Skocz do zawartości

Maszyny rolnicze na drogach


Batman
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ pochodzę z rolniczego regionu to sytuacji z rolnikami i ich sprzętem miałem bez liku (nie przesadzając). Dwie najciekawsze:

1. Jadac samochodem, poza terenem zabudowanym (ogr. do 90 km/h) z pola wyjechał mi z prawej, wprost pod koła ciągnik z pługiem. Bez świateł, bez kierunkowskazów. Odbiłem w lewo, autem zarzuciło na drodze ale opanowałem i zatrzymałem się kawałek dalej. Jechałem z dwoma kumplami, chwilę staliśmy, żeby otrząsnąć się z tego przeżycia a ten skur... za chwilę nas wyprzedził cedząc przez zęby bluzgi pod moim adresem i wymachując grabiami (rękoma). Trochę mnie zagotował więc ruszam za nim, a on szlaczkiem, całą szerokością drogi jedzie dalej. Próbowałem go wyprzedzić ale zajeżdżał mi drogę (mimo klaksonu, krzyków itp.). Zadzwoniłem pod 112 a tam miły policjant na moje zgłoszenie agresywnego, stwarzającego zagrożenie i potencjalnie pijanego rolnika na ciągniku grzecznie kazał mi spierd...ać i głowy mu nie zawracać... Napisałem potem pismo do komendy powiatowej, ale przepadło w naszej rozdmuchanej biurokracji.

2. Pewien rolnik na innym odcinku tej samej trasy zostawił na jezdni rozrzutnik obornika. Nieoświetlony, bez świateł odblaskowych itp. Rozrzutnik nie wózek dziecięcy, zajmował cały pas. Przejeżdzający tą trasą motocyklista (mój kolega z osiedla) nie zauważył go w porę i na niego najechał. Nie jechał szybko (policja określiła prędkość w chwili zderzenia na około 80km/h) bo i warunki (noc, ciemno, drzewa po obu stronach drogi) i moto (ETZ250) na za wiele nie pozwalały, ale trumny nie pozwolili nawet rodzinie otworzyć.

Z moto (a raczej z tego co po nim zostało) rodzice zrobili mały pomnik i na pamiątkę i ku przestrodze ustawili go w miejscu wypadku.

Za spowodowanie zagrożenia właściciel rozrzutnika dostał KOLEGIUM (wtedy jeszcze sądów godzkich nie było).

A chłopak miał 19 lal...

 

Jak widać jeśli chodzi o rolników to chyba musi się zmienić mentalność ale do tego trzeba lat (i niestety ofiar).

 

Trzymajcie się z daleka od maszyn rolniczych.

Edytowane przez raVVVen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie głupota dokładać do 100km/h żeby wyprzedzić ciągnik jadący 20km/h... sam sobie jesteś winny.

a gdzie było napisane, że ciągnik jechał 20 km/h? Może to była maszyna z TEJ stajni :D W takim wypadku kolega nie miał wyjścia jak wydusić z Jawki maxa ;)

A poważnie to na wszystko trzeba uważać żeby nie dać się zabić. Na maszyny rolnicze tym bardziej.

Kiedyś na drodze do Kołbaskowa zatrzymałem się przed remontowanym wiaduktem na pole position. Robotnicy wstrzymali ruch bo wypuszczali z budowy ogromną wywrotkę przeładowaną żwirem wielkości pięści. Efekt był taki, że po kilkunastu metrach jazdy za nią klapa się uchyliła i grad meteorytów poleciał na asfalt. Dobrze, że jechałem kilkanaście metrów za nim i wyhamowałem. Koleś się nie zorientował i jechał dalej. Trąbiłem razem z puszkami stojącymi w korku na przeciwległym pasie bo kamienie odpryskiwały na nie. Dodatkowo robotnicy biegli za wywrotką żeby ją zatrzymać. I w ten sposób zasypane zostało około 100 metrów. Przejechać je nie było łatwo obładowanym GS`em z pasażerem a najechanie na takie kamloty oznaczało by pewnie glebę.

 

A po sobie mogę powiedzieć, że im dłużej jeżdżę tym wolniej i ostrożniej. Sporo sytuacji już widziałem po których mówiłem sobie "a gdybym tu jechał więcej to by było pozamiatane..." Odkręcanie podnosi adrenalinę i jest niesamowite ale po drogach bezpiecznych. Tylko czy w Polsce mamy takie???

Samochodów przybywa, dziur też, autostrad i dróg szybkiego ruchu mamy coraz mniej (gdzieś pisali, że liczba kilometrów autostrad oddawanych do remontu w 2007 roku, kilkakrotnie przewyższyła liczbę kilometrów oddanych do użytku). Na ulicach jeden wielki stres i wojna o kawałek asfaltu.

