Skocz do zawartości

jaka lepsza specyfikacja API?


daro-wolbrom
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

tak sie zastanawiam:czy jak producent zaleca olej do silnika: " API classifications SE,SF,SG; combination with CC or CD specification" to czy olej o specyfikacji ACEA A3/B3, API SL/CF bedzie dobry? motocykl do ktorego mambyc olej to duzy boxer BMW r1100rt-osobno smarowanie silnika,skrzyni biegow i dyfra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sie zastanawiam:czy jak producent zaleca olej do silnika: " API classifications SE,SF,SG; combination with CC or CD specification" to czy olej o specyfikacji ACEA A3/B3, API SL/CF bedzie dobry? motocykl do ktorego mambyc olej to duzy boxer BMW r1100rt-osobno smarowanie silnika,skrzyni biegow i dyfra.

 

kilka tematów należy poruszyć:

1.

wspomniane powyżej normy dotyczą samochodów a nie motocykli.

 

2.

Normy API SE, SF, SG oznacza możliwość stosowania spełniającego je oleju w tłokowych silnikach spalinowych z zapłonem iskrowym (oznacza to litera "S" w kodzie).

Są to normy dość stare - SG to norma z 1993 roku a pozostałe są jeszcze starsze.

 

3.

Normy "CC" i "CD" oznaczają możliwość stosowania w silnikach wysokoprężnych (oznacza to pierwsza litera "C" w kodzie). Te normy pochodzą z lat 60-tych ub. wieku i nie są już spotykane.

 

Tak więc olej który posiadasz (SL/CF) spełnia znacznie bardziej rygorystyczne wymagania (kolejne litery alfabetu na drugim miejscu w kodzie).

 

 

Odnośnie normy ACEA A3/B3 to oznacza ona typowy olej silnikowy (do diesli i iskrowych) o przeciętnych właściwościach.

 

J.

Edytowane przez jacekj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic dziwnego przecież oni produkują samochody.

Nie musisz stosować w tym silniku oleju motocyklowego bo on nie smaruje skrzyni biegów i ma suche sprzęgło.

10W40 SF i lejesz 2.75 litra

Człowiek mądrzeje z wiekiem i zwykle jest to wieko od trumny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

N

10W40 SF i lejesz 2.75 litra

 

Tyle że zniknie go od czasu do czasu nieco.

Dlatego przeszedłem na syntetyk 5w50.

Przez 6000 km zero dolewek a ja lubie zaglądać na czerwone mimo że RTek tego nie lubi :)

Edytowane przez Marlew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za informacje(co do ilosci oleju sa raczej niescisle-do rt wchodzi z tego co wiem 3,75litra)ale sam juz nie wiem czym zalewac.rzucilem tez temat na forum bmw i normalnie tam zawrzalo.jedni leja samochodowy drodzy nie.mam totalny metlik w glowie! najbardziej wiarygodna informacja moglby sie chyba podzielic ktos z niemieckiego serwisu bmw.a moze ktos wymieniajacy olej na serwisie w niemczech podejzal jaki mu zalali olej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za informacje(co do ilosci oleju sa raczej niescisle-do rt wchodzi z tego co wiem 3,75litra)ale sam juz nie wiem czym zalewac.rzucilem tez temat na forum bmw i normalnie tam zawrzalo.jedni leja samochodowy drodzy nie.mam totalny metlik w glowie! najbardziej wiarygodna informacja moglby sie chyba podzielic ktos z niemieckiego serwisu bmw.a moze ktos wymieniajacy olej na serwisie w niemczech podejzal jaki mu zalali olej?

 

To są skutki podawania nieścisłych info o swoim motocyklu.

Przeczytaj w "przyklejonych" temat napisany przez Pawła :"W TEMACIE PODAJ: PROBLEM, ROK PRODUKCJI I TYP MOTOCYKLA" A wtedy uzyskasz dokładną odpowiedź.

Człowiek mądrzeje z wiekiem i zwykle jest to wieko od trumny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi się wydaje, że autpr tematu za bardzo "pieści" się z motocyklem. Dbałość to jedno, a wpadania w paranoje to drugie. BMW pojedzie na każdym samochodowym czy motocyklowym współczesnym MARKOWYM oleju, półsyntetyku czy syntetyku. Ja osobiście bym wlał olej samochodowy syntetyczny 10W40 lub 10W50 i tyle. Pisanie w tej sprawie do BMW czy gdziekolwiek indziej nie ma większego sensu - masz napisane w instrukcji co masz wlać. Nie moze być gorsza klasa jakościowa - lepsza nie zaszkodzi.

Pozdrawiam, Paweł

Edytowane przez Pawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...