Skocz do zawartości

Pytanie o ładowanie akumulatora niskim prądem


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że temat akumulatorowy przewijał się już wielokrotnie, ale niestety nikt dotychczas nie odpowiedział na moje pytanie :buttrock: . Więc może tym razem.

 

Do obniżania prądu ładowania akumultaora stosuje się czasem żarówkę. Jak ją włączyć pomiędzy aku a prostownik - szeregowo czy równolegle? Zawsze myślałem, że aby zachować napięcie ładowania należy żarówkę włączać równolegle (przy załozeniu, ża aku pracuje nie jako źródło, a jako odbiornik w procesie ładowania). Ale gdzieś na sieci wyczytałem, ze szeregowo no i zgłupiałem, bo w szeregu to prąd jest stały, a napięcie sumą.

Czy jest jakiś wzór z którego można wyliczyć moc takiej żaróweczki w obwodzie?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żarówką zmniejszasz nie napiecie ale natężenie prądu. Akumulator powinno się ładować prądem o natężeniu 1/10 pojemności, czyli dla motocyklowego akumulatora 14 Ah, prąd ładowania powinien mieć natężenie 1.4 A (ampera). Najprościej jest kupić mały prostownik samochodowy z amperomierzem, koszt 60-80 zł, i podłaczyć go do akumulatora. Zwykle nie dają prądu większego niż 5 A, wtedy dokładasz żarówkę w szereg i prąd spada np. do 1.5 A. Dużym prądem ładować nie ma co, załatwiłem tak już kiedyś akumulator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja sie wypowiem :buttrock:

Po 1 jak chcesz fajny i tani prostownik do ladowania akuma to zerknij tu i zbuduj se go sam :)

http://gayos.w.interia.pl/ladowarka.html

po 2 prostownik na zaciskach ma utrzymywac stala wartosc napiecia ( oczywiscie do granicy jakies tam wartosci rezystancjii, jak zabardzo obcizysz gnizada elektryczne to tez napiecie siada , przyklad rozruch np.silnika klatkowego o mocy ok 5kW bez obnizania napiecia:) ladne przygasniecie swiatelka - prad rozruchu ok 5 razy wiekszy od nominalnego )

A pozatym tak jak koledzy pisali powyzej wlaczenie zarowki rownolegle

powoduje rozplyw pradu a zatem obnizenie prady ladowania , nap ciagle jest takie samo na kazdym R czyli odbiorniku (akum w trakcie ladowania) !!!!!

polaczenie szeregowe czyli --------R--------R---------

przez kazdy R plynie jeden prad lecz na kazdym R jest inna wartosc napiecia

Mam nadzieje ze wszytko jasne :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ja sie "podepne" pod temat

Mam nowy prostowniczek z regulacja wartosci napiecia (wskaznik itp) oraz z napieciem do ladowania akumulatorow 6 i 12 V

Ostatnio ladowalem nim akumulatorek z moto i wszystko bylo ok (pradem 1 A ladowalem). Wczoraj zalalem nowe aku i chcialem (zgodnie z instrukcja) go troche podladowac - podlaczam zaciski - skrecam prad na zero i wlaczam do pradu i....... prad ladowania to 2,4 A !!

Na nizszy sie go nie dalo zmniejszyc !!

O co biega ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze reakcje chemiczne zachodzace w akum jeszcze niedoszly do konca , ja jak swoj formowalem to ladowalem chyba cos ok 1A , ale jak posiadasz prostownik z autoamtycznym doborem pradu (w/m chu**nia jak nic :buttrock: ) to moze byc taki numer ze np bedzie ci walic wysoki prada tylko chwilke 10-20 min a potem zejdzie do ok 1A. Pozatym tu moze byc kewstia czy to prostownik samochodowy czy motocyklowy, jego konstrukcja moze byc taka ze jak np jest za maly prad w aku (napiecie) to poprostu staruje z ok 1/10 pojemnosci sredniej bateryjki samochodowej.

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli bedzie cos takiego ze niema plynnej regulacji , bo jesli nap na akum bedzie ponizej jakies nastawionej wartosci to automatycznie uklad przelancza sie naaa 2A, proponuje ci zrobic sobie taki prostownik jak w linku podanym powyzej , tam niebedziesz mial takiego problemu:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwierzak pisze, że napięcie z prostownika nie może spaść. No zgoda (będzie wynosić te 14V), jednak na żarówce połączonej szeregowo z akumulatorem już jest spadek napięcia, i na akumulator nie dociera 14. Dotrze mniej. Bronx ma rację. Połączenie równoległe (z żarówką) zmniejszy prąd ładowania (podzieli na dwie gałęzie - prawo Kirchoffa :buttrock: ), ale zostawi nominalne napięcie. Połączenie szeregowe spowoduje spadek napięcia na żarówce.

Czyli: szeregowo - ładujesz zmniejszonym napięciem; równolegle - ładujesz napięciem nominalnym, ale prądem zmniejszonym odpowiednio do "wielkości" żarówki. Tutaj już z prawa Ohma.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli bedzie cos takiego ze niema plynnej regulacji , bo jesli nap na akum bedzie ponizej jakies nastawionej wartosci to automatycznie uklad przelancza sie naaa 2A, proponuje ci zrobic sobie taki prostownik jak w linku podanym powyzej , tam niebedziesz mial takiego problemu:)
Tylko szkoda mi kasy bo ponad 60 zl na ten prostownik wydalem :buttrock:

A jak bym podlaczyl zarowke w szereg to prad chyba powinien spasc nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajnie wyglada ten prostownik no ale jest z nim chyba troche roboty no i nie wiem jakie beda tego koszty...

Ale mam pytanie dotyczacer ladowarek typowo do akumulatorow motocyklowych... co o nich myslicie? maja duzo fajnych funkcji ale np duzym minusem jest to ze nie mozna jednak regolowac pradu ladowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

profaner - ja wole miec prostownik o regulowanym pradzie w szerokim zakrecie tzn od 0 do powiedzmy 8-10A , iwazne zeby wyzwalanie ladowania odbywalo sie przy niskim nap (powiedzmy jak nap na akum bedzie z 10V to zeby to wystrczylo do przeplywy pradu - taka gadanina ) wszystkie automatyczne prostowniki musza miec napiecie cos chyba od min 10-11V zeby poprawnie chodzily , wiec jest to jakis minus.

Jesli mamy sprytny prostownik i niema w nim w/w problemu to jazdna na calego :buttrock:

M16 masz 2 wyjscia podlaczyc akum normalnie i zobaczysz czy po 5-8 min zacznie ci spadac prad

lub walisz zarowe i obnizaj prad (tylko ze jesli prostownik jest bardzo upierdliwy to tez moze zwiekszyc ci prad o ten ropzlyw na zarowke a wtedy too sciane z nim :) ) wylicz sobie moc zarowki z zaleznosci P=U*I

gdzie P moc napisana na zarowce w watach

U napiecie znamionowe zarowki (np12V)

i I masz prad

odejmij sobie od tych 2A to tyle ile chcesz uzyskac i wyliczysz moc zarowki

No to nara

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...