Skocz do zawartości

Suzuki Burgman 400 - niestabilność przy puszczonej kierownicy


Stigy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zakupiłem Burgmana 400. PO oględzinach i jeździe próbnej zauważyłem lekkie trzepotanie kierownicą gdy się ją puści. Skuter zachowuje się stabilnie do momentu puszczenia kierownicy. To 'trzepotanie' zmniejsza się wraz z prędkością. Odczuwalne jest od mniej więcej 50 km/h. Wiem że tylna felga jest do wymiany. Jest delikatnie wybita na mocowaniu. Dodatkowo Burgman ma kufer z tyłu -czytałem że to też może być powód niestabilności. Ogólnie skuter nie wydaje się krzywy, nie ściąga go, prowadzi się bardzo przewidywalnie. Jakie są tu możliwości ? W dodatku wiem że wielu burgmanowców narzeka na trzepoczącą kierownicę. Ale mnie to cholernie drażni. Niby nie muszę jej puszczać ale wiem że jak to zrobię to tak będzie... Do tej pory nie miałem doświadczenia z żadnym motocyklem z tak małymi kołami. Za pewne wszelkie nieprawidłowości są tu przez nie potęgowane. Z góry dziękuję za podpowiedzi. Pozdrawiam.

Edytowane przez Stigy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem tą tylną felgę i jest już strasznie słabo. Muszę założyć nową. Jest wyrobiona na zespoleniu pierścienia w którym jest wielowpust i aluminiowej części felgi. Lata po 1 cm na boki :/ To chyba może być powód łopotania ?

 

 

P.S. znajomy mechanik - dość otrzaskany w skuterach mówił że każdy burgman tak ma. To mnie dość zdziwiło - dla mnie to jest bardzo nieprzyjemne.

Edytowane przez Stigy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe przyczyny to ten luz na tylnim kole o którym piszesz,ale także:

 

-wyrobione łożysko główki ramy

-krzywa przednia felga (może uderzona mocno o krawęznik)

-żle założona przednia opona,bądz kwalifikująca się do wymiany

 

Sprawdz to podstawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przednią felgę już sprawdziłem - jest ok. Opona przednia kwalifikuje się do wymiany ale tylko ze względu na stan bieżnika. I tak ją wymienię niedługo. Tył z kolei to masakra. Nie dość że felga lata to opona przez to jest zmasakrowana, poząbkowana i nierówna. To zrobię na pewno na dniach. Łożysko główki ramy tak w pierwszym kontakcie wydaje się ok. Kierownica chodzi dość luźno bez większych oporów a charakterystycznych stuków dla główki ramy na pewno nie ma. Wymieniałem już takie łożyska w DT (wiem że to nie identyczny motocykl - ale podobieństwo jest zawsze) więc wiem jak taki motocykl się zachowuje przy wybitym lub źle dociągniętym łożysku. Tu raczej jest ok. Sprawdzę resztę i dam znać. Dzięki za pomoc.

 

 

P.S. Tak z ciekawości... Takie trzepanie kierownicą to zwykle to co piszecie ? Czy krzywa rama objawia się trochę inaczej ? Zawsze zakładałem że przy krzywej ramie i prostej reszcie (główka,felgi, lagi,półki, opony), motocykl ściąga na którąś ze stron a nie trzepie. Czy to poprawne podejście do sprawy ?

Edytowane przez Stigy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stigy , koło po 1cm w każda stronę ? ! :laugh: Ta. Weź to zrób , to może dopiero wtedy zacznie cie ściągać na boki przez krzywą ramę .

Powiem tak - źle wywarzona opona powoduje drgania i chaos na dobrych łożyskach , a ty mi tu o centymetrze na boki :laugh:

Kochany pamiętniczku , właśnie spadł śnieg . I dlatego postanowiłem sobie kupić nowy motocykl :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak... No właśnie... To może być problem. Sorry za pytania do totalnej fuszery. Koła już zdjęte. Jutro wjeżdża nowa tylna felga i obydwie nowiutkie opony.

Edytowane przez Stigy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...