Skocz do zawartości

Kto ma pierwszeństwo II


Tomek Kulik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W Anglii lub jak wolisz "w krajach gdzie obowiązuje ruch lewostronny" - nie ma reguły prawej dłoni, natomiast występuje reguła lewej dłoni. Dlaczego? To zadanie domowe ;)

Bo sie jedzie prawym pasem w strone odwrotna niz w Polsce "pod prad" i nasza prawa staje sie ich lewa, ot co :clap:

Myślę, że to było pytanie retoryczne :D

 

Jeszcze jacyś "leworęczni"?

 

Zadanie dla Was na dziś: zweryfikować swoje poglądy na temat skrzyżowań w UK, komu i dlaczego i kiedy ustępujemy pierwszeństwa :)

Zadanie dodatkowe z gwiazdką dla chętnych: podać definicję "reguły lewej dłoni" :)

 

Odpowiedzi udzielę jak wrócę, tj. po południu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadanie dla Was na dziś: zweryfikować swoje poglądy na temat skrzyżowań w UK, komu i dlaczego i kiedy ustępujemy pierwszeństwa :)

Zadanie dodatkowe z gwiazdką dla chętnych: podać definicję "reguły lewej dłoni" :)

Odpowiedzi udzielę jak wrócę, tj. po południu.

Obowiązuje ruch lewostronny, ale pierwszeństwo mają pojazdy nadjeżdżające z prawej strony, zbliżając się do ronda należy ustąpić pojazdom nadjeżdżającym z prawej strony, o ile przy rondzie nie znajdują się znaki zmieniające pierwszeństwo

A ponadto :wink: :

post-33128-0-35744500-1335427211.jpg

Edytowane przez Agnich

...Gott weiss ich will kein Engel sein...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jacyś "leworęczni"?

 

Popraw mnie jeśli się mylę bo paragrafu wyspiarskiego na pewno nie podam... W UK, (tak mega skrótowo) przy skręcie w prawo, ustępujesz temu kto jedzie z przeciwka na wprost lub jedzie z przeciwka i skręca w lewo? Czy zatem nie można nazwać tego "regułą lewej ręki"?

Heartstone. Link do założenia konta z nagrodą za aktywację :)

 

https://battle.net/recruit/SGD6NTGVLV?blzcmp=raf-hs&s=HS&m=pc

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie oczywistym jest, że pierwszeństwo ma pojazd nr 2.

 

Pojazd nr 2:

- ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pojazdom poruszającym się po drodze, do której dojeżdża (czyli tej, która biegnie poziomo na rysunku)

- nie ma żadnych podstaw, żeby uważać, że dalsza część drogi biegnącej pionowo, którą nie może się poruszać, bo musi skręcić w prawo (czyli na obrazku biegnącej pionowo) również jest nadrzędna wobec drogi, którą się porusza - wtedy pod znakiem "ustąp pierwszeństwa przejazdu" byłaby dodatkowa tabliczka z układem dróg podporządkowanych i nadrzędnych

 

Pojazd nr 1:

- ma prawo wjechać na skrzyżowanie i skręcić lewo, jednak musi liczyć się z koniecznością ustąpienia pierwszeństwa pojazdom nadjeżdżającym z naprzeciwka - nie musiałby tego robić i nie musiałby się obawiać o kolizję jedynie w przypadku, gdy zamiast sygnalizatora S-2 umieszczony byłby sygnalizator S-3, który informuje, iż skręt w lewo jest bezkolizyjny z pojazdami jadącymi z naprzeciwka

 

Ręki bym sobie za to uciąć nie dał, bo specem do prawa ruchu drogowego nie jestem, ale na łyso opitolić bym się dał, jeśli nie mam racji ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W UK, (tak mega skrótowo) przy skręcie w prawo, ustępujesz temu kto jedzie z przeciwka na wprost lub jedzie z przeciwka i skręca w lewo? Czy zatem nie można nazwać tego "regułą lewej ręki"?

Nie, bo takiej reguły nie ma :) a sam piszesz, że jedzie z przeciwka.

