Skocz do zawartości

Ile bak zmieści?


shuy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Po raz kolejny zatankowałem samochód do pełna i zmieściło mi się więcej niż nominalna pojemność baku. Tym razem przejechałem jakieś 20km od zapalenia rezerwy i mój Spacestar zmieścił 56,5 litra w 55 litrowy bak.

Zdarzało mi się to wiele razy i nawet próbowałem googlować czy jest jakiś urząd gdzie to można zgłosić. Dzwoniłem do kilku instytucji ale wszędzie odpowiadają że to nie ich broszka.

 

Czy ktoś wie do kogo się w takim wypadku zwracać? "Małe litry" są mniej zauważalne kiedy tankujemy moto ale walą w kieszeń tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgłasza się to generalnie do inspekcji handlowej. Można jednak zgłosić to również na policję - jest to bowiem normalne oszustwo (art. 286 kk).

Potrzebujesz bezpłatnej pomocy prawnej? - Forum Prawnicze zaprasza - ]http://forumprawnicze.info/wykroczenia-i-prawo-drogowe-f10/]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgłasza się to generalnie do inspekcji handlowej. Można jednak zgłosić to również na policję - jest to bowiem normalne oszustwo (art. 286 kk).

 

Policja nie ma znormalizowanych naczyń na wyposażeniu. Ale zastanawiam się czy nie wziąć ze soba oznaczonej bańki z IMP i nie zatankować przy Policjantach.

 

Jeszcze dla osrzeżenia - sytuacja miała miejsce na stacji Rafinerii koło górki śmieciowej w Babicach pod Warszawą. Kto tamtędy jeździ niech omija z daleka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem podobne zdarzenie autem w Slupsku na stacji ORLEN weszlo dobre 8 litrow wiecej niz przewiduje zbiornik paliwa, pisalem o tym do Orlenu W-wa, owszem przyslali pismo, ze za pozno zglosilem.

 

Motocyklem rowniez Orlen ( miejscowosci nie pamietam do zbiornika moglo wejsc 15 l a weszlo te 1,6 l wiecej :biggrin: )

 

:crossy:

Edytowane przez ks-rider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wie do kogo się w takim wypadku zwracać? "Małe litry" są mniej zauważalne kiedy tankujemy moto ale walą w kieszeń tak samo.

 

czesciowo mozna to wytlumaczyc faktem, ze gdy tankujesz "po korek" to w moto tankujesz bezposrednio do baku i pod jego korek, a w aucie napelniasz oprocz calej pojemnosci baku - jeszcze kawal rury doprowadzajacej paliwo do baku.

 

oczywiscie moja teoria tlumaczy male odchylenia ale nie 8 litrowe :)

Edytowane przez Chri$
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yo!

 

To tylko i wylacznie mozna sprawdzic przez zatankowanie do zbiornika z dokladna miarka. Dane producenta dotyczace pojemnosci baku czesto mijaja sie znacznie z rzeczywistoscia :].

Kumpel ma Punciaka, bak 45l a nieraz przy tankowaniu pod korek wchodzi 48l... 3l ponad norme :].

Wiadomo, ze jak wlezie 8l wiecej to juz cos smierdzi, ale niewielkie roznice na plus sa mozliwe.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wystarczy wolniej nalewać i będzie ok ?

 

Tak by wynikało.....

 

Wiem, że jeszcze temperatura paliwa ma ogromne znaczenie. Podobno benzyna bardzo łatwo zwiększa objętość pod wpływem wysokiej temperatury. Jeszcze w czasach PRL-u kierowcy cystern stawali na głowie by ich kolor był jak najciemniejszy, albo chociaż szary... Zbiornik łatwiej kumulował wtedy ciepło. Podobno dobrze też było postać trochę na słońcu przed "zrzutem' paliwa na CPN. Nie wiem jak jest teraz, może w tych podziemnych zbiornikach też są jakieś wahania temperatury...

Edytowane przez alterego
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alterego - wręcz przeciwnie. Lej szybko, wtedy w 100 litrowy zbiornik zmieścisz 90 litrów.

 

Często nalewam "pod korek" ale sprawdziłem da się wcisnąć 200-300ml od pierwszego pstryknięcia. Spacestar ma jakąś krzywą rurę, więc zawsze leję wolno. Tak jak napisali w artykule, tylko na starych stacjach mogę mogę sobie pozwilić na zapięcie klipsa i zostawienie pistoletu w dziurze. Ponadto odkąd zostałem posiadaczem auta z komputerem dość dokładnie śledzę zużycie paliwa i pamiętam co gdzie lałem kilka tankowań wstecz. Często nawet bawie się w przeliczanie "stan licznika" x "średnie spalanie" i zawsze się zgadza ^^

Podjadę tam jeszcze z kanistrem i sprawdzę w przyszłym tygodniu.

 

Dla wyjaśnienia - nie jestem maniakiem, i nie staram się oszczędzać za wszelką cenę. Jestem nerwusem i muszę się czymś zajmować bez przerwy. Ponieważ na stacjach nie można palić, ręce śmierdzą benzyną więc obgryzanie paznokci też nie wchodzi w grę, pozostaje mi liczenie bzdurnych kilometrów.

Edytowane przez shuy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wina czasami moze lezec po strone czujnika ilosci paliwa w samochodzie...

Mam peugeota 405 z 90roku, bardzo przyjemne autko, lecz naprzyklad kiedy przejade szybciej przez rondo to wksaznik paliwa pokazuje mniejsza ilosc "zupy" oczywiscie po jakims czasie wskaznik wraca na swoja pozycje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He, he, czytam i wychodze ze zdziwienia. MB 190 D jezdzilem w sumie 8 lat ( dwa ). i tankowalem we wszystkich porach roku. Nigdy nie udalo mi sie do niego nalac 54 litrow. najsmieszniejsze bylo, ze podczas tankowania w W/M stacji mialem jeszcze paliwa na conajmniej 150 - 180 km a weszly wlasnie 54 l. :banghead:

 

:crossy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanty kantami ale są ( chyba ) bryki mające nominalnie bak 80L do którego wejdzie podobnież przy właściwym wlewaniu ( pojazd ustawiony pod kątem ) 120L !!!!

Chyba jakiś stary model Opla Vektry.

W swoim czasie hit przy ruskiej granicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanty kantami ale są ( chyba ) bryki mające nominalnie bak 80L do którego wejdzie podobnież przy właściwym wlewaniu ( pojazd ustawiony pod kątem ) 120L !!!!

Chyba jakiś stary model Opla Vektry.

W swoim czasie hit przy ruskiej granicy.

 

 

Ci ktorzy miszkaja w Twoich okolcach maja fury gdzie do zbiornika wchodz 500 l :biggrin: i dwa razy dziennie obracaja na Bialorus zatankowac :biggrin:

 

troche inna bajka.

 

:crossy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Temat istotny ale w wielu przypadkach jest spowodowany zalaniem przewodu odpowietrzenia zbiornika

np. w skodzie fabii przewód odpowietrzenia mieści 7 litrów i jeżeli w czasie tankowania przetrzyma się moment pierwszego wyłączenia wtedy spokojnie można te 7 litrów przelać.

Taką odpowiedź przekazano mi kiedyś od dystrybutora paliw(pismo od skody)gdy zatankowałem 52 litry do 45 litrowego zbiornika i zgłosiłem problem na jednej ze stacji.

Podejrzewam że podobnie jest w innych markach

Pozdrawiam

Gregorio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...