Skocz do zawartości

klejenie owiewek


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem podobne uszkodzenia przy ogonie od RFy, poprzedni właściciel nazwijmy go tańczący ze szpachlą próbował czynić cuda matą z włókna szklanego która odpadła z całym mocowniem. jak pisał Piotr Dudek nie ma co rzeźbić. Oddaj to do plastikarza niech naprawi i zrobi stosowne wzmocnienia samemu tylko mozesz uszkodzić to co jest.

kręciciel obrotów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często spawam różne owiewki przy różnych sprzętach. Używam do tego zwykłej lutownicy na propan-butan. Fakt że początkowo trzeba było sobie wyrobić pewien system postępowania z tymi materiałami zwłaszcza że narzędzie, którym się posługuję jest conajmniej nieprofesjonalne( co nie znaczy że nie można nim skutecznie pospawać plastiku) Robie to tak: Dopasowuję do siebie dwa elementy, którę chce zlutować. Najpierw tracham je lekko żeby w ogołe chwyciło. Jak już cosik załapie to zaczynam nadlewać plastik (oczywiście musi być to dokładnie ten sam plastik co element spawany np PP czy ABS) w rowek miedzy spawanymi elementami. Wygładzam, wyrównuję, szlifuję papierem, oddaje do lakierowania. Naprawiłem w ten sposób bardzo dużo owiewek. Na spawie pękła tylko jedna. Pękła po zaliczeniu kolejnej gleby na moim starym bandziorku i ja jej to wybaczam. Naprawdę nie trzeba zawsze oddawać tego profesjonalistom. Można sie pobawić samemu, zwłaszcza że zazwyczaj nie ma nic do stracenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oddaj to do plastikarza niech naprawi i zrobi stosowne wzmocnienia samemu tylko mozesz uszkodzić to co jest.

Właśnie uszkodzeń własnych obawiam się najbardziej. Nie ma nic gorszego niż świadomość pogorszenia sytuacji własnymi łapami.

Najpierw tracham je lekko żeby w ogołe chwyciło. Jak już cosik załapie to zaczynam nadlewać plastik (oczywiście musi być to dokładnie ten sam plastik co element spawany np PP czy ABS)

A gdzie przyjacielu mogę sprawdzić rodzaj tego materiału w mojej Kawie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego. Wszystkie elementy wykonane z plastiku (nie tylko owiewki) maja gdzieś wytłoczoną, zazwyczaj po wewnetrznej, niewidocznej stronie nazwę plastiku z jakiego zostały odlane. Owiewkę należałoby zdjąć i dobrze obejżeć. Gdzieś musi być wytłoczone coś w stylu ABS, PPS, PP etc. Zazwyczaj idzie to w parze z wytłoczką numeru części (part number). Nie gwarantuję jednak że każdy producent w każdym przypadku trzyma się tej zasady ale myśle że jest to przynajmniej 99% (taki luźny strzał niepoparty żadną statystyką oczywista) Obczaj sobie jakiekolwiek pudełko od płyty DVD, cokolwiek... Jeśli nie znajdziesz spróbuj po wewnętrznej stronie znalźeć jakąś ''nadlewkę'', niepotrzebny element, żeberko, które można urwać i nie będzie to widoczne i je wykorzystaj. Można też metodą ''na oko'', porównując kolor i kaszkę plastiku. Ostatnio udało mi się w ten sposób naprawić zadupek od Horneta 600. Nie znalazłem wytłoczki ale użyłem plastiku z innej owiewki, który wyglądał i topił się tak samo. Wszystko trzyma się teraz dobrze.

Edytowane przez oklej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Z racji, że nie chciałem zaśmiecać forum odświeżę temat.

Przy zimowej pielęgnacji mojej ER5 zauważyłem pękniętą owiewkę. Problem polega na tym, że pęknięcie jest bardzo trudne - mianowicie w punkcie gdzie jest zaczep. Moje pytanie jest takie czy jest szansa, żeby złapał to jakiś klej spawający? Szczerze wątpię bo na tą powierzchnie działają największe siły przy demontażu tym bardziej, że tak jak napisał Piotr - ta powierzchnia nigdy nie będzie zespolona z taką siła jak fabrycznie. Wpadł mi jeszcze taki pomysł, żeby wypełnić tę powierzchnię poxipolem żeby zwiększyć pole styku i tym samym skuteczność (zgodnie ze strzałkami na zdjęciu). Czy może jednak nie bawić się w modelarza tylko zanieść to popołudniem do spawacza i postawić mu piwko. Jednak zanim się za to zabiorę wolę zapytać kogoś kto już miał tego typu doświadczenie.

Załączam link do zdjęć.

 

http://imgur.com/a/08moJ

 

Pozdrawiam!

 

Ja takie uszkodzenia w miejscach mocowan zalewam klejem dwuskladnikowym, i zawsze daje radę, pęka dopiero przy następnym dzwonie :D

Why... So... Serious

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czasza w f4i 2002 wykonana jest z >ABS+PE< czy są "elektrody" do tego? Czy może spawać samym ABS, może PE (polietylen się dobrze zgrzewa) albo jeśli znajdę to innym kawałkiem owiewki od hondy? Boczki są zrobione z nieszczęsnego >PA6+PPE< i na pewno pochodzą z tego samego motocykla.

Edytowane przez audioterrorysta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym spawał kawałkiem takiej samej owiewki. Zawsze tak robię i jest gicior. Elektrodami się nigdy nie bawiłem. W tej chwili mam na swoim Sprincie założoną lampę z odzysku. Przód (szkło i reflektory) nie był uszkodzony ale cała pucha (część znajdująca się pod owiewką) jest pospawana z miliona elementów. Ostatnio zdejmowałem owiewkę i po roku jazdy wszystko się trzyma jak się trzymało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielu możliwości nie masz. Pierwsza to iść do fachowca. Druga próbować samemu. To da się zrobić. Można popróbować lutownicą, skleić dodając tego samego tworzywa. Potem wyszlifować, dopasować wzmocnienie z miękkiej blachy aluminiowej (ważne dobre dopasowanie). Wysmarować jakimś klejem do metalu (pamiętać o odtłuszczeniu) i całość zespolić przy pomocy nitów zrywalnych. Jest to w niewidocznym miejscu ale podatnym na uszkodzenia dlatego te wzmocnienie. Przed przystąpieniem do naprawy warto potrenować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Co do tworzywa ABS to nie sklejimy tego dziadostwa żadnym klejem jedynie możemy to pospawac najczęściej tym samym tworzywem . Profesjonalny znawca za naprawę weźmie 100- 200 zł ale efekt końcowy jest bardzo ładny . Ja podczas spawania ABSU owiewka boczny najpierw nawiercalem końcówki pęknięcia by się nie powiększało następnie za opalarke zakładalem końcówkę do spawania i do tego precik materiału i zawsze się trzyma .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...