Skocz do zawartości

CBR 929 brak iskry, brak błędów, ECU


Rekomendowane odpowiedzi

pacjent to honda cbr 929. Po myjni błąd czujnika położenia wału (19), rozrusznik kręci, nie odpala, brak iskry, wg mnie z powodu odkręconej masy z tyłu na ramie. Masa przykręcona, motocykl dalej nie ma iskry, ECU nie znajduje błędów, chyba że się coś specjalnie odepnie. Wszystkie kostki przepsikane wd40 albo podobnym. Przekładane ECU z jeżdżącej (USA - bez hissa) - dalej nie odpala. A może ECU ze stanów ma inną instalację i nie będzie działało na europejskiej? Napięcie na czarno - białym (zasilanie cewkofajek i czujników) okej, takie samo jak na aku. Odpalane również na prostowniku przy napięciu 14V. Pompa się załącza, co by wskazywało, że hiss łapie i czujnik przechyłu również. Czujnik przechyłu również mostkowany.

 

Manual twierdzi, że jedyne błędy, które unieruchamiają motocykl to któryś z wtryskiwaczy, uszkodzenie czujnika wału albo wałka rozrządu. Rezystancje czujników położenia wału 460omów, wałka rozrządu też podobnie. Napięcia podczas kręcenia rozrusznikiem 0,9-2V. Zastanawiam się skąd ECU wogule wie, że silnik się kręci (błąd wywala dopiero jak sie pokręci silnikiem), jeśli jest uszkodzony czujnik położenia wału. Z czujnika położenia wałka rozrządu? Czyli uszkodzenie obu czujników nie spowoduje błędu bo ECU wogule nie będzie wiedział, że silnik się kręci? Może jakimś cudem przestawione kółko czujnika poł. wału?

 

nie sprawdzałem mapsensora czujnika poł. przepustnicy temperatur, etc bo z tego co wiem nie powinny one mieć wpływu, błędów brak.

 

Może inne pomysły? Nowa wiązka el. i oba czujniki jest do ogarnięcia ale wolałbym poźniej.

 

pozdr i proszę i opinie

Edytowane przez audioterrorysta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie ma iskry a po myjni zaczęło się pierniczyć to mogą być same cewkofajki. Sprawdź ich rezystancję, raczej kontrolnie bo woda lubi tam wejść ale nie zawsze coś się musi popsuć. Po za tym jeśli po zakręceniu wałem dopiero wywala błąd to czujnik położenia wału nalicza złą ilość sygnałów (wnioskuję po moim silniku, bo ta wartość jest opisana i wynosi 22 sygnały w tym konkretnym przypadku). Jeszcze jest taka sprawa, że jak wyłączysz stacyjkę i nie dotykając rozrusznika ECU nie wywala błędu to nie jest równoznaczne z jego brakiem. Są elementy elektroniki które zgłaszają się tylko gdy silnik pracuje albo obraca się wał.

Edytowane przez Shinigami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem że ty w swoim motongu Hissa nie masz? Cewkofajki sprawdzałeś ? Rezystancja impulsatora i czujnika wałka rozrządu zgadza się z podaną w serwisówce? (o ile podaja te wartości) Z cznności życiowych Twojego moto brakuje tylko iskry ?

PS: Wyprzedził mnie kolega wyżej co do cewkofajek :biggrin: Jezu jaki ja nie oczytany jestem, już widze że masz Hissa, i pompa działa

Edytowane przez rafael
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za wymianę tego czujnika to warto się brać gdy już jakieś znaki na niebie i ziemi mówią, że jest pierdyknięty ponieważ wymaga to rozebrania pokrywy alternatora i dobrze jeśli nie będzie wetknięty gdzieś głęboko w kartery. No i olej trzeba spuścić w jakieś względnie czyste naczynie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja diagnoza 90% ECU, 10% instalacja, wydaje mi się, że nie ma możliwości uszkodzenia czterech fajek naraz, tak że wszystkie mają po dwa omy rezystancji (czyli tyle co sprawne). Czujnik wału też wykluczam, rezystancji manual nie podaje, podaje napięcie min. 0,7Vrms, a my mamy zależnie od miernika 1,1-2V. Zresztą od samego czujnika wywaliło by błąd 19. Coś musi być więcej. Zresztą przy ostatnich próbach zwariował zawór exup. Pracował w te i spowrotem wydzielając dźwięki jak drukarka igłowa, po wyłączeniu i włączeniu przestał. A zaworem steruje ECU....

 

Szukam chętnego posiadacza cbr 929rr z warszawy albo okolic do sprawdzenia naszego modułu w obcym motocyklu. Taka przekładka jest 100% bezpieczna, bo nie ma możliwości uszkodzenia motocykla przez zły moduł. W drugą stronę taka możliwość teoretycznie istnieje, a praktycznie było wkładane ECU z USA i nic mu sie nie stało. Zresztą usterka która najprawdopodobniej spowodowała ten cały młyn została dawno zlikwidowana (masa). Test polega na włożeniu naszego modułu pod kanapę obcego motocykla (koniecznie europejskiego, nie USA) i podłączeniu naszej antenki hiss (kluczyk z immobilizerem musi być od naszego kompa, a najmniej inwazyjnie będzie to zrobić w ten sposób). Oczywiście płacę za tą przysługę, ile to do dogadania. Tel. 796091531.

 

pozdrawiam, Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

udalo sie znaleźć chetnego, uszkodzone było ECU, ECU już kupione i motocykl jezdzi, dziękuję.

ECU tak samo z siebie? Bo z tego co wiem to prędzej wysypuje się soft niż ECU od tak pada. Uszkodzenie czysto mechaniczne jakiegoś elementu? Wiesz coś więcej ? Bo jestem ciekaw. pozdro

Edytowane przez rafael
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ECU jest oczywiście zalane jak we wszystkich nie tylko hondach. powodem uszkodzenia ECU było najprawdopodobniej było odkręcenie głównej masy z ramy. Dostawało przepięcia chociażby z cewek WN (pewnie od reglera napięcia też, bo on stabilizuje napięcie względem masy) i po japkach. Mógłbym wziać tarcze modelarską i wyciąć je, zależy jak zalane jest, tylko, że kompletnie nie mam na to czasu. Uszkodzeniu uległa pewnie sama końcówka mocy na cewki i exup bo procesor żyje i jak trzeba to błędami pluje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w sumie po myciu to coś mogło zalać, ale ja rozebrałbym takie ECU jeśli się da i poszukał usterki bo być może da się jeszcze coś z nim zrobić. To tylko moje zdanie.

 

ECU jest zalane specjalna elastyczna masą.Poza tym smd.Naprawa jest nieopłacalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...