Skocz do zawartości

Iż-350


mcfrag
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tak tak, szanowni Państwo, motocykle radzieckie to nie tylko boksery. Sa jeszcze Iże, i to nie tylko model 49, czy późniejsze. O takim właśnie motocyklu jest ten post.

 

Iż-350 (to dla tych, którzy slyszą o tym po raz pierwszy), to motocykl, który jest pierwszą powojenną "modyfikacją" niemieckiej DKW NZ. W 1945 roku Sowieci wywieżli za Ural fabrykę DKW z Zschopau, a po 2 latach uruchomiono produkcję rosyjskiej wersji tego motocykla. Żeby było ciekawiej, nie jest to klon ostatniej wersji Dykty (350/1 z żeliwnym silnikiem i cylindrem bez zaślepek), sowieci "zmutowali" wszystkie wcześniejsze wersje NZ (wszak mieli dostęp do całości oprzyrządowania), i wypuścili swoją, cywilną wersję tego pieknego dwutaktu. Pierwsze 97 szt wykonano z wojennych części niemieckich, wszystkie graty były sygnowane logo Auto Union. Dziś taki Iż to rarytas nad rarytasy.

 

Dlaczego o tym piszę? Otóż takiego właśnie sztywnego Iża właśnie kompletuję. Nie słyszałem o żadnym jeżdżacym, sztywnych powojennych Izy naliczyłem w tym kraju kilka, pewnie jest ich niewiele więcej niż 10. Mój dziś wygląda tak:

 

http://www.polskajazda.pl/Motocykle/Iz/350/48687

 

Mam w nim parę dość istotnych braków, więc proszę tych, którzy mogą pomóc w kompletacji o kontakt.

 

moje podstawowe braki:

- klamki - obie, podobne do żeliwnej NZ

- dżwignia biegów (łyżka, podobna do 350/1)

- klak C-35 (caly bakelitowy)

- guma siodła, podobna do wojennej emy

 

Nie interesują mnie graty od Dykty, nie zamierzam kundlić Iża częsciami z niemickiego dwusuwa.

 

Proszę o kontakt wszystkich, którzy mogą pomóc. GG:177551

Edytowane przez mcfrag
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio na allegro był jez, dziwny, zwróciłem gosciowi uwage ze to składam dkw(jak twierdził) z jerzem, a on nie, bo wszystko jest sygnowane autounion czyli moze ruski składak oto znalazłem aukcje

http://www.allegro.pl/item479033661_dkw_35..._zapraszam.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio na allegro był jez, dziwny, zwróciłem gosciowi uwage ze to składam dkw(jak twierdził) z jerzem, a on nie, bo wszystko jest sygnowane autounion czyli moze ruski składak oto znalazłem aukcje

http://www.allegro.pl/item479033661_dkw_35..._zapraszam.html

 

Granat ale Iże 350 mają przednie zawieszenie z sprężyną (nie wiem jak sie to fachowo nazywa powie mi ktoś?).

 

 

KuKu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, co pokazałeś granat, to jest jednak Dykta. Mocno pokundlona, przód przeszczepiony, ale to jednak DKW NZ. Aluminiowy silnik, głębokie błotniki i kilka drobiazgów pozwalają mi sądzić, że to motocykl z roku 41-42. Iża w tym nie ma wiele, być może w ogóle. Zmyłką jest tylko ten ruski, "majtkowy" kolor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawieszenie w tej dykcie powinno być trapezowe. (odpowiadając na pytanie o jego oficjalną nazwę - książka z epoki nazywa trapez "widełkami z zawieszeniem przegubowym równoległobocznym")

 

Reszta, czyli rama, koła, wydech oraz silnik jest jak najbardziej z dykty. W stanie nieciekawym, ale to ciągle NZ.

 

Za to tu mamy prawdziwą perełke:

http://www.polskajazda.pl/Motocykle/DKW/NZ,350-1/31982

 

W tym Iżu 49 z trapezem, tylko przód ma prawo być niemiecki (choć i to nie jest pewne). Nie przeszkadza to jednak kolesiowi marzyć o potędze ;) Nawet zarejestrował tego cudaka na oficjalnej stronie dekawiarzy. Cóz, ma chłop tupet ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za to tu mamy prawdziwą perełke:

http://www.polskajazda.pl/Motocykle/DKW/NZ,350-1/31982

 

W tym Iżu 49 z trapezem, tylko przód ma prawo być niemiecki (choć i to nie jest pewne). Nie przeszkadza to jednak kolesiowi marzyć o potędze ;) Nawet zarejestrował tego cudaka na oficjalnej stronie dekawiarzy. Cóz, ma chłop tupet ;)

Ale lipa, az kłuje w oczy i jaki opis, gdzie to nie znaleziony:-) bajkopisarz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za to tu mamy prawdziwą perełke:

http://www.polskajazda.pl/Motocykle/DKW/NZ,350-1/31982

 

W tym Iżu 49 z trapezem, tylko przód ma prawo być niemiecki (choć i to nie jest pewne). Nie przeszkadza to jednak kolesiowi marzyć o potędze ;) Nawet zarejestrował tego cudaka na oficjalnej stronie dekawiarzy. Cóz, ma chłop tupet ;)

 

Ale lipa, az kłuje w oczy i jaki opis, gdzie to nie znaleziony:-) bajkopisarz

 

Normalnie nie moge. A ten zajebisty płaszcz, karabin i hełm!! :banghead: Pewnie dziadek służył w wehrmachcie, tfu! SchutzStrafel! i ruskich w tym ganiał :buttrock:

 

Nie wytrzymam. Muszę się tam zarejestrować i nabluzgać temu baranowi. Mam nadzieję, że przyłączycie siędo mojej akcji :icon_mrgreen:

Edytowane przez loopy1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to moj znajomy.. jest kilka pierdolow z iza ale reszte czesci kupowal z dykty.

 

Goska

 

Sorry, ale jak wyżej wspomniano, z dykty to jest przód, reszta to zwykły Iż 49. Co do ideologii to widocznie przyświecała mu zasada, że jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma. A laik i tak wszystko łyknie. :banghead:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co wiem to troche wiecej rzeczy - ost. kupowal blotniki (na zdjeciach jeszcze ich nie ma, gdyz ostatnio malowal sprzet) zdaje sie ze obudowe lampy i dekiel silnika. nie zabieram wiekszego glosu, gdyz moja wiedza tu nie siega.

 

Goska

Dzika, tak jak natura chciała

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...