Skocz do zawartości

SuzukiDR650SE Spalone Sprzęgło


hans997
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!;)

W motorze Suzuki DR650SE rok1996-2000. Spaliło się sprzęgło. Po rozkręceniu okazało się ze 1 tarcza doszczętnie się spaliła pozostałe dobre. Ciekawi mnie fakt ze było całkowicie suche-a w silniku miałem zawsze stan na połowie. W licu zmieniałem olej i zdecydowałem się na 20W50 Mineralny MOTUL ze względu ze są zużyte pierścienie- producent zaleca 10W40. Nadmieniam, że lubię jazdę dynamiczna(świeca i przetopienie gumy), ale nigdy nie katuje sprzęgła - to znaczy nie na półsprzęgle. I oto moje pytania:

 

-Czy zbyt Gęsty olej 20W50 mógł się przyczynić do uszkodzenia tarcz?

-Jaki olej proponujecie- (Pierścienie będę zmieniał wiec nie będę katował go minerałem).

-I NAJWAŻNIEJSZE-, Jakiego producenta kupić tarcze sprzęgłowe- przeszukałem całe forum i już wstępna opinie znam o EBC- ze nie warto, a pozostałe VERSRAH LUCAS KEVLAR BERNETT i NHC- o opiniach tej firmy nie słyszałem, ale jest ich pełno produktów i tanich. Jakie są wasze opinie, co do tych producentów.?

Dlatego chce złożyć mocne sprzęgło z uwagi na mój styl jazdy;)

-a i jeszcze mam pytanie odnośnie sprężyn jak można zmierzyć ich sztywność? Wymiary moich są idealne jak w Manualu, ale nie wiem, jaka jest ich sprężystość.;/ Jeśli się nie da to prosiłbym tez o propozycje, co do Sprężyn.

 

Dziękuję z góry za pomoc i zainteresowanie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo witam na tym forum to za małó.

Jest taki dział o nazwie "Powitalnia" i tam wypada się przedstawić.

a wracając do tematu to opisujesz pierwszy przypadek samozapalenia się sprzęgła.

Kolejna sprawa wymagająca wyjaśnienia to jakość produktów firmy EBC którą poruszasz.

Twierdzisz że są złe to dlaczego nie kupisz oryginalnych ?

Bardzo łatwo wydać złą opinię o jakimś produkcie nie uzasadniając tego twierdzenia.

Kolejna sprawa to rocznik Twojego motocykla 1996-2000. Ja twierdzę że nie ma takiego modelu może pomyliłeś z okresem prezydentury?

Człowiek mądrzeje z wiekiem i zwykle jest to wieko od trumny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo witam na tym forum to za małó.

Jest taki dział o nazwie "Powitalnia" i tam wypada się przedstawić.

a wracając do tematu to opisujesz pierwszy przypadek samozapalenia się sprzęgła.

Kolejna sprawa wymagająca wyjaśnienia to jakość produktów firmy EBC którą poruszasz.

Twierdzisz że są złe to dlaczego nie kupisz oryginalnych ?

Bardzo łatwo wydać złą opinię o jakimś produkcie nie uzasadniając tego twierdzenia.

Kolejna sprawa to rocznik Twojego motocykla 1996-2000. Ja twierdzę że nie ma takiego modelu może pomyliłeś z okresem prezydentury?

 

-Nie wiedziałem ze jest powitalnia bo jestem "świeżakiem" ale już sie przywitałem;)

-Co do pana opini ze pan sie nie spotkał ze spaleniem tarczy sprzęgłowej to mnie dziwi fakt bo jest to częsta usterka ze względu na brak oleju miedzy przekładkami a tarczami,- dlatego chcial bym zeby ktos dał opinie czy jest możliwe ze zbyt gęsty olej 20W50 nie "przeszedł" przez wałek na ktorym jest umieszczony kosz sprzęgłowy i nie dostał sie do tarcz??

-Na temat tarcz EBC napisałem opinie użytkowników z tego forum(oczywiscie sa tacy którzy nie narzekaja)- no ale dobrze widze ze lepiej nie pisac w swoim poscie swoich pogladów.

-Co do rocznika ma pan oczywiście racje wczoraj pisałem póżno ten temat i nie wiem czy nei zrobiłem jakiś grafologów.. Rocznik oczywiście 96-99r;)

 

PS; Jest pan doświadczonym forumowiczem i jak by pan mógł odpowiedzieć na jakies z moich pytań do z góry dziekuje;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wracając do tematu to opisujesz pierwszy przypadek samozapalenia się sprzęgła.

Ja widze, ze powyzsze stwierdzenie też jest pierwszym ......od kiedy w motocyklu nie mozna spalić sprzęgła. Hans pisał o spaleniu się sprzęgła, nie jego samozapłonie.

 

 

U siebie mam EBC od 4 miesięcy, motocykl duzo pracuje na połsprzęgle i nie ma zadnego problemu. W poprzednim moto tez EBC było i tak samo.

