Skocz do zawartości

Oc sprawcy


JERY
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jak wiadomo, 100% mieszecznej pensji wyplacane jest tylko i wylacznie w tytulu wypadku przy pracy. Za pozostale zwolnienia, wyplacane jest 80% wynagrodzenia. W zwiazku z tym mam pytanie. Jakie sa szanse na wyrownanie utraconych zarobkow z OC sprawcy wypadku drogowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jak wiadomo, 100% mieszecznej pensji wyplacane jest tylko i wylacznie w tytulu wypadku przy pracy. Za pozostale zwolnienia, wyplacane jest 80% wynagrodzenia. W zwiazku z tym mam pytanie. Jakie sa szanse na wyrownanie utraconych zarobkow z OC sprawcy wypadku drogowego?

MZ teoretycznie duże. ostatecznie po to jest ubezpieczenie. dla przykładu: moja żona prowadzi sklep spożywczy i w mieście był wypadek cysterny. na jego skutek wyłączony został prąd na 3 doby, a w związku z tym sklep był zamknięty. firma ubezpieczeniowa ubezpieczająca ciężarówkę bez zająknięcia wypłaciła odszkodowanie za poniesione straty (przeterminowane produkty, rozmrożone mrożonki) i utratę zysków z dni kiedy sklep był nieczynny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanse są 100%

O ile udowodnisz papierami że faktycznie tracisz na zarobku.

 

 

To akurat najmniejszy problem bo mam stala pensje. Mysle ze nie bedzie zadnego problemu z uzyskaniem odpowiedniego dokumentu z dzialu kadr. Bylem na zwolnieniu 6 mc-y (178 dni). 6x20%= 120% pensji. Calkiem okragla sumka. W sumie to mnie pocieszyliscie. Tez mi sie wydaje logiczne wyrownanie utraconych zarobkow. Jednak biorac pod uwage nasz kraj i sposob dzialania firm ubezpieczeniowych poznany na wlasnej skorze, sadzilem ze zostaje i tylko i wylacznie sad. Przytoczony przyklad ze sklepem spozywczym, podniosl mnie troszke na duchu. Nie ze by to zaraz byl hurrrra optymizm, ale skoro tak, to warto tracic czas na pisanie wniosku do obezpieczyciela sprawcy.

 

Dzieki za informacje. Chetnie poczytam o innych tego typu przypadkach, wiec jesli ktos ma jakies doswiadczenie w tego typu sprawach, to niech sie nie krepuje i smialo pisze.

 

:flesje:

Edytowane przez JERY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny przypadek.Firma ubezpieczeniowa sprawcy wypłaciła różnicę pomiedzy zarobkami a otrzymanym zasiłkiem chorobowym , a także równowartość premii którą bym otrzymał gdybym pracował.Musiałem tylko napisać pismo z żadaniem wyrównania poniesionych strat i zaświadczenie z działu kadr o wysokości utraconych zarobków.Wszystko odbyło się bardzo szybko i bez żadnych sądów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze nie bedzie zadnego problemu z uzyskaniem odpowiedniego dokumentu z dzialu kadr. Bylem na zwolnieniu 6 mc-y (178 dni). 6x20%= 120% pensji.

Tego się tak nie liczy. Bilansuje się dochody miesięczne netto (najczęściej średnia z trzech ostatnich miesięcy przed wypadkiem) i otrzymywany zasiłek chorobowy. Od tego ubezpieczyciele jeszcze czasem odejmują koszt uzyskania przychodu (bo otrzymując zasiłek i nie świadcząc pracy nie ponosi się kosztów uzyskania czyli dojazdów itd.)

Aczkolwiek nie ma na to sztywnych reguł, być może w Twoim przypadku będą liczyć jakoś inaczej. Poproś na koniec o wyliczenie zawsze warto sprawdzić czy nie ma błędu.

