Skocz do zawartości

Kilka pytań odnosnie elektryki


Arni
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pare pytań odnośnie elektryki motocyklu kolegi. Chodzi o Ktm exc 250 2T 2004r.

Chciałbym załozyć wentylator na chłodnice. Jednak instalacja w motocyklu nie posiada akumulatora. Jest tylko regulator napięcia i kondensator 2200yF. W jaki sposób można podłączyc ten wentylator? Bezpośrednio do regulatora napięcia, czy poprzez ten kondensator jeszcze? Chodzi o to, czy sam regulator nie będzie zbyt obciązony tym wentylatorem (to fabryczny wentylator od KTM 450 )

 

Załączanie wentylatora bedzie prawdopodobnie przez termik, ale zastanawiamy sie czy mozna dostać jakiś mały przełącznik czasowy, ktory byłby na tyle kompaktowy żeby powiedzmy mógł być gdzies w okolicach licznika załozony (przykład - naciskamy przełącznik, ktory po upływie np. minuty niezaleznie od temperatury sam wyłącza wentylator)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na allegro są czasówki, całkiem małe

ale tak serio to po kiego grzyba w tym motocyklu wentylator ? żeby dostał samozapłonu to trzeba niezłej tyrki w piaskownicy na 1 biegu przy ponad 30st upale

transport bus + 4os

stała trasa Łódź-Paryż-Łódź
PW, GG lub 663 231 860

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wez Miernik i poszukaj napiecia zaraz za regulatorem.Kiedys na allegro kupiłem taki mały termostat elektroniczny mozna bylo regulowac temp właczenia np wentylatora koszt to jakies 15zł bardzo prosty układ. gdybys miał cos takiego to wtedy mozna to zainstalowac na wąż od chłodnicy np izolacja termokurczliwą o troszke wiekszej srednicy jak wąz. poprostu załozyc izolacje na węza nagrzac czujnik tenperatury wtedy bedzie mocno dolegał do weza i bedzie właczał sie przy ustawionej temp ptencjometrem w termostacie jednoczesnie bedzie właczał wetylator temp spadnie went sie wylaczy http://www.allegro.pl/item895535585_termos..._rtsz_3_2a.html tu masz linka kupiłem od tego goscia elektronike mozna zamknac do małej puszki i bedzie gitara

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod pradowy reglera bo tylko altek daje tam prad w czasie pracy silnika. Kondensator magazynuje prad niezbedny na iskre podczas zapalania moto.

 

kondensator zapobiega nadmiernemu pulswoaniu swiatla (rodzaj miniaturowego akumulatra)-odciaza regulator napiecia i nie ma nic doslownie nic wspolnego z zaplonem! Kiedys w starych konstrukcjach zaplonu byl kondensatora okolo 2uF ale on wspolpracowal z cewka zaplonową i przerywaczem mloteczkowym.... to stara historia natomiast tutaj mamy 15 000 uF i wiecej (im wiecej tym lepiej) napiecie do wentylatora najpewniej pociągnij z kondensatora -mozesz tez smalo wlozyc zamiast kondensatora(jesli nie zalezy Ci na extremalnie niskiej wadze) miniaturowy akumulatorek 12V - o pijemnosci 1 albo 2Ah --i Masz praktycznie idealnie wystabilizowane napiecia jak na warunki motocyklowe

 

http://zaplon.pl.tl/REGULATOR-NAPIECIA-pro...o-wykonania.htm

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzilo mi o maly kondensatorek montowany na plytce zaplonu obok przerywacza, tylko wlasnie o ten duzej pojemnosci stosowany zamiast aku w celu obnizenia wagi w modelach wyczynowych moto.

Jako ze pracuje glownie z angielskimi weteranami z lat 60 tych, to tam wlasnie kondensator sluzyl do odpalenia i wszystkiego tego co opisales w instalacji z zaplonem "prawie" bateryjnym.

Mozliwe ze we wspolczesnych konstrukcjach role "odpalacza" przyjelo na siebie magneto i w zwiazku z tym kondensator sluzy tylko do stabilizacji pradu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie roli tego kondensatora nie byłem pewny bo nie wiedziałem ktora z opcji funkcjonuje w ktm. Po ogledzinach jest jednak tak, że zapłon w tym exc idzie niezaleznie od tego kondensatora. Skoro zastępuje on w takim razie akumulator to znaczy, że wentylator moge podłączyć pod niego równolegle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę dyskutował o podłączaniu wentylatora do 2T. Mam tylko jedną sugestię, nich kolega sprawdzi układ chłodzenia. Rocznik 2004 miał jeszcze 3 punkty odpowietrzenia układu, które trzeba zakręcać w kolejności od dołu.

 

P.S. Wściekam się wszystkimi 2T KTM z różnych roczników i nie mam takich problemów bez względu na teren.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest mój wymysł ten wentylator - chce kolega mieć wiec niech go sobie zamontuje. To jego pierwsze 2T - jak zamontuje i stwierdzi sam , że to niepotrzebne to juz nie moja działka. Ale informacje mogą sie przydać na przyszłośc n.t. podłączenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę dyskutował o podłączaniu wentylatora do 2T. Mam tylko jedną sugestię, nich kolega sprawdzi układ chłodzenia. Rocznik 2004 miał jeszcze 3 punkty odpowietrzenia układu, które trzeba zakręcać w kolejności od dołu.

 

P.S. Wściekam się wszystkimi 2T KTM z różnych roczników i nie mam takich problemów bez względu na teren.

 

Dokladnie popieram sugestie !!

 

Pisząc pociagnij napecie z kondensatora wiadomo ,ze -podłącz sie dio niego równolegle!-

 

inna sprawa to jaki wentylator zastosujesz? Jesli mialo by byc to skuteczne to taki wentylator pociagnie nawet 10A bez problemu... to nie jest drobna elektronika tam aby popchnac powietrze w odpowiedniej ilosci nalezy wlozyc energie --- natomiast pradniczka w tym moto owszema odddaje moc ale przy odpowiednich obrotach... przy wolnych nie licz na wiecej jak 3A ...:) wiec akumulatorek zamiast kondensatora wydaje sie najlepszym rozwiazaniem

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem wczesniej, to fabryczny wentylator z KTM 450 exc. Kwestie akumulatora również zaproponowałem. Zobaczymy - póki co wyłącznik termiczny idzie z allegro. Jak trzeba bedzie to dołozy sie mały akumulator, a poki co koncepcja jest taka żeby instalowac mozliwie najmniej elementów.

 

PS. wiem, że ten wentylator jest zbędny w 2T ale załozenie go nie zaszkodzi motorkowi :) Chce uzywac na przeprawach w górach, boi sie ze go przegrzeje wiec niech ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś już się spotkałem z patentem zamontowania wentylatora od zasilacza komputerowego.

Są bardzo wydajne, tanie, ciche i mają mały apetyt na energię.

Można zastosować np dwa jak jeden jest za mało, tyle, że muszą pracować raczej jako nawiew, bo jako wyciąg nie wiem, czy plastik wytrzyma temperaturę.

Najważniejsze, że nie obciąży zbytnio instalacji, jest tani i można się pobawić w eksperymentowanie. :icon_mrgreen:

Edytowane przez Luca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...