Edytowane przez Arni GS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeżeli był lany olej motocyklowy 20W50 to nie powinien doprowadzić do spalenia tarcz sprzęgłowych.

Olej podawany przez wałek sprzęgłowy jest pod ciśnieniem i gęstość oleju nie ma na to wpływu.

Jeżeli masz spaloną jedną tarczę to za taką awarię jest winien bardzo zużyty kosz sprzęgłowy którego krawędzie współpracujące z tarczami nie pozwalają na swobodne przesuwanie.

Wymontuj kosz sprzęgłowy i zrób mu fotkę od wewnątrz a powrócimy do opisu sposobów naprawy.

Człowiek mądrzeje z wiekiem i zwykle jest to wieko od trumny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli był lany olej motocyklowy 20W50 to nie powinien doprowadzić do spalenia tarcz sprzęgłowych.

Olej podawany przez wałek sprzęgłowy jest pod ciśnieniem i gęstość oleju nie ma na to wpływu.

Jeżeli masz spaloną jedną tarczę to za taką awarię jest winien bardzo zużyty kosz sprzęgłowy którego krawędzie współpracujące z tarczami nie pozwalają na swobodne przesuwanie.

Wymontuj kosz sprzęgłowy i zrób mu fotkę od wewnątrz a powrócimy do opisu sposobów naprawy.

 

Wiedziałem że podsuniesz jakiś pomysł;)

-Dokładnie mam spalona 1 tarcze reszta wrecz w stanie bdb.

- Co do kosza to bardzo możliwe zaraz pujde i zrobie fotke i sprawdze ich przesuwanie jak bedzie zbyt pasowne to delikatnie papierkiem zfazuje krawędzie, ale najpierw zapodam fotki.

 

PS- dzięki za zainteresowanie;)

 

Wymontuj kosz sprzęgłowy i zrób mu fotkę od wewnątrz a powrócimy do opisu sposobów naprawy.

 

Witam ponownie

Zrobiłem zdjecia linki podaje poniżej. Faktycznie Masz racje ranty kosza sprzegłowego sa bardzo ostre i sa wgniecenia co mogło powodowac blokowanie sie tarcz. Wieniec kosza sprzęgłowego w porządku wiec przekładki nie blokowały sie. Myśle ze sprawa przyczyny jest rozwiana ze wzgledu ze jak tarcza sie przyblokowała to spaliło ja z dwóch stron a jak by przekładka to były by obie tarcze przypalone po jednej ze stron.

 

 

PS- Pozostało pytanie jakie zakupic ale skłonny jestem kupic tarcze VESRAH które okazało sie sa tansze od EBC!;)- co mi poprawiło humor.

 

PS2-zastanawiam sie jeszcze jaki olej kupic.I własnie!-przed wymiana oleju chce dolac srodek czyszczacy do starego oleju i oczyscic w ten sposob silnik-ale nie jestem pewny czy to jest bezpieczne??

pozdr.

 

Linki do zdjęć:

 

Tarcze sprzęgłowe;

 

- http://img187.imageshack.us/my.php?image=tarczeak5.jpg

 

Przekładki;

 

- http://img187.imageshack.us/my.php?image=przekadkiax2.jpg

 

Koło talerzowe+sprężyny;

 

- http://img91.imageshack.us/my.php?image=kootaleowerk1.jpg

 

Kosz Sprzęgłowy+Wieniec

 

- http://img515.imageshack.us/my.php?image=wieniecpc2.jpg

 

- http://img383.imageshack.us/my.php?image=winiecgs5.jpg

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrob zdj wszystkich tarcz i kosza, reszta tarcz moze wygladac ze jest ok ale i tak moga byc juz spalone. Jesli kosz jest juz wybity od tarcz to zeszlifowanie pomoze ale na krotki okres.

Edytowane przez pikus91
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrob zdj wszystkich tarcz i kosza, reszta tarcz moze wygladac ze jest ok ale i tak moga byc juz spalone. Jesli kosz jest juz wybity od tarcz to zeszlifowanie pomoze ale na krotki okres.

Zdjęcia sa zamieszczone wyzej. 1 tarcza jest spalona ale i tak wszystkie nowe zakladam.

- Moim zdanie jak zeszlifuje i zapoleruje ranty to nie bedzie problemu, pod warunkiem ze dostane tarcze w miare pasowne zeby nie było duzo luzu ktory by przyczynił sie znow do wyżłobien i spalenia, ale to tylko przypuszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam szlifowany kosz i nie ma z nim problemow ( pol roku na nim jezdze) , ale nie wiedze tam rowkow (slabe foty) jak sa wyraznie wyczuwalne palcem to faktycznie zle z nim i wymaga poprawy lub wymiany. Nie czules ze nie wysprzegla ci ? ja jak mialem rowki to sprzeglo "ciaglo". A co do tarcz tarcz polecam TRW Lucass , bezproblemowo znosily nawet olej samochodowy, a przy okazji sprawdz przekladki , poloz ja na szkle i zobacz czy sa proste.

