Skocz do zawartości

Wprowadzenie prywatnego motocykla na stan środków trwałych firmy


łojant
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

jeszua napisał:

 

Marek73, a czy prawo o ruchu drogowym stanowi zestaw przepisów podatkowych? proponuję zapoznać się ze słynną interpretacją izby skarbowej w gdańsku, która zwraca uwagę na fakt, że podstawą naliczania VAT (i odliczania) jest statystyka publiczna, czyli o ile dobrze pamiętam pkwiu. a tam motocykl nie jest pojazdem samochodowym, tylko zaliczony jest do środków transportowych pozostałych. a od tych - VAT odlicza się w całości

stanowisko, które przedstawiłeś, jest typowym podejściem US, niekorzystnym dla nas. ale czy faktycznie jest to stanowisko poprawne z punktu widzenia przepisów? dlatego warto IMHO prosić o wiążącą interpretację własny US i trochę się o swoją kasę poboksować

 

Calkowicie sie z Toba zgadzam, ale rozsadek sobie, a interpretacje urzednicze sobie. Z mojego punktu widzenia sprawa jest prosta - kazdy srodek trwaly zakupiony na potrzeby prowadzonej dzialalnosci gospodarczej powinien korzystac z mozliwosci pełnego odliczenia VAT. Ale fiskus jest pazerny, a do tego uwielbia gmatwac wszystko co sie da.

Edytowane przez Marek73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Od niedawna stałem się małym przedsiębiorcą. Prywatny motocykl posiadałem już wcześniej i chciałbym go teraz wprowadzić na stan środków trwałych mojej firmy. Znalazłem dużo wątków o odliczaniu VAT od paliwa (a raczej, że nie można go odliczać) ale nie znalazłem odpowiedzi na mój problem. Jeśli ktoś przechodził przez ten proces to będę wdzięczny za odpowiedź na poniższe pytania:

 

1) Co muszę zrobić aby wprowadzić prywatny motocykl na stan środków trwałych mojej działalności gospodarczej?

2) Czy mogę odliczać wszystkie koszty związane z motocyklem tzn. doposażenie, naprawy, przeglądy, ubezpieczenie (oczywiście poza VAT od paliwa)?

3) Z tego co się doczytałem to stawka amortyzacji jest 20% co w praktyce oznacza konieczność amortyzacji przez 5 lat - czy można jakoś skrócić ten okres?

4) Jak mogę określić wartość początkową motocykla, który wprowadzam na stan środków trwałych - czy wystarczy porównanie aktualnych cen na rynku, czy też muszę mieć jakiś formalny dokument?

 

Będę wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad. 1. napisać oświadczenie

ad. 2. tak

ad. 3. amortyzujesz stawką przyspieszoną (40% rocznie) - nie dotyczy kupionego jako nowy

ad. 4. AFAIR wartość wpisujesz z grudnia roku poprzedzającego wprowadzenie, ja sprawdzałem w katalogach infotaxu (mówimy o używce, której nie kupiłeś nowej)

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi

 

ad. 4. AFAIR wartość wpisujesz z grudnia roku poprzedzającego wprowadzenie, ja sprawdzałem w katalogach infotaxu (mówimy o używce, której nie kupiłeś nowej)

 

Motocykl kupiłem nowy w salonie prawie 2 lata temu - to jak to zrobić w takim przypadku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi

Motocykl kupiłem nowy w salonie prawie 2 lata temu - to jak to zrobić w takim przypadku?

nic nie zrobisz 2 lata wstecz, motocykl jest częścią twojej firmy od dnia, w którym napiszesz oświadczenie o przekazaniu, poza tym musiałbyś mieć jakąś jego wycenę na dzień przekazania, nie mam pojęcia co do tego jest potrzebne: czy wystarczy tylko zaświadczenie z ubezpieczalni np. AC i kwota czy jakiś fachman musi ci dać konkretny papier - jeśli nie masz księgowej to spróbuj zadzwonić albo wybrać się do jakiegoś biura rachunkowego .....

tak czytam posta jeszuy odnośnie katalogu infotaxu i to chyba jest to odnośnie wyceny.....

moim zdaniem kombinować z podatkiem za 2008 rok też nie warto, za dużo zachodu, bo masz rozliczone już deklaracje miesięczne poza grudniem, czyli możesz zacząć z tematem od grudnia 2008, problemem może być że VAT już "poszedł" za grudzień (do 25.01), poza tym że to za bardzo niezgodne z prawem :bigrazz: , a US się "nie pierd**i" ..... także reasumując lepiej zacznij uczciwie od stycznia 2009, jeszua ci wszystko dokładnie opisał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic nie zrobisz 2 lata wstecz, motocykl jest częścią twojej firmy od dnia, w którym napiszesz oświadczenie o przekazaniu, (...)

 

no i niestety nie do końca... patrz pytanie trzecie. nie wiem, jak w tym przypadku z wyceną - ale nie masz prawa do przyspieszonej amortyzacji. jak znam nasze złodziejskie prawo, to amortyzować musisz jak nowe, ale po wycenie używki :/ sprawdź jeszcze u jakiegoś księgowego, żeby mieć pewność

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy moto musi być zarejestrowane na tą samą osobę, co firma?

zależy jaką działalnośc prowadzisz:

1.jeśli jednoosobową, czyli tylko ty jesteś włascicielem firmy to może być zarejestrowany na ciebie

2. jeśli dwu- trzy- więcej- osobową to :

a) spółka cywilna - piszesz oświadczenie i inne - dokładnie jak jeszua wcześniej opisał, bo majątek jest wasz wspólny

b) spółka z o.o. - ma osobowość prawną i swój majątek, więc możesz zarejestrować jako pojazd firmy, (na dowodzie rejestracyjnym nazwa firmy), napewno dokładniej dowiesz się w wydziale komunikacji jak to przeprowadzić, ja za bardzo nie wiem, ponieważ nigdy nie miałem sp. z o.o., ale z tego co pamiętam to chyba firma musi kupować sprzęt czyli być na umowie

 

w innych rodzajach działalności się nie orientuję, naprawdę dobry rozwiązaniem jest wizyta w biurze rachunkowym, zapłacisz 100-200 zł za poradę, a będziesz miał pełną jasność, z doświadczenia wiem, że z US lepiej nic nie mieszać, jak czegoś nie wiesz i źle płacisz albo odliczasz to nikogo tam nie obchodzi, że się nie znasz, Państwo wydusi z ciebie KAŻDĄ NALEŻNOŚĆ z odsetkami, jak kierownik US ma dobry humor to nie dowali ci wysokiej kary, ale jak mu żona w nocy nie dała to znam przypadki, że za złą deklarację dostawali goście po 50000 zł kary, najlepsze jest to, że różne urzędy w różnych miastach mają swoje interpretacje tych samych przepisów :icon_eek: , dlatego polecam wizytę w biurze rachynkowym w mieście, gdzie płacisz podatki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy moto musi być zarejestrowane na tą samą osobę, co firma?

 

jeśli firma jest jednoosobowa, to tak. w przypadku pojazdów od innych osób możesz go użyczać w oparciu o odpowiednią umowę, i jej koszty wliczać, AFAIK prowadząc rejestr wyjazdów (kilometrówkę), cyli po stawce urzędowej zależnej od pojemności silnika; ale nie da się z niego zrobić środka trwałego ot tak po prostu. trudno mi przedstawić szczegóły, bo nie jestem księgowym i nie miałem u siebie takiego przypadku

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy temat. Sam być może będę kupował jednoślad, zanim założę działalność, tak więc wypowiedzi takie jak Jeszuy są dla mnie na wagę złota. :notworthy:

Romet Pony > Romet Ogar 205 > MZ ETZ 251 > Suzuki GSF 600 S Bandit i Peugeot SV 50 > Yamaha YP 250 R X-Max > Merida Freeway 9300

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a kto Ci tak powiedział? od samochodu można tylko jeśli jest ciężarowy, lub spełnia inne ministerialne warunki/ wzory. na dodatek zależy od czasu nabycia uprawnień, co wiąże się z ostatnim wyrokiem ets w sprawie zmian w polskim prawie po wejściu do ue... nie, to nie jest temat na 1 posta na fm :P

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nadinterpretacja ;) ale jeśli (przeważnie) nie można odliczyć vatu, to przynajmniej zalicza się kwotę w koszty, odliczając od podstawy opodatkowania (czyli zmniejszając podatek dochodowy)

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...