SPOKOJNIE, POZWÓLMY DZIAŁAĆ NATURZE...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego się tak nie liczy. Bilansuje się dochody miesięczne netto (najczęściej średnia z trzech ostatnich miesięcy przed wypadkiem) i otrzymywany zasiłek chorobowy. Od tego ubezpieczyciele jeszcze czasem odejmują koszt uzyskania przychodu (bo otrzymując zasiłek i nie świadcząc pracy nie ponosi się kosztów uzyskania czyli dojazdów itd.)

Aczkolwiek nie ma na to sztywnych reguł, być może w Twoim przypadku będą liczyć jakoś inaczej. Poproś na koniec o wyliczenie zawsze warto sprawdzić czy nie ma błędu.

 

 

 

Nie no, wiem ze to nie jest czyste 120%. Ale jakby nie patrzyl, to powinno mniej wiecej wyjsc te 120% (minus koszty uzyskania przychodu o ktorych wspomniales)

 

Mam jeszcze takie pytanie. Mialem wypadek w kwietniu, czyli srednia z ostatnich 3-ech m-cy zawierala by pensje za styczen, luty i marzec. Czy ubezpieczyciel bedzie wolal paski lub druki RMUA? Chodzi o to, ze jesli wystarczy zaswiadczenie o zarobkach, to w takim zaswiadczeniu podana bedzie kwota "do wyplaty" co w moim przypadku oznacza, ze w tej kwocie bedzie zawrate tez wynagrodzenie za nadgodziny i ewentualne inne swiadczenia ( fundusz socjalny, dodatkowe premie, premia roczna tzw 13ka) co bylo by dla mnie korzystne bo zwiekszalo by roznice miedzy faktycznymi zarobkami a otrzymywanym zasilkiem chorobowym. Z drugiej strony, takie zaswiadczenie o zarobkach nie uwzglednialo by podwyzki plac, ktora w moim przypadku nastepuje w marcu kazdego roku. Strcilem wiec wiecej pieniedzy bo w miesiacach objetych zwolnieniem zarabial bym wiecej niz wykaze zaswiadczenie o zarobkach. Istnieje jakas mozliwosc ubiegania sie o wyrownanie zarobkow uwzgledniajace podwyzke?

 

W jaki sposob udowodnic kwote otrzymywana w trakcie zwolnienia? Poprosic o zaswiadczenie o zarobkach (srednia z 3-ech m-cy) przed wypadkiem i drugie zaswiadczenie (srednia z 3-ech m-cy) na zasilku chorobowym?

Edytowane przez JERY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odszkodowanie przysługuje Ci nie tylko za straty jakich doznałeś ale także za zyski których nie osiagnąłeś a mógłbyś osiągnąć gdyby nie wypadek.

Czyli jeżeli potrafisz udowodnić że miałbyś podwyżkę ale jej nie dostałeś to też powinieneś mieć to wyrównane.

Wszystkie zaświadczenia powinien wydać Ci pracodawca. Jeżeli podwyżka byłą planowana, to takie zaświadczenie też powinien wystawić.

SPOKOJNIE, POZWÓLMY DZIAŁAĆ NATURZE...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam decyzje o podwyzce. Najprostrzy sposob na udowodnienie ze faktycznie podwyzke dostalem (obawiam sie jednak ze ta marcowa podwyzka nie zostala uwzgledniona przy wyplacie zasilku chorobowego) Problem w tym, ze jak wspominalem wczesniej, mam stala pensje na papierze (w calosci, nic nie jest zanizone itp) ale w rzeczywistosci zarabiam wiecej (godziny nadliczbowe, dodatki za godziny nocne itp) Nie zakwestionuja w ten sposob zaswiadczenia o zarobkach na ktorym bedzie wieksza kwota niz na decyzji o podwyzce?

 

Jesli pokaze im paski, moga nie wliczyc np. sobotnich nadgodzin?

 

Browarny, widac ze kumaty z Ciebie gosc. Moze pomogl bys skrobnac taki wniosek do ubezpieczyciela. wszak wiadomo ze w tego typu pismach, oproc tresci, wazna jest rowniez forma. O ile nie wazniejsza. A moze znasz jakies paragrafy ktorymi moglbym sie podeprzec?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...