Skocz do zawartości

Okulary ze soczewkami fotochromowymi.


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Kolega nie wziął jednej b. ważnej rzeczy pod uwagę. Jeśli okularki mają być noszone także pod kaskiem, to zwykły fotochrom nie da rady. Szyba przepuszcza jedynie śladowe ilości promieni UV, które powodują przyciemnienie soczewki. Jeżeli chcesz je używać w kasku/samochodzie, to zwykły fotochrom po prostu się nie przyciemni lub przyciemni się nieznacznie.

Jest na to ratunek - transitions VI produkuje w tej chwili soczewki drivewear, które ściemniają się w zależności od ilości światła, również za szybą.

http://www.transitions.pl/experience/TransitionsSOLFX.aspx#features

mają do tego polaryzację i zupełnie inną gamę palet przyciemnienia niż zwykłe fotochromy.

warto zainwestować w transitions, przerabiałem temat fotochromów, testowałem różne i transitions reagują najszybciej. Sciemniają się w ok 30s, rozjaśniają znacznie dłużej (nawet 3 - 4 minuty).

 

Aha, i fotochrom nie zawsze zachowuje się tak, jakbyś chciał. Bardzo reaguje na zmiany temperatury (im zimniej, tym mocniej się ściemnia, im cieplej, tym mniej, co jest bez sensu). Jedynie transitions i soczewki Zeissa z fotochromem skutecznie "wygładziły" te wady, ale zeiss nie robi wersji drive.

 

A jak ktoś chce fotochrom do zwykłych korekcyjnych - to zwykły transitions - soczewka w pomieszczeniu pozostaje praktycznie biała, chociaż lekkie przebarwienie widać. W tanich fotochromach będziesz wyglądał jak jaruzelski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Przepraszam, że odgrzewam bardzo stary kotlet ale mnie temat interesuje i to bardzo. Bo miałem zamiar sobie właśnie sprawić okulary korekcyjne z fotochromem. Nie zastanawiałem się "jaki" fotochrom, ot po prostu niech się ściemni jak słońce po oczach daje. A tu taki zonk...

Koledzy sa bardziej doświadczeni niż ja więc jak to jest. Wjeżdżasz do tunelu i co? i nic nie widać bo masz fotochromy a zanim Ci się rozjaśnią to już wyjedziesz z tunelu. Z drugiej strony mam okulary z nakładką, czyli z takim magnesem doczepianym do okularów z wstawką przeciwsłoneczną. No ale przecież nie stanę przed tunelem bo mam nakładkę przeciwsłoneczną?? Z drugiej strony... jaki problem stanąć na parę sekund ściągnąć i pojechać dalej?

Więc co lepsze ? Te fotochromy czy taka nakładka?

LWG!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wjeżdżasz do tunelu i co? i nic nie widać bo masz fotochromy a zanim Ci się rozjaśnią to już wyjedziesz z tunelu.

 

całe życie jeżdżę w fotochromach na motocyklu, nigdy nie było takiego problemu. po pierwsze fotochrom nie jest z reguły tak ciemny, jak okulary przeciwsłoneczne, po drugie nowe fotochromy działają w przeciągu sekund - u optyków czasami są wzorniki, można sobie zobaczyć jakie jest rzeczywiste tempo zmiany. na koniec wreszcie jeśli nie wszystkie, to znakomita większość tuneli ma jednak oświetlenie. więc praktycznie w najgorszym przypadku pochylisz na kilka sekund głowę, żeby patrzeć ponad szkłami na tych kilka sekund. problem IMHO teoretyczny

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie możesz. Moja jeździ w plastikach, ale po 3 latach ma do wymiany bo się rozwarstwiły. Ja jeżdżę w szkłach. Do wyboru tylko masz czy mają ściemniać się w brąz, czy w czerń (w sumie szarość).

http://s918.photobucket.com/user/TuxA71/media/AN3P0751_zpsp2emrybh.jpg.html - tu mam brązy ulubione na mordce.

"O ładnie złożony... O nieźle zapierd..a... O ładna pozycja i dobrze patrzy... O Rura po bułki jedzie..." - Komentarze przy oglądaniu zdjęć z SD ;-) - made by Rufi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...