Skocz do zawartości

Pytanie o jeżdżenie traktorem z przyczepą pow.3,5t


Rekomendowane odpowiedzi

Joł, chciałżem podpytać jak wygląda sprawa z jeżdżeniem traktorem z dużą przyczepą, czyli zestawem który przekracza 3,5 tony. Różni ludzie różnie gadają. Najpierw słyszałem,że jak masz na lawete prawko to i tak nie można traktorem z przyczepą, i jak się ma na traktor to nie można wtedy osobówką z lawetą. Pisząc o lawecie mam na myśli zestaw pow. 3,5 tony cały czas. Ostatnia opinia jaką słyszałem, to od instruktora jazdy ,że w ustawie jest tak zapisane że mając prawko na lawetę, przyczepę czyli B+E to można kierować ciągnikiem z przyczepami, i podkreślił że przyczepami, w liczbie mnogiej. Więc jak to jest? Instruktor ma rację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KLIK

http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_jazdy

Wynika z tego, ze możesz.

Edytowane przez _Monter_

lewa noga: http://forum.motocyk...__1#entry782383
prawa noga: http://forum.motocyk...__fromsearch__1
...i tak wszyscy umrzemy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche zagmatwana sprawa.

 

Jeśli:

- masz ciągnik ważący niewiele, możesz ciągnąć ciężką przyczepę, pod warunkiem, że masa całkowita (to co wpisane w dowodzie!) nie przekracza 3,5t.

- masz ciągnik ważący 3,5t lub niewiele mniej, możesz ciągnąć tylko lekką przyczepkę (do 750kg), czyli masa całego zestawu (zsumowane masy całkowite z dowodu!) nie może przekraczać 4,25t

 

Jeśli masz którąś kategorię z dopiskiem "E" (B+E, C+E, D+E), jest to równoznaczne z posiadaniem PJ kategorii T, czyli uprawnia do jazdy z przyczepą, lub 2 przyczepami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak apropo skad bierzecie te 3,5 t w przypadku przyczepy ciagnika ?

 

:crossy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na kategorie T mozesz duzo przepisów złamać ...długośc zestawu ..masa zestawu iak i wiek ...17 latek moze ...jechać zestawem dł ponad 22m .....i masa całkowita grubo ponad 50 ton ....i to wszystko z predkością 80km/h ..i przez 24godz na dobe :)))..przykład Case qatrak ....masa 24,5t....moc 670km dł 8m + 2wie przyczepy o ładowności 25t i masie własnej ok 6t masa zestawu 86t....jedyny problem homologacja zaczepu

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie do końca tak to działa .....bo nigdzie sie nie doszukałem tego iż B+E= T ......T to osobna kategoria ......B owszem ciągnik ale tylko z zawieszonymi maszynami.....ale juz nie z zaczepianymi ...np rozsiewacz do nawozów ...rozrzurnik obornika ....przyczepa obietosciowa ....opryskiwacz zaczepiany ....itp....natomiast wszelakiego rodzaju sprzet zawieszany ...pługi ...opryskiwacze zawieszane...agregaty uprawowe...siewniki zawieszane....brony aktywne ...to owszem .....to odpowiedź od krokodyli ....dzis mnie zatrzymali motocyklem ,,,,,posprawdzali popytali,,,,,,zadałem pytanie ....i otrzymałem odp. .....a co do zatrzymania ..rutynowa kontrola ......:))))))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi się po kodeks sięgać, ale od kiedy to kat B uprawnia do kierowania ciągnikiem? Albo B + E do kierowania ciągnikiem z przyczepami? Kategoria C uprawnia na ciągnik rolniczy i przyczepkę lekką [do 750 kg. A C+E - ciągnik i przyczepy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy po reformie sie to zmienoi i powstana nowe kategorie na traktory ?

 

:crossy:

Edytowane przez ks-rider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest kategoria na ciagniki rolnicze przeciez - T uprawnia do kierowania ciagnikami rolniczymi z przyczepami

 

Sa kraje gdzie sa dwie kategorie na traktory. :icon_mrgreen:

 

L i T

 

W dodatku na przyczepy nie jest potrzebna kat. E. :icon_mrgreen:

 

:crossy:

Edytowane przez ks-rider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dokładna definicja kategorii T znajduje się w artykule 88.9 Kodeksu drogowegoi została wprowadzona w 2009 roku w Dz.U nr 97 poz 802.

 

 

" Kategoria T uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą /przyczepami/ lub pojazdem wolnobieżnym z z przyczepą /przyczepami/.

 

Wynikałoby z tego, że prawko T upoważnia do prowadzenia traktora wraz z przyczepami,

bez konieczności posiadania kat E.

 

Do prowadzenia samego traktora upoważnia również prawko kat B, a ciągnika z przyczepą B+E, C+E czy D+E

 

 

Cytuję ustawę [Prawo jazdy]kategorii B+E, C+E, C1+E, D+E lub D1+E - uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami)."

. Jakimi pojazdami możesz jeździć z kategorią T?

 

  • Możesz jeździć ciągnikiem lub pojazdem wolnobieżnym/walec drogowy itp/
  • Wg Kodeksu ciągnikiem rolniczym jest pojazd silnikowy skonstruowany do użytku razem ze sprzętem do prac rolniczych, leśnych lub w ogrodnictwie. Dopuszcza się przystosowanie traktora do wykonywania prac ziemnych oraz ciągnięcia przyczep
  • Przewożenie ludzi na przyczepie wymaga dodatkowych uprawnień !! Np wożenie ludzi kolejką turystyczną wymagaukończenia 21 lat oraz prawa jazdy kat T co najmniej 2 lata.

Nie możesz autami osobowymi czy motocyklami !! mając tylko prawo jazdy T

Edytowane przez Set3

Sklep www.netbiker.pl. Sprzedaż części do motocykli.

Zapraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...