 

W UK nie ma zasady pierwszeństwa z prawej ani z lewej. Wszystkie skrzyżowania są oznaczone chociażby znakami poziomymi, które pokazują która droga jest podporządkowana. I to główna droga (major) ma pierwszeństwo nad 'minor'. Nawet na malutkich osiedlowych dorgach czy gdzieś 'na wrzosowiskach' któraś droga będzie główniejsza. A jeśli się zdarzy gdzieś jakieś 'równorzędne' to uwaga: nikt nie ma pierwszeństwa, ani z lewej ani z prawej :)

Na rondach, tak jak napisała Agnich, obowiązuje zasada ustępowania temu kto już porusza się po rondzie czyli temu z prawej czyli inaczej niż na kontynencie.

O innych krajach z ruchem lewostronnym przy następnej okazji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli się zdarzy gdzieś jakieś 'równorzędne' to uwaga: nikt nie ma pierwszeństwa, ani z lewej ani z prawej :)

hm.. to kto rusza pierwszy??? Stoją sobie na tym równorzędnym skrzyżowaniu i dżentelmeńsko sobie gestykulują rękami: "jedź Pan, ja postoję"? :) O tym, że "pierwszeństwo mają pojazdy nadjeżdżające z prawej strony" wyczytałam z informatora dla podróżujących do JuKej :) Walnęli się czy to jakiś martwy przepis? :)

Edytowane przez Agnich

...Gott weiss ich will kein Engel sein...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm.. to kto rusza pierwszy??? Stoją sobie na tym równorzędnym skrzyżowaniu i dżentelmeńsko sobie gestykulują rękami: "jedź Pan, ja postoję"? :) O tym, że "pierwszeństwo mają pojazdy nadjeżdżające z prawej strony" wyczytałam z informatora dla podróżujących do JuKej :) Walnęli się czy to jakiś martwy przepis? :)

Na pewno nieprecyzyjny bo wszystkie drogi większe niż dojazd do garażu są oznaczone. I tu właśnie wychodzi cała niejasność z prawą dłonią, bo np. we wspomnianej sytuacji ze skrętem w prawo ustępujesz temu na przeciwko będąc z jego prawej. Na skrzyżowaniu typu T jeśli nie będzie oznaczej raczej pierwszeństwo ma gość na 'kontynuującej' a nie wyjeżdząjący z prawej, chyba że znaki co innego mówią. 'Prawa strona' sprawdza się tylko na rondzie, lub jak kto woli, roundaboutcie.

 

146.

Adapt your driving to the appropriate type and condition of road you are on. In particular

  • in side roads and country lanes look out for unmarked junctions where nobody has priority

Takie sytuacje są rzadkością raczej ale jeśli zaistnieją to TAK, trzeba się grzecznie przepuścić :) "After you, Sir", "no,no after you!". Traktować skrzyżowanie bez oznaczeń jakby się pierwszeństwa nie miało i zrobić wszystko by nie doprowadzić do kolizji. Akurat z uprzejmością tam problemu raczej nie ma.

 

A u nas jak na równorzędnym podjadą na raz 4 pojazdy to który rusza pierwszy? (zakładając, że żadne z nich to BMW :P)

Edytowane przez blacksheep
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u nas jak na równorzędnym podjadą na raz 4 pojazdy to który rusza pierwszy? (zakładając, że żadne z nich to BMW :P)

Jeśli jednym z nich jestem ja na moto, to ja :D A tak serio, nauczono mnie kiedyś, jak już mówiłam, że ten z "szeroko pojętej prawej" - mówiąc językiem trochę niefachowym. ;)

Edytowane przez Agnich

...Gott weiss ich will kein Engel sein...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, bo takiej reguły nie ma :) a sam piszesz, że jedzie z przeciwka.

 

Czepiacie się nazewnictwa a tu nie o nazwę chodzi ale o efekt. Równie dobrze mogę napisać że to reguła prawego/lewego oka, albo jak kolega wcześniej napisał "reguła nie zasłaniania się pasażerem" - efekt taki sam.