Nie pozostaje nam nic innego jak trzymać na wodzy naszą ułańską fantazję jeśli chcemy doczekać wspaniałej ZUS-owskiej emerytury :clap: Ale się rozgadałem. Sorki za OT

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdury opowiadasz! Pracowalem w UK w rolnictwie i tam za zabrudzanie drogi maszynami wyjezdzjacymi z pol sa wysokie mandaty. Kwestia swiadomosci i logicznego myslenia. U nas niestety daleko jeszcze do tego poziomu. U nas panuje przekonanie ze rolnicy sa grupa ludzi wiecznie pokrzywdzonych, a do tego jeszcze mieliby kola czyscic przed wyjazdem na droge? Sadze ze to mogloby sie skonczyc blokadami :biggrin:

 

Tiaa tylko weź pod uwagę jakiej wielkości są gospodarstwa w UK a jakiej w Polsce ... W Polsce rolnik ma często parę ha podzielonych na mnóstwo małych kawałków porozpiep...anych po całej okolicy. W UK gospodarstwa mają często swoje wewnętrzne drogi ... Niestety trzeba trochę czasu żeby porównywać rolnictwo w UK z tym w Polsce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LItosci ludzie :icon_mrgreen:

Madry rolnik wam nie zrobi takiego numeru.

Natomiast rolnik klasyczny nawet nie ma was w dupie.

Poprostu "o co chodzi ?" jedzie na pole i juz, co go obchodzi jakistam 'motor'. Co jemu kto zrobi ? Nic :icon_razz:

Fajnie sie oburzasz Lunatyk - na Warszawe sie latwo pisalo, a teraz jakos cie boli :biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

 

Jak widać jeśli chodzi o rolników to chyba musi się zmienić mentalność ale do tego trzeba lat (i niestety ofiar).

 

Trzymajcie się z daleka od maszyn rolniczych.

Ale mi ciśnienie skoczyło po twoim poście, nie mam dobrych doświadczeń z maszynami rolniczymi, ale coś takiego mi do głowy nie przyszło.

Chociaż twierdze, że mentalność to się musi zmienić policji a nie rolnikom. Zaczęli by zatrzymywać i badać trzeźwość, to by szybko poskutkowało. Powinni też przewidywać mandaty za jazdę zbyt wolno, przecież traktor jadący 20km/h na drodze krajowej powoduje większe zagrożenie niż osobówka przekraczająca prędkość o 30km/h, a zgadnijcie kogo by zatrzymali i wlepili mandat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A cała dyskusja zmierza do jednego celu - maszyna rolnicza - ekstremalne niebezpieczeństwo na drodze. Czy jedziesz osobówką czy na motocyklu zwalniasz do minimum i cału czas bacznie obserwując wyprzedasz, mając nadzieję, że nie dostaniesz w łeb broną albo wysięgnikiem od oprysków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeczytałem cały temat ,jestem motocyklistą ale bardzo często prowadzę też ciągniki rolnicze bo mieszkam na wsi i mój ojciec jest rolnikiem, więc widzę ten problem z 2 stron

przeszkadza błoto wyniesione za kołami rolniczego ciągnika i to bardzo ,no ale spróbujcie zrozumieć rolników ciężko jest wyczyścić koła , maszyny typu pług ,agregat itp zawsze czyszczę przed wjazdem na drogę,tym bardziej że polskie rolnictwo jest mocno rozproszone -dużo małych działek oddalonych od siebie

druga sprawa to to żeby uważać szczególnie na maszyny często jadąc ciągnikiem poprostu nie widać motocyklisty ciągnik pracuje głośno jest duży często zapięta jest jakaś maszyna co utrudnia prowadzenie ,rolnicy są też w okresie prac polowych zaganiani i rozkojarzeni

i jeszcze nie wyprzedzajcie ciągnika nigdy po prawo gdy skręca w lewo na jakiś skrzyżowaniach itp maszyny zapięte z tyłu zachodzą i może się to źle skończyć

 

 

zajc jak zwykle wszystkie rozumy pozjadał ciekawe gdzie w uk pracowałeś pewnie w truskawkach a takie głupoty piszesz zastanów się nad sobą :icon_mrgreen:

Edytowane przez czarek thunder-c
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeczytałem cały temat ,jestem motocyklistą ale bardzo często prowadzę też ciągniki rolnicze bo mieszkam na wsi i mój ojciec jest rolnikiem, więc widzę ten problem z 2 stron

przeszkadza błoto wyniesione za kołami rolniczego ciągnika i to bardzo ,no ale spróbujcie zrozumieć rolników ciężko jest wyczyścić koła , maszyny typu pług ,agregat itp zawsze czyszczę przed wjazdem na drogę

druga sprawa to to żeby uważać szczególnie na maszyny często jadąc ciągnikiem poprostu nie widać motocyklisty ciągnik pracuje głośno jest duży często zapięta jest jakaś maszyna co utrudnia prowadzenie ,rolnicy są też w okresie prac polowych zaganiani i rozkojarzeni

i jeszcze nie wyprzedzajcie ciągnika nigdy po prawo gdy skręca w lewo na jakiś skrzyżowaniach itp maszyny zapięte z tyłu zachodzą i może się to źle skończyć

zajc jak zwykle wszystkie rozumy pozjadał ciekawe gdzie w uk pracowałeś pewnie w truskawkach a takie głupoty piszesz zastanów się nad sobą :banghead:

 

A Twój avatar...? Mógłybś trzeźwiej popatrzeć na sytuację w kraju za tych rządów.

