Skocz do zawartości

Wprowadzenie prywatnego motocykla na stan środków trwałych firmy


łojant
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ja właśnie m.in. dlatego chcę wpisać mój motocykl do działalności gospodarczej. Przy płaceniu za benzynę np. 50 zł 19% z tego (czyli 9,5 zł) zostaje mi w kieszeni, bo o tyle płace mniej podatku. Oczywiście im większa kwota tym więcej zostaje w kieszeni (przeglądy i ubezpieczenie przecież kosztują znacznie więcej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie m.in. dlatego chcę wpisać mój motocykl do działalności gospodarczej. Przy płaceniu za benzynę np. 50 zł 19% z tego (czyli 9,5 zł) zostaje mi w kieszeni, bo o tyle płace mniej podatku. Oczywiście im większa kwota tym więcej zostaje w kieszeni (przeglądy i ubezpieczenie przecież kosztują znacznie więcej).

 

 

ja mam w firmie auto spełniające odpis vat zasilane benzyną, więc na każde tankowanie motocykla oraz większość kosztów eksploatacyjnych biorę fakturę na auto i w kieszeni zostaje jeszcze więcej.. :bigrazz:

Edytowane przez Orzeszek :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mam jeszcze jeden temat do przedyskutowania. Na stronie http://www.vat.pl/srodki_trwale_koszty_int...etacje_1236.php znalazłem taki oto zapis:

 

Jednorazowa amortyzacja motocykla - 2008.03.26

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, IBPB1/415-356/07/WRz/KAN-3311/12/07

 

Motocykl został zgodnie z klasyfikacją środków trwałych, zaliczony do grupy 7 "środki transportu" i rodzaju 740 "motocykle, przyczepy i wózki motocyklowe", dlatego też do tego środka trwałego można zastosować jednorazową amortyzację.

 

Czy ktoś z forumowiczów korzystał z jednorazowej amortyzacji motocykla? Przyznam, że jest to o niebo lepsze rozwiązanie niż rozkładać to na 60 rat (5 lat po 12 miesięcy).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Czy moze ktos mi napisac, czy duzo strace/bedzie duzo wiecej formalnosci, jesli najpierw kupie jednoslad (np. w kwietniu), a dopiero pozniej zarejestruje dzialalnosc gospodarcza i wtedy przeniose skuter/motocykl na "firme" (np. w czerwcu)? Wydaje mi sie, ze w przypadku pojazdu uzywanego nie powinno byc wiekszej roznicy, natomiast schody moga sie pojawic, jesli kupie nowke sztuke, ktora po paru tygodniach bede chcial wciagnac na poczet prowadzonej dzialalnosci, ale moge sie mylic. :rolleyes:

Romet Pony > Romet Ogar 205 > MZ ETZ 251 > Suzuki GSF 600 S Bandit i Peugeot SV 50 > Yamaha YP 250 R X-Max > Merida Freeway 9300

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic nie stracisz, poza ewentualnym odpisem vat. czyli: używka bez faktury - możesz kupować przed założeniem firmy. nówka (albo i droga używka z fakturą) - lepiej zaczekać, przed zakupem jeszcze postarać się o korzystną interpretację US zaliczenia motocykla w środki transportowe pozostałe (pełny odpis vat); to ostatnie niestety może zająć kilka miesięcy i wcale nie musi się udać

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mam jeszcze jeden temat do przedyskutowania. Na stronie http://www.vat.pl/srodki_trwale_koszty_int...etacje_1236.php znalazłem taki oto zapis:

Czy ktoś z forumowiczów korzystał z jednorazowej amortyzacji motocykla? Przyznam, że jest to o niebo lepsze rozwiązanie niż rozkładać to na 60 rat (5 lat po 12 miesięcy).

 

 

ja skorzystałam, właściwie księgowa zamortyzowała cały koszt od razu nawet mnie nie pytając. było to rok temu, po 6-7 miesiącach motocykl został sprzedany, wystawiona faktura i opodatkowana sprzedaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu istnieje pewna furtka

jest ustawa oczywiscie numeru nie znam

mowiaca:

pojazd z otwartą przestrzenią ladunkowa (np:pickup) jest pojazdem uprawnionym do odpisu podatku vat i to od zakupu i od paliwa.

a przestrzeń ładunkowa motocykla gdzie sie znajduje drodzy panowie???