 

'Prawa strona' sprawdza się tylko na rondzie....

 

O! O! Rondo to może być w kapeluszu, czy chodziło Ci o skrzyżowanie z ruchem okrężnym? :cool:

 

Takie sytuacje są rzadkością raczej ale jeśli zaistnieją to TAK, trzeba się grzecznie przepuścić :) "After you, Sir", "no,no after you!".

 

IIiiiiii j*b! Dwa jaguary na złom :P

Heartstone. Link do założenia konta z nagrodą za aktywację :)

 

https://battle.net/recruit/SGD6NTGVLV?blzcmp=raf-hs&s=HS&m=pc

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czepiacie się nazewnictwa a tu nie o nazwę chodzi ale o efekt. Równie dobrze mogę napisać że to reguła prawego/lewego oka, albo jak kolega wcześniej napisał "reguła nie zasłaniania się pasażerem" - efekt taki sam.

Tylko, chodzi o to, że u nas jest milicja, światła, znaki i 'prawa dłoń' a tam nie. Nie ma w ogóle zasady ustępowania bo ktoś jest z którejś strony. Dlatego też nauka na rękę w UK by się nie sprawdziła.

Ale cała dyskusja sprowadza się do tego, że precyzyjnie, przepisowo, ustępujemy temu z naprzeciwka, a metoda zapamiętania to już sprawa indywidualna.

O! O! Rondo to może być w kapeluszu, czy chodziło Ci o skrzyżowanie z ruchem okrężnym? :cool:

A nie-e! bo ja tłumaczyłem z angielskiego słowa Roundabout, o! :P

A tak serio, nauczono mnie kiedyś, jak już mówiłam, że ten z "szeroko pojętej prawej" - mówiąc językiem trochę niefachowym. ;)

To znaczy który...? Bo każdy jest z szeroko pojętej prawej ;)

Edytowane przez blacksheep
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy który...? Bo każdy jest z szeroko pojętej prawej ;)

Hehe, wszystko zależy, jaki ja chcę wykonać manewr :) ale gadanie o tym "na sucho", tj. bezobrazowo (ilustracje itp) jest jak istnienie punktu G u kobiety. Niby jest, a wyobrazić go sobie nie sposób. :)

...Gott weiss ich will kein Engel sein...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbycho, chyba tym razem Tomek się z Tobą nie zgodzi :P w temacie w podanym w linku wychodzi, że jedynka ustępuje.

Znowu jest to skrzyżowanie teoretyczne, bo nawet wspomniane skrzyżowanie Niemcewicza z Grójecką w Warszawie juz chyba (?) ma pełną sygnalizację.

Podobna sytuacja jest na skrzyżowaniu Modlińskiej z Mehoffera na Białołęce. Prawy pas dla skręcających w Modlińską nie ma sygnalizatora. Zatem skręcający w lewo ustępuje pojazdom skręcającym w prawo mimo zielonego światła - w praktyce jednak są 3 albo 4 pasy ruchu. Na Grójeckiej też jest więcej pasów i wszyscy się by zmieścili.

blacksheep, co do tego sygnalizatora modlinska/mehoffera - jesteś pewien, że sygnalizator stojący na wysepce (podwójny, nie wiem, czy to ma znaczenie), dotyczy tylko tych jadących lewym pasem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też. I na Armii Ludowej i Waryńskiego też. Tylko Mehoffera jest troszkę mniejsze i stąd wydawało mi się, że podobny do omawianej zagadki. Teraz nie znajdę przepisu ale tylko sygnalizotor S3 dla skręcających w lewo może być z lewej.

Zastanawiam się tylko, czy wobec tego np na Solidarności skręt w prawo bez sygnalizatora to już nie jest osobne skrzyżowanie...

 

A kto mi powie czemu w Warszawie na skrzyżowaniu al. Krakowskiej z Mineralną światła są 'podwójne' to znaczy jedne nad drugimi na jednym słupie po obu stronach?

 

Ed: tak to wygląda śmiesznie

obraz5079gk1.jpg

Edytowane przez blacksheep
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...