynowej)

Poczytaj tu: http://www.prawojazdy.com.pl/kategorie-prawa-jazdy

Kategoria B prawa jazdy uprawnia do kierowania:

  • pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) nieprzekraczającej 3,5 tony (z wyjątkiem motocykla lub autobusu);
  • pojazdem samochodowym o dmc nieprzekraczającej 3,5 tony wraz z przyczepą lekką (do 750kg)
  • pojazdem samochodowym o dmc nieprzekraczającej 3,5 tony wraz z przyczepą inną niż lekka pod warunkiem, że dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów nie przekracza 4250 kg a kierowca zdał dodatkowy egzamin praktyczny potwierdzony wpisem do prawa jazdy;
  • ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym.

Wynajem przyczepy moto, np we WRO to koszt 50PLN za dzien, plus 5PLN za pas (na caly okres wynajmu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tommo mylisz się.

Można prowadzić z kat. B samochód osobowy lub ciężarowy o DMC do 3,5t wraz z przyczepą lekką czyli to co pisał Reed:

 

Kategoria B prawa jazdy uprawnia do kierowania:

  • pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) nieprzekraczającej 3,5 tony (z wyjątkiem motocykla lub autobusu);
  • pojazdem samochodowym o dmc nieprzekraczającej 3,5 tony wraz z przyczepą lekką (do 750kg)
  • pojazdem samochodowym o dmc nieprzekraczającej 3,5 tony wraz z przyczepą inną niż lekka pod warunkiem, że dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów nie przekracza 4250 kg a kierowca zdał dodatkowy egzamin praktyczny potwierdzony wpisem do prawa jazdy;
  • ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym.

 

Stawiam cały majątek i wszystkie członki za sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 3 tygodnie później...

Nie łatwiej było by dokładnie sprawdzić do czego uprawnia dana kategoria prawa jazdy np tu https://www.prawo-jazdy-360.pl/podrecznik-kursanta?

Tak. Najlepiej codziennie sprawdzać dziennik ustaw.

W tym kraju serwisy informacyjne w mediach niestety nie informują o istotnych zmianach przepisów, bo to mało komercyjny temat.

B mam od stycznia 1996 a A od października 2008. W tym czasie zmieniono jak dobrze pamiętam 214 przepisów drogowych. W mediach była mowa tylko o jeżdżeniu na światłach i likwidacji zielonych strzałek warunkowego skrętu, a następnie o ich przywróceniu.

Słyszałeś może kolego o zmianie norm dotyczących DMC holowanej przyczepy? Obecnie jest ro bardzo droga niewiedza...

Destruction of the empty spaces is my one and only crime

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedyś w czasie dosyć ostrego melanżu zastanawialiśmy się z kumplami nad taką sytuacją

mam moto na przyczepce , moto ma swoje OC , przyczepka swoje , samochód swoje

moto było źle przypięte i spadło np na czyjś samochód

z którego OC pokrywana jest szkoda ??

i nawet po kilku flaszkach nie doszliśmy do konstruktywnych wniosków :biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...