KomaRR -->Simson S51-->2 x ETZ 250 i 251--->KLR 650 A1--> XR 600R - 94--->Obecnie VFR 800 Fi -98 oraz KTM LC4 620 GS - 98 na FCR 41

 

http://www.bikepics.com/members/rysiek24/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna spalona całkowicie a reszta wygląda na nowe, ile km na tym sprzęgle zrobił motocykl?

Robi wrażenie jakby sprzęgło było źle poskładane.

Kosz trzeba wymontować i wyrównać powierzchnie które współpracują z zewnętrznymi wypustami na tarczach sprzęgłowych. Najlepiej gdyby zrobił to ślusarz z dużą praktyką bo bardzo łatwo zniszczyć kosz.

Człowiek mądrzeje z wiekiem i zwykle jest to wieko od trumny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zazwyczaj pali się pierwsza, albo ostatnia tarcza. Najbardziej sprzęgłu nie służy palenie gumy i tu bym szukał powodu jego spalenia. Do EBC nic nie mam.

8.96s 1/4mili GSX-R K1 1000 TURBO/NITRO
SPEEDBIKE.PL TURBO TAKŻE W TWOIM MOTOCYKLU!

SERWIS MOTOCYKLI- WARSZAWA, HAMOWNIA - STROJENIE

https://www.facebook.com/bados84/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej gdyby zrobił to ślusarz z dużą praktyką bo bardzo łatwo zniszczyć kosz.

 

 

to prawda , ja dalem mojemu ojcu ( ktory jest dosc wprawny w "te klocki") i sprzeglo nadal ciaglo , ale tylko na cieplo , zalozylem wiec kosz ktory dal mi poprzedni wlasciciel ( sam poprawial w nim rowki) i to jest OK , gosc cos wspominal ze nalezy zachowac odpowiedni kąt.

KomaRR -->Simson S51-->2 x ETZ 250 i 251--->KLR 650 A1--> XR 600R - 94--->Obecnie VFR 800 Fi -98 oraz KTM LC4 620 GS - 98 na FCR 41

 

http://www.bikepics.com/members/rysiek24/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna spalona całkowicie a reszta wygląda na nowe, ile km na tym sprzęgle zrobił motocykl?

Robi wrażenie jakby sprzęgło było źle poskładane.

Kosz trzeba wymontować i wyrównać powierzchnie które współpracują z zewnętrznymi wypustami na tarczach sprzęgłowych. Najlepiej gdyby zrobił to ślusarz z dużą praktyką bo bardzo łatwo zniszczyć kosz.

 

-Sprzęgła ja nigdy w tym motorze nie rozkręcałem motocykl kupilem w czerwcu ubieglego roku od tamtej pory 4 tys km zrobilem a ile wczesniej przejechalo to nie mam pojęcia...

 

PS- mam pytanie co do przekładek mam mozliwość u znajomego dosłownie "liznąć" je na magnesówce, ale nie wiem czy to nie zaważy na sołabieniu materiału? Co sądzisz o tym??

 

-Z koszem spokojnie sobie poradze nie jestem "świeżakiem"-jak pisze na forum;)

 

- i jeszce ostatnie pytanko odnosnie spręzyn jest przyzad zeby sprawidzic ich spręzystośc, (wymiary sa idealne)?-hm musialo by byc cos na zasadzie połączenia suwmiarki z np;waga- przy scisnieciu suwniarka np 10mm zmierzyc rownoczesnie jej nacisk na podloze suwmiarki w kg- i zrobic to z nowa w sklepie i porownac bo mysle ze sprezynki sa idealne ale chce sie upewnic na 100%.- co sadzisz o tym?

 

 

to prawda , ja dalem mojemu ojcu ( ktory jest dosc wprawny w "te klocki") i sprzeglo nadal ciaglo , ale tylko na cieplo , zalozylem wiec kosz ktory dal mi poprzedni wlasciciel ( sam poprawial w nim rowki) i to jest OK , gosc cos wspominal ze nalezy zachowac odpowiedni kąt.

 

-Zgodze sie z toba mozna to łatwo popsuc, ale mysle ze nie bede mial z tym problemu

-jesli chodzi o kat to mial w 100% racje-chodzi o to zeby idealnie przylegaly "łopatki" tarczy sprzęgłowej do "skrzydelek" kosza sprzęgłowego (sory za terminologie ale nie widzialem jak to nazwac:D)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli któraś z przekładek jest zwichrowana należy zakupić nowe np. w KLASIE jak i koniecznie sprężyny.

 

-przekładki sa w bdb stanie mierzylem na szkle szczeliniomierzem 0.01 odchylki wiec sie miesci w limicie serwisowym,

- hm,wiec sprawdze na necie sprezynki i jak cos to napisze, dzieki za pomoc.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...