Skocz do zawartości

Wypadek


vitrano
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

No to nie dosc ze bez poczucia humoru, to jeszcze sfrustrowany i bez elementarnej wiedzy o swiecie :icon_mrgreen: Ojjj, nawet cebra moze nie pomoc :P

 

 

Eetam. Może po prostu nie lubi oglądać TV. Nie każdy lubi marnować życie przed telewizorem, jest tyle bardziej ambitnych zajęć na świecie. :biggrin:

 

 

A co do wypadku - to szacunek że dałeś radę i starałeś się pomóc. Jak raczej bym nie dał rady, bym stał i patrzył jak koleś odchodzi albo wsiadł bym na moto i odjechał. Zero wiedzy z pierwszej pomocy no i brzydzę się krwi. :banghead:

MotorcycleStorehouse Dealer.

Wszystko do Twojego amerykańskiego motocykla!

 

Kiedy umrę pochowajcie mnie twarzą do dołu aby cały świat mógł pocałować mnie w dupę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w dzisiejszych czasach, większość niezinterweniowałaby w związku z wirusem HIV i AIDS ... strach przed zarażeniem. Warto wozić w autku gumowe te cienkie rekawiczki chociaż.

Jeszcze wazniejszy jest ustnik do prowadzenia sztucznego oddychania. Po jesiennym zdarzeniu, kiedy bylem swiadkiem wypadku a nie mialem jakichkolwiek z wyzej wymienionych-zakupilem apteczke "motocykowa". Nie jest to do konca przemyslane urzadzenie, bo zajmuje i tak zbyt duzo miejsca. Ale po odpowiednich zabiegach weszla pod siedzenie. Oby nigdy sie nie przydala...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na co ustniki i inne bajery jeśli ktoś nie ma pojęcia co ma zrobić, albo cos tam mu świta bo miał na kursie 5 lat temu. Szczerze mówiąc pierwsza pomoc prowadzona nieumiejętnie jest jeszcze gorsza od nie robienia niczego. A tak naprawde jesli nie czujemy sie na siłach to wystarczy tylko zainteresowanie sprawą, zabezpieczenie miejsca zdarzenia i powiadomienie cpr-u (112, 999, 998), a takze wsparcie psychiczne. To moze zrobić kazdy niezleżnie czy brzydzi sie krwi czy czegokolwiek innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na co ustniki i inne bajery jeśli ktoś nie ma pojęcia co ma zrobić, albo cos tam mu świta bo miał na kursie 5 lat temu. Szczerze mówiąc pierwsza pomoc prowadzona nieumiejętnie jest jeszcze gorsza od nie robienia niczego. A tak naprawde jesli nie czujemy sie na siłach to wystarczy tylko zainteresowanie sprawą, zabezpieczenie miejsca zdarzenia i powiadomienie cpr-u (112, 999, 998), a takze wsparcie psychiczne. To moze zrobić kazdy niezleżnie czy brzydzi sie krwi czy czegokolwiek innego.

Pierwszy raz slysze o takiej tezie! Nawet malo fachowe proby pomocy poszkodowanemu sa lepsze niz zatrzymanie czynnosci zyciowych na 15 minut a czasem dluzej-zanim dojedzie fachowa pomoc. Po tym czasie to juz tylko w worek mozna zapakowac ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nie dosc ze bez poczucia humoru, to jeszcze sfrustrowany i bez elementarnej wiedzy o swiecie :icon_mrgreen: Ojjj, nawet cebra moze nie pomoc :P

 

Wiesz zajc, nie mam zbytniej ochoty na niezbyt ambitne słowne przepychanki z Tobą, po prostu nie znałem tej sprawy i tyle, co się zgadza, bardzo mało oglądam. Gwoli wyjaśnienia. Złośiwa bestio. Nie wiem czy to, że jesteś "starym" użytkownikiem tego forum uprawnia Cię wyżej w stopniu behawioryzmu i kultury osobistej? :banghead:

Edytowane przez Vector
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co się zgadza, bardzo mało oglądam

To juz moj ostatni OT w tym temacie-TV w ogole nie ogladam,bo takowego urzadzenia nie posiadam :

icon_mrgreen: Wiec dla mnie Twoje tlumaczenie, to zadne wytlumaczenie :P

 

To moja odpowiedz do tego posta ponizej...Jezeli uwazasz telewizje za rozrywke rozwijajaca Twoj intelekt, to moge tylko pogratulowac tak rozwinietego intelektu. Ktorego zreszta probki dajesz nam w nadmiarze w kazdym mozliwym temacie :icon_mrgreen:

Edytowane przez zajc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz slysze o takiej tezie! Nawet malo fachowe proby pomocy poszkodowanemu sa lepsze niz zatrzymanie czynnosci zyciowych na 15 minut a czasem dluzej-zanim dojedzie fachowa pomoc. Po tym czasie to juz tylko w worek mozna zapakowac ...

 

 

Przykład to zła ocena czy ktoś kto jest w samochodzie oddycha czy nie i próba wyciągnięcia go przy uszkodzonym kręgosłupie, ruszanie kogoś przytomnego po wypadku motocyklowym i nie tylko (jeśli normalnie oddycha) czy próba nastawiania złamań :icon_eek: - a niestety o takich przypadkach słyszałem. Wiadomo ludzie działali w dobrej wierze, ale gdyby ogarniczyli się tylko do tego co napisałem wczesniej, poszkodowanym by to wyszło na lepsze. Po 15 minutach od zatrzymania krążenia to juz możesz zapomnieć ze kogoś zespół uratuje, jeśli swiadkowie nie podjęli resuscytacji-krążeniowo oddechowej (i jeśli nie istnieje kilka dodatkowych czynników) to śmierć mózgowa następuje w około 3 do 5 minut. Nawet dobrze prowadzone rko zapewnia tylko minimalny przepływ krwi, a prowadzone nieprawidłowo najczęsciej w ogóle nie pomoże. Ale tu akurat jeśli ktoś jest nieprzytomny i nie oddycha trzeba zawsze próbować, nawet jeśli ktoś zbytnio nie umie ponieważ takiemu człowiekowi i tak bardziej sie nie da zaszkodzić. Zakażenia wirusem hiv, hbv czy hbc ratownika w metodzie usta-usta występują tak rzadko ze łatwiej wygrać 6 w totka. No ale wiadomo zawsze lepiej ustnik mieć. No i jeśli ktoś ma opory przed sztuczną wentylacją wydychanym powietrzem, to zawsze można stosować tylko same uciski klatki piersiowej z częstością 100 uciśnięć na minute.

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udzieleniem pomocy jest już zawiadomienie służb ratowniczych.

 

Tylko czy samo zawiadomienie wystarczy dla własnego sumienia, to już odmienne pytanie.

 

@qurim, kiedyś coś tam pisałeś, że skończyłeś kilka kursów jazdy na moto w UK, o ile się nie mylę, to nawet taki jaki przechodzą policjanci. Czy nie było wtedy jakiejkolwiek wzmianki o pierwszej pomocy?, czy w UK ludzie faktycznie ograniczają się tylko do wykonania telefonu (może nawet to nie jest konieczne, rozległy monitoring wszystko widzi), a całe służby ratownicze są tak doskonałe, że nie trzeba uczyć się choćby pozycji bocznej ustalonej?

Edytowane przez tmi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie teoretycznie - jest nawet dobrze egzekwowane w tym kraju.

To co trzeba to jest dobrze egzekwowane. Lepiej nic nie zrobić niż wyrządzić większych szkód, jak sie ktoś nie zna na 1-wszej pomocy to niech sie nie pcha, ale badacze pisma tego nie rozumią niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...