 

Chcoiaż by powinieneś się od nich o*walić z tego względu, że chcą zrobić z ROLNIKÓW RÓWNYCH. Dlaczego Ty płacisz ZUSU 300 złotych na 3 miesiące a ja 800 złotych na 1 miesiąc :biggrin: :icon_mrgreen: Co jest do ch... :eek: :icon_razz:

 

To mi ciśnienienie podskoczyło... :banghead:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie piszemy chyba o polityce tutaj ,nie chce się wypowiadać na temat obecnego rządu a każdy ma prawo do własnego zdania

po 1 ja też płace zus ,a rolnicy nie płacą zusu tylko krus ,już dyskutowałem na temat rolnictwa dopłat ulg itd i nie zamierzam na tym forum ani żadnym innym tego robić jeśli chcesz możemy się spotkać i porozmawiać na żywo bo tutaj nie chce

naświetliłem sprawę czysto technicznie a Ty mnie atakujesz ?? osochodzi :buttrock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie piszemy chyba o polityce tutaj ,nie chce się wypowiadać na temat obecnego rządu a każdy ma prawo do własnego zdania

po 1 ja też płace zus ,a rolnicy nie płacą zusu tylko krus ,już dyskutowałem na temat rolnictwa dopłat ulg itd i nie zamierzam na tym forum ani żadnym innym tego robić jeśli chcesz możemy się spotkać i porozmawiać na żywo bo tutaj nie chce

naświetliłem sprawę czysto technicznie a Ty mnie atakujesz ?? osochodzi :buttrock:

 

Ja również. Moja prawda przeciwko Twojej prawdzie. Nie podoba mi się Twój podpis, ponieważ nie rozumiem dlaczego tak oficjalnie pokazujesz swoją nienawiść do tej partii. Ale tak jak wspomniałeś, dyskutować na ten temat nie będziemy.

 

Jak ja kocham niczym nie skrępowaną trzeźwą ocenę sytuacji...

 

W każdym bądź razie bądź pozdrowiony, jesteś motocyklistą :bigrazz: :buttrock:

Edytowane przez Patriko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zajc jak zwykle wszystkie rozumy pozjadał ciekawe gdzie w uk pracowałeś pewnie w truskawkach a takie głupoty piszesz zastanów się nad sobą :buttrock:

Nie, w ogrodnictwie :buttrock: Jakie glupoty? Ze tam maszyny rolnicze nie rozrzucaja syfu na drogach? Wyjedz poza swoja wioske i zsiadz z tego Ursusa ,to moze zobaczysz cos poza koncem wlasnego nosa....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no w ogrodnictwie gratuluje :buttrock:

widzę więcej niż mogło by Ci się wydawać i bywam dalej niż kiedykolwiek mógłbyś sądzić :buttrock:

chodzi o to że jest diametralna różnica między rolnictwem w polsce i uk

chyba Ty jesteś nadęty bo widzisz tylko jedną stronę medalu i nie zastanowisz się gdzie leży problem ehh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no w ogrodnictwie gratuluje :buttrock:

widzę więcej niż mogło by Ci się wydawać i bywam dalej niż kiedykolwiek mógłbyś sądzić :buttrock:

chodzi o to że jest diametralna różnica między rolnictwem w polsce i uk

chyba Ty jesteś nadęty bo widzisz tylko jedną stronę medalu i nie zastanowisz się gdzie leży problem ehh

Skoro taki jestes w swiecie obeznany, a do tego zajmujesz sie jakas elitarna dziedzina rolnictwa:D to nakresl mi ta "diametralna roznice w rolnictwie" o ktorej piszesz. Z Twoimi pogladami, to sadze ze wiekszosc wyjazdow miala kierunek wschodni-bo myslenie masz typowe dla tamtych rejonow...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nigdzie nie napisałem że zajmuję sie elitarną dziedziną rolnictwa poprostu pomagam swojemu ojcu, zarzucasz mi że siedzę na wsi i nie wyjeżdżam poza wieś a mylisz się grubo teraz znowu nie wiem na jakiej podstawie i dlaczego piszesz że wyjeżdżałem na wschód mylisz się), mieszkam na wschodzie i co masz jakieś uprzedzenia?

 

nie dostrzegasz różnicy pomiędzy rolnictwem polskim a np angielskim czy zachodnioeuropejskim?? nie trzeba być zbytnio inteligentnym żeby je widzieć, pisałem choćby o rozdrobnieniu jakbyś potrafił chociaż czytać ze zrozumieniem to byś coś wyłapał :D

różnic jest bardzo wiele ja nie zamierzam pisać w tej chwili na ten temat pracy magisterskiej i wszystkich ich wytykać z różnych punktów widzenia podam kilka

średnia wielkość gospodarstwa

specjalizacja gospodarstw

zaplecze techniczne i mechaniczne

zatrudnienie w rolnictwie

cała ekonomika rolnictwa

warunki klimatyczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...