Skocz do zawartości

Odpis Vat z ropy


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

W celu zmniejszenia ceny ropy która jest lekkim dramatem chcemy kupić do firmy auto które będzie zarejestrowane jako ciężarowe żeby móc odpisywać vat z ropy. Wszyscy mówią co innego więc pytam tylko zorientowanych w temacie i proszę nie pisać swoich domysłów tylko same konkrety. Czy można odpisywać vat z ropy jeśli w kupię do firmy np. skodę fabie kombi czy musi to być auto ciężarowe typu vw caddy? Znalazłem kilka ogłoszeń np. skoda fabia kombi zarejestrowana na ciężarowy i nie wiem czy przy rejestracji i odpisie vat -u nie będzie problemu.

 

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dowodzie rejestracyjnym musisz mieś wpis -VAT1.

 

po prostu auto musi przejść przegląd VATowski, i obojętnie czy to będzie vat1, vat2, vat3, vat4. to się różnią tylko nadwozia, tzn np auto z jednym rzędem siedzeń i z wydzieloną skrzynią ładunkową ma VAT3, a np bus z trwałą przegrodą oddzielającą przestrzeń ładunkową od przestrzeni pasażerskiej, o ile ta przestrzeń ładunkowa jest większa niż połowa długości auta mierzona od dolnej krawędzi przedniej szyby to VAT1....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...czyli nadal obowiązuje wzór lisaka? właśnie nie byłem pewien

BTW niedługo powinny wrócić stare regulacje, z tzw. kratką. po wejściu do ue nasza skarbówka nie miała prawa zaostrzyć przepisów względem podatników

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kupisz samochód typu Fabia,Kongoo,Partner, który będzie zarejestrowany na 5 osób to nie będzie można odliczyć Vatu od paliwa mimo zapisu w dowodzie, że jest to sam. ciężarowy, miała być w tym roku zmiana przepisów w tej sprawie ale na razie nic się nie dzieje, samochody osobowo dostawcze, które pozwalają na odliczenie vatu od paliwa to auta typu Navara itp.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Art. 86 ust 3 - odliczenie VAT od samochodów osobowych i innych o dop. masie całk. pon. 3,5 tony.

Art. 86 ust 4 - jaki samochód nie jest osobowy.

Art. 86 ust 5 - co trzeba dodatkowo zrobić żeby nabycie samochodu "nieosobowego" dało prawo do odliczenia całego VAT. ( a potem także od zakupu paliwa ).

 

Miłej lektury ustawy o VAT :banghead:

 

...czyli nadal obowiązuje wzór lisaka? właśnie nie byłem pewien

 

wzór Lisaka zdechł w nowelizacji ustawy o VAT od dn. 01.05.2006r.

 

niedługo powinny wrócić stare regulacje, z tzw. kratką. po wejściu do ue nasza skarbówka nie miała prawa zaostrzyć przepisów względem podatników

 

Na razie polska skarbówka ma w d..e wyroki sądów i trybunałów. Dziura budżetowa to priorytet.

A przy okazji: widziałeś w jakimś kraju unijnym "więźniarkę" (czyli osobówkę z kratą) :P

Edytowane przez Hun996
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

tak, przeglad vatowski ale zdaje się tylko na okregowej stacji to robią.

Ja kupiłem ducato miał wbity w dowód vat-4 ale i tak musiałem jechać na stacje okręgową po zaświadczenie vat-4 następnie na odwrocie wpisałem dane swojej firmy i złożyłem to w urzędzie skarbowym tak to wygłądało u Mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tak to wygląda w przepisach - zaznaczyłem na czerwono

 

Art. 86. 1. W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

 

3. W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

 

4. Przepis ust. 3 nie dotyczy:

 

1) pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;

2) pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50% długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków;

 

3) pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków;

 

4) pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;

 

5) pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy;

 

6) pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;

 

7) przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:

 

 

a) odprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub

b) oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

 

5. Spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w ust. 4 pkt 1-4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań.

5a. Kopię zaświadczenia, o którym mowa w ust. 5, podatnik jest obowiązany dostarczyć, w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania, do naczelnika urzędu skarbowego.

 

 

Liczba osób wpisanych w dowodzie rejestracyjnym nie ma znaczenia;, może być 2 a może być i 6

 

Praktycznie to wygląda tak:

1. po zakupie samochodu należy poczekać na twardy dowód rejestracyjny- w miękki nie stemplują

2. jechać na okręgówkę i dokonać przeglądu.

3. z otrzymanym zaświadczeniem (trzeba mieć 2 egzemplarze) do wydziału komunikacji po pieczątkę ( 1 zaświadczenie zabierają)

4. Kserokopie zaświadczenia dostarczyć do właściwego U.Sk., osobiście lub pocztą za potwierdzeniem

5. Drugie oryginalne zaświadczenie i kopię dowodu rejestracyjnego mieć w papierach firmy na wypadek kontroli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...