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem w tym, że formalnie nie ma "przestrzeni ładunkowej" w motocyklu. możemy kombinować, że jest to furtka (z resztą znana, chociaż nie słyszałem o próbie jej zastosowania), ale formalnie motocykl nie jest pojazdem samochodowym wg ustawy o vat, ale środkiem transportowym pozostałym. i co z tego? za wyjątkiem kilku - praktycznie wszystkie US w kraju mają to gdzieś. ergo nie to jest skutecznym obejściem debili w urzędach, co tak wygląda - ale to, co działa

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic nie stracisz, poza ewentualnym odpisem vat. czyli: używka bez faktury - możesz kupować przed założeniem firmy. nówka (albo i droga używka z fakturą) - lepiej zaczekać, przed zakupem jeszcze postarać się o korzystną interpretację US zaliczenia motocykla w środki transportowe pozostałe (pełny odpis vat); to ostatnie niestety może zająć kilka miesięcy i wcale nie musi się udać

jsz

Dziekuje za pewne rozjasnienie. :notworthy: Czyli rozumiem, ze przykladowo, jezeli trafi sie uzywany maksiskuter za stosunkowo nieduze pieniadze (poluje m.in. na Yamahe Majesty 250, a to impreza raczej za mniej niz 10 tys. zl) i sprzedajacy nie bedzie mial mozliwosci wystawienia faktury, to nie ma co zwlekac, jak egzemplarz bedzie udany, natomiast jesli zdecyduje sie na drozsza nowke/uzywke z faktura, np. za 30 tys., to warto sie jednak wstrzymac do czasu zarejestrowania "firmy". Jak sie zdecyduje na nowego Cygnusa 125 (ok. 10 tys., jesli znacznie nie podrozal), a jeszcze nie bede mial oficjalnie dzialalnosci, to sie pewnie bede wahal.

 

Pierwsze dni/tygodnie - jezeli zdecyduje sie na zalozenie WDG (a chyba sie zdecyduje, choc wciaz sie waham, czy nie wyjechac najpierw do jakiegos innego kraju europejskiego, m.in. w celu podszlifowania jeszcze ktoregos z jezykow; druga opcja to najpierw sprobowac swoich sil w Polsce, a potem ewentualnie znowu wyjechac) - bedzie chyba warto poswiecic na przestudiowanie roznych przepisow i kruczkow. I przede wszystkim trzeba bedzie znalezc dobrego ksiegowego, ktoremu bede zlecal prowadzenie rachunkow i ktory udzieli mi roznych rad, nie tylko dotyczacych jednosladu w firmie.

 

Z troche innej beczki: odliczal sobie ktos z Was/Waszych znajomych przejazdy taksowkami i komunikacja zbiorowa, np. pociagami?

 

 

 

Jest jeszcze opcja, zeby niczego nie kupowac, zadnych skuterow ani motocykli, nie zawracac sobie glowy zadna dzialalnoscia gospodarcza, zadnymi odpisami...

Romet Pony > Romet Ogar 205 > MZ ETZ 251 > Suzuki GSF 600 S Bandit i Peugeot SV 50 > Yamaha YP 250 R X-Max > Merida Freeway 9300

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z troche innej beczki: odliczal sobie ktos z Was/Waszych znajomych przejazdy taksowkami i komunikacja zbiorowa, np. pociagami?

 

tak. a coś konkretnego chcesz wiedzieć? :icon_rolleyes:

w skrócie: nie wiem, jak z taryfą, musiałbym zapytać księgowego. bilet kolejowy jest dowodem księgowym sam w sobie, podobnie jak kwit z autostrady, taki jak jest bez określenia nabywcy

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem w tym, że formalnie nie ma "przestrzeni ładunkowej" w motocyklu. możemy kombinować, że jest to furtka (z resztą znana, chociaż nie słyszałem o próbie jej zastosowania), ale formalnie motocykl nie jest pojazdem samochodowym wg ustawy o vat, ale środkiem transportowym pozostałym. i co z tego? za wyjątkiem kilku - praktycznie wszystkie US w kraju mają to gdzieś. ergo nie to jest skutecznym obejściem debili w urzędach, co tak wygląda - ale to, co działa

jsz

 

 

w sprawie odpisu VAT to zdaje się był wyrok sądu administracyjnego, niekorzystny